Rødder og glas

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

hermes2005 — 8. august 2006, 20:34

jeg er ved at se lidt på dekorationer til et 325 liters akvarie som jeg skal købe imorgen.
Je har kigget lidt på et par store rødder og har en ide om at det kunne se godt ud hvis den ene ligesom stod og henne i det ene hjørne. Men kan glasset godt klare at roden hviler mod glasset? eller skal man gøre det på en anden måde?

Steffen Kbh — 8. august 2006, 20:41

Når der er vand i akvariet kommer roden jo ikke til at veje særlig meget, så det gør ikke noget at den vider mod side/bar-rude. Hvis det er en meget stor rod kan du lægge noget flamingopap imellem bundglaset og roden.

Vh.
Steffen Kbh

Freddie — 8. august 2006, 20:59

Tror jeg sagtens du kan gøre...😀

Med venlig hilsen
Frederik Læssøe Arendt

Mike — 8. august 2006, 21:14

http://www.herminat0r.net/akvariebilleder/malerawai.jpg

her er mit malawi akvarie med masser af sten der bare hviler op af bag- og sideruderne.. i bunden er der dog lagt et stykke flamingo, men det ville godt kunne gå uden.. et akvarie kan holde til langt mere end man lige tror

Venligst
Mike Hermansen

Ringsted — 9. august 2006, 15:41

tror jeg ikke der vil være noget problem med glasset er jo lavet til at kunne holde et tryk på mange litter vand!
Ringsted

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.