Bambus i akvarie?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jess Laursen — 3. juni 2006, 17:36

hej.. jeg har overvejet at proppe nogle bambus pinde ned i mit akvarie, men hvad skal det være for nogle og kan man bare tage dem fra haven(friske)?

Mvh.
Jess Laursen

Lake — 3. juni 2006, 18:53

Nope - de må ikke være friske .

Med venlig hilsen
Kent Larsen

legoand — 3. juni 2006, 18:54

jeg har selv store bambus i et af mine, billedet er der hjemme, og jeg er på job. husk at bambus flyder, mine er fyldt med sand.. du kan også banke dem fast på en plade som du lægger under dit bundlag.
mine er tørre, og købt i akvarieudstyr. ved ikke om du kan bruge friske, men jeg tror de måske vil rådne..

Hilsen
Danny Mehr

PernilleP — 3. juni 2006, 19:11

I mit ene akvarie har jeg tørre bambus, og o et andet har jeg bambus jeg har taget direkte fra haven, og de har været i akvariet i et godt stykke tid, uden problemer. Jeg har sat dem fast på en plexiglas plade, med skruer.

Mvh.
Pernille

Danielwj — 3. juni 2006, 19:57

#2 Siger hvem, sådan en kommetar bliver du nød til at uddybe enten med link eller konkret svar/viden? Mig og Stine har tidligere brugt friske bambus i akvariet, og fik vi ingen problemer med.. faktisk var det rigtig guf for mallerne.

Med venlig hilsen
danielwj

Lake — 3. juni 2006, 20:05

#5 siger jeg - ville du bruge friske grene eller rødder i dit akvarie.

Med venlig hilsen
Kent Larsen

Danielwj — 3. juni 2006, 20:16

#6 Afhængig af sort så ja, og så længe der ikke dannes "mug" så skulle der hellere ikke være noget problem i det. Vi bruger bla. en frisk troldegreen i en af vores akvarier, og det ser ikke bare godt ud men akvariet køre også uden problemer.

Igen, hvad bygger du dine dataer på? - Det siger jeg er ikke noget nogen som helst kan bruge noget som helst til. - Viden, artikler, erfaringer.. du må have et eller andet at underbygge det med.

Med venlig hilsen
danielwj

Lake — 3. juni 2006, 20:49

http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?id=78635&cat=1&highlight=frisk%20tr%E6
Men gør som du lyster eller køb en begynder akvariebog .

Med venlig hilsen
Kent Larsen

Danielwj — 3. juni 2006, 21:06

#8 Som det også fremgår af tråden, så er der bladede erfaringer. Vi har gode erfaringer og har dd. ingen døds fald haft i akvarier hvor vi har bruger/har brugt frisk bambus. Sjovt du nævner akvariebog, politikens siger intet om at det ikke må være frisk bambus, ej hellere at det skal være tøret bambus.. det bliver blot omtalt som bambus.

Og jeg vil netop gøre som jeg lyster, og ud fra erfaringer. Indtil videre har du ikke kunnet give noget svar med indhold på hvorfor han ikke skal bruge frisk bambus - Vist er det et fint indlæg du har fundet frem, men hvis du søger lidt mere på forumet vil du se at der er flere folk som har forsøgt sig med friske grene men som blot er ekstra opmærksomme på om der dannes mug. Og det indlæg du poster til er med henblik på friske grene, i min verden er grene og bambus ikke det samme.

En søgning mere på forumet(som du åbenbart giver svar ud fra.. eller hva?) viser også at flere bruger frisk bambus (som mig og kæresten ligeledes har gjort) og har haft stor succes med det.

I stedet for at blive personlig, få ondt i røven og anbefalde mig at købe mig en begynder akvariebog?? så prøv da at give et indhold med konkret indhold - Hvorfor må han ikke bruge netop bambus?.. du har ikke svaret mig på endnu om dit svar er baseret ud fra bøger, erfaringer, artikler, etc..

Og jeg er ikke typen der bære nag eller ikke kan indrømme en fejl, hvis andre kan uddybe hvorfor det skulle være skadeligt at bruge frisk bambus trækker jeg gerne mine indlæg i mig og vil have det i mindte til næste gang - Men lige nu står jeg ved mit svar.
Med venlig hilsen
danielwj

Jess Laursen — 4. juni 2006, 17:38

ok.. så jeg kan godt tage bambus fra haven men det vilel være en godt ide at tører dem først!

tak for hjælpen!

Mvh.
Jess Laursen

KasperK/Lolland — 5. juni 2006, 01:41

Umiddelbart tror jeg, det vil være tilstrækkeligt at skolde dem med kogende vand for at fjerne evt. urenheder. Men jeg har ikke selv høstet nogle erfaringer udi dette emne.

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Lujar — 15. juni 2010, 14:38

Hvor kan man købe disse bambusrør henne? Noget helt andet er, for at skære det ud i pap: ligger i en træplade under bambusrøret, hvorefter i dækker pladen med sand/grus så man kun kan se bambusrøret? Bruger i bare et almindeligt søm til at banke det fast med og hvordan banker i sømmet i uden man kan se det i røret???

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.