Lavasten

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Ringsted — 10. maj 2006, 21:47

Hej
Jeg har købt akvarie og har nogle fisk.
Jeg har mollyer, maller, platyer og zebrafisk men kan jeg godt putte lavasten ned til dem?
Skal jeg også putte en rod ned til dem eller hva?
mvh Ringsted

MOK — 10. maj 2006, 22:21

Roden er absolut ikke noget problem og personligt er jeg vild med rødder i et akvarie - jeg synes i den grad rødder er gode at bygge lidt interiør op omkring og min personlige holdning er at det må gerne være store rødder - planter plantet bagved og foran rødder giver virkelig noget stemning - et eksempel (54 ltr.) og planterne er vokset meget siden: http://www.akvariesiden.dk/galleri_ny/pic_details.php?pid=12328

Lavasten er der delte meninger om - jeg bruger dem i enkelte akvarier - har tidligere (før jeg "vidste bedre"?) haft lavasten i et malawi-akvarie - men de er skarpe og risikoen for at fiskene får skrammer er selvfølgelig til stede - jeg har dog aldrig oplevet det.

Men rødder - i mine øjne - et must i akvariet ;o)

Hvor stort er dit akvarie og hvad er det for maller ?

Mvh.
Morten

Ringsted — 11. maj 2006, 09:48

Mit akvarie er ca 45 l og det er en albinomalle på 6-7 cm

KasperK/Lolland — 11. maj 2006, 20:51

Efter min ydmyge mening hører lavasten ikke hjemme i et akvarie! Som nævnt ovenfor er de modbydeligt skarpe, men samtidig er de meget porøse og kan efter et stykke tid være en ren "slamfælde".

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

fo_dk — 18. maj 2006, 01:14

Med de fisk du nævner er det intet problem med lava....men jeg ville osse foretrække rødder og marksten istedet. Eller måske en halv urtepotte til mallen -🙂

Kærlig hilsen
fo_dk

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.