Hvor holder akvariesilikone? & hvor holder det ikke?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lois — 21. august 2006, 16:38

At det ikke holder særlig godt på plexi, det har vi vidst alle efterhånden fundet ud af 😉 Men hvordan ser det ud på..
Sten? Slebet-polerte sten?
Træ?
Metal/aluminium?

Med venlig hilsen
Lola

KasperK/Lolland — 21. august 2006, 17:33

Mine erfaringer siger, at det kun holder tilfredsstillende på glas! jeg har dog med held monteret korkstykker med glas-silikone. Der gør ujævnhederne at silikonen får nogenlunde fast, også så fast at korken kan blive hvor jeg ønsker det, men med anvendelse af en smule muskelkraft, kan korken flås af.

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Villads — 21. august 2006, 18:44

Det holder også fantastisk godt på aluminum.Jeg har engang arbejdet med at lime skurvogne af alu sammen med silicone og det var ikke til at flå fra hinanden.
På den baggrund tror jeg også det vil holde på de fleste andre metaller,så længe der er tale om rene glatte overflader.
Polerede sten har en overflade der kan sammenlignes med glas,så også der vil det holde.
Træ duer det ikke til hvis det skal bære noget.

Med venlig hilsen
Villads

Lois — 21. august 2006, 20:49

Ok, tak for svarene 🙂
Rart nok at vide når der igen skal pusles.

Med venlig hilsen
Lola

KasperK/Lolland — 22. august 2006, 18:38

#3
Er du sikker på, at der var tale om akvariesilikone? Da jeg var ansat på en akvariefabrik, limede vi også alulisterne fast med en ART silikone, men ikke den eddikesyrebaserede glassilikone. Den kunne nemlig ikke fæstne på alu'en.

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Villads — 22. august 2006, 20:36

#5 Det var ganske almindeligt eddikebaseret silicone.Muligvis med fungicid,men det gør vist ingen forskel.


Med venlig hilsen
Villads

akvariekaelderen — 23. august 2006, 20:58

det binder heller ikke på neylon plader

Med venlig hilsen
jesper k. n.

Villads — 4. september 2006, 04:58

Jeg kom lige til at læse på min tube Akvastabil silicone og der står at den binder på glas-aluminium-sanitet og de fleste ikke porøse overflader.

Med venlig hilsen
Villads

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.