Hjælp til indretning

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

gudbo — 20. maj 2006, 14:02

så nu er mit nye 128l. oppe og køre men jeg kan ikke rigtig finde ud af indretningen for det er mit første akvarie kun til maller jeg har selvfølgelig smidt en trærod i men hvad kunne sådan nogle søde små skabninger ellers tænke sig af huler etc for at de har det så godt som muligt?

De bedste hilsner
Bo Frølner

Steffen Kbh — 20. maj 2006, 14:09

Hvis du kan finde nogle trærødder med huler eller fordybninger i, så er det perfekt. Ellers kan du dekorere med planter, halve kokusnædder, tykke bambusrør eller selv lave huler i brændt ler.

Vh.
Steffen Kbh

gudbo — 20. maj 2006, 14:11

brændt ler siger du kan man selv brænde det i en ovn

De bedste hilsner
Bo Frølner

Steffen Kbh — 20. maj 2006, 14:13

Nej ikke i en almindelig bage ovn. Men det kunne være du havde børn der kunne lave sådan noget i børnehaven eller friteren.

Vh.
Steffen Kbh

gudbo — 20. maj 2006, 14:25

kunne man evt bruge pvc rør for jeg har lige ringet til alle planteskolerne/akvarie butikkerne på fyn efter bambusrør men det var der ingen der havde.
ville de kunne lide hvis man lavede et gang system der er hule ud af til så min datter kunne følge med i hvad de laver

De bedste hilsner
Bo Frølner

Guines — 20. maj 2006, 15:17

Altså nu er det jo ikke mus, men man kan sagtens gøre det, med pvc rør, men det vil kun være mallerne der vil bruge det skal, og det kan godt se at det ikke blive en succes. (altså at de ikke benytter den)

Vh.
Guines

gudbo — 20. maj 2006, 15:33

#6 jeg er ikke helt med,
akvariet er kun til maller
men ville den løsning ikke kunne bruges
De bedste hilsner
Bo Frølner



rina — 20. maj 2006, 16:17

Kan se at nogle a AS' sponsorer har Bambusrør til salg.

Med venlig hilsen
Karina -Århus

gudbo — 20. maj 2006, 16:48

tak men troede at de skulle have mere plads end 1,5-2cm
og tak til alle i andre vil nu bestille en god håndfuld bambus

De bedste hilsner
Bo Frølner

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.