Luft i maven?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

chrand — 11. august 2006, 10:53

Hrj derinde,.

Så er der problemer i slørhalebesætningen. En af mine slørhaler har tilsyneladende fået luft i maven. Den ligger konstant i overfladen med bugen opad. Den ser umiddelbart frisk nok ud da den svømmer rundt som den plejer. Hvis jeg tager den og presser den ned i vandet kommer den automatisk op igen.

HAr engang læst at det kan skyldes luft i maven, efter indtagelse af for mange af de bobler der ligger i overfladen.

Er der nogen der har oplevet noget lignende og har en mulig løsning på probleme´t?



Mvh.
chrand

Lihn — 11. august 2006, 10:57

Har du tilsat salt i vandet??

Mvh.
Jacob Lihn

Martin — 11. august 2006, 11:02

mgso4, engelsk salt, epsom salt og bitter salt. Det har mange navne.
En spiseske af det pr. 25L og fisken er normal inden for et par timer.

chrand — 11. august 2006, 11:08

HAr ikke på noget tidspunkt puttet salt i vandet, men bil da prøve det der bitter salt...


Mvh.
chrand

Lihn — 11. august 2006, 11:09

#4 Prøv det med saltet, men måske det kan være dens svømmeblære den er galt med??

Mvh.
Jacob Lihn

chrand — 11. august 2006, 11:10

Tak


Mvh.
chrand

Bruger #176430 — 11. august 2006, 12:51

Hej
Har (haft) et lignende problem med mine guppyer (mener kun, at have set det på hunner). Engang i mellem er der en (det er ikke den samme) der ikke kan holde sig nede under vandet, de ryger automatisk op i vandoverfladen, endda så lidt af ryggen stikker op over vandet, de skal anstrenge sig meget for, at holde sig selv nede. De spiser som de plejer og viser ikke tegn på sygdom. Har erfaret, at det går over af sig selv ofte efter få timer. Men tak for tippet om saltbehandlingen, vil da huske på det, hvis det engang ikke vil gå over. 🙂 Har forresten også haft tankerne ovre på en defekt svømmeblære, men siden mine fisk får det godt igen, tyder det på at de, som vi selv, engang imellem bare føler sig lidt oppustede. ;D

Mvh.
Helena Holm

Lihn — 11. august 2006, 13:08

#7 Hehe, det er bare iorden :-)

Mvh.
Jacob Lihn

Martin — 11. august 2006, 13:14

#7 Hehe, det er bare iorden :-), det kan være lidt svært at finde i handelen, jeg har selv købt det her: http://rygegrej.dk/product_info.php?products_id=378

Bruger #176430 — 11. august 2006, 13:29

#8 og #7:
😉
Okay, mange tak for linket.

Mvh.
Helena Holm

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.