Hjælp til guppy adfærd
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Django — 6. september 2006, 11:41
jeg er ny inden for alt det her akvarie halløj, men føler at det køre nu hvor jeg har været igennem de obligatoriske startsproblemer 😮)
jeg elsker at kigge på mine guppyer og lige fra starten har jeg lagt mærket til at mine guppyer (mest hunner) svømmer hen til en plante spiser lidt af den og så klasker den ellers ind i planten og svømmer hurtig væk.
og det er ikke noget de gør hele tiden eller flere gange i træk, men nu har jeg da set det tit nok til at jeg vil gerne høre om det er normal adfærd? eller om andre har setnoget lignende
jeg har ikke haft sygdomsproblemer i akvariet de sidste 3 måneder og de yngler og spiser lystigt 😮)
De bedste hilsner
Django
Soulen — 6. september 2006, 11:47
Mvh.
Heine
Brain — 6. september 2006, 12:11
Hvis det bare er en gang imellem, kan det være lidt ubehag efter at have spist for meget. Prøv at lægge mærke til om de kun gør det efter de har spist.
Det kan måske også være at vandet snart trænger til at blive skiftet.
Mvh.
Laura
Bruger #783265 — 6. september 2006, 13:17
Prøv at skifte vand og se om det ikke hjælper. Det skader ihvertfald ikke..
Mvh.
Lars
Django — 6. september 2006, 18:37
tusind tak for jeres bud 😮)
Jeg kan fortælle at de også gør det efter vandskift og det er kun en enkelt gang imellem og kun på bladene
så min mavefornemmelse er som Soulen siger det: deres måde at have guppysjov 😮)
men jeg takker for jeres input alligevel, da jeg synes det er vigtigt at lære fra andre 😮)
De bedste hilsner
Django
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.