Nystartet yngleakvarie....hvad har jeg gjort forkert?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
deejayroed — 18. september 2006, 07:41
Da jeg startede det op tog jeg ca 50% vand fra det andet akvarie også frisk vand for resten! har lidt sand i bunden og lidt sten til gemmesteder! tempraturen er ca 25grader! cirkulation kører fint! ca 200liter i timen
Hvad kan der være gået galt?
Med venlig hilsen
Lars Roed Nielsen
chris — 18. september 2006, 07:44
Mvh.
saulosi
Martin — 18. september 2006, 07:44
C-lotte — 18. september 2006, 07:45
Med venlig hilsen
Charlotte
Martin — 18. september 2006, 07:47
brib — 18. september 2006, 09:54
Jeg starter altid et nyt akvarie op med at tilføre vand fra et allerede kørende akvarie.
Denne metode giver en meget blidere overgang for fiskene som ikke stresses nær så meget, som hvis de plumpes direkte ned i rent vandværksvand.
Har man et filter som er kørt ind kan man med fordel tage lidt filtervat (eller andet filter indhold) Og tilføre det nye filter dette.
Mvh. Stig / Lolland
Martin — 18. september 2006, 10:17
Ellers er jeg helt enig
Jakob — 18. september 2006, 11:18
Vh
Jakob
John Hansen — 18. september 2006, 15:37
Mvh.
John Hansen
littlelady — 18. september 2006, 18:46
Jeg har tilgændgæld også engang oplevet at mit vand stank råddent! det viste sig at mine planter var rådnet nedefra og det forurenede vandet voldsomt! der blev tyndet godt ud i min fiskebestand. det var efter jeg kom hjem fra ferie hvor jeg havde brugt ferietabs. tjek om kemien er i orden og om planter eller andet er råddent. held og lykke med det...
De bedste hilsner
Little lady
Line — 18. september 2006, 19:16
Bakterier lever på overflader - IKKE frit i vandet. Altså får man ingen bakterier med over.
Men jeg bruger altid gammelt vand - kombineret med nyt. Når vandet er tempereret , poder jeg !
Sådan undgår bakterierne et for stort chok - og akvariet finder hurtigere sit "leje".
Hilsen
Line Sörensen
brib — 18. september 2006, 19:42
Og brug aldrig ferietabs. De laver mere ballade end de gavner.
De fleste fisk har godt af en slankekur. Dvs: Hvis ferien ikke varer længere end 14 dage kan de godt klare sig uden foder.
Der dør flere fisk af fedme end af sult.
Mvh. Stig / Lolland
littlelady — 18. september 2006, 21:40
Jeg glemte at tilføge at jeg brugte grus fra et nedlagt akvarie som havde stået uden fisk, med med vand i i længere tid. det har nok været det som gjorde forskellen.
egenlig blev det kun startet op sådan fordi jeg havde dummet mig! Jeg havde forelsket mig i et par mysterie snegle, men efter jeg havde købt dem kom jeg i tanke om at det akvarie de skulle i var med medicin som sneglene ikke kan tåle oig der var pragtsmerlinger i det andet... dumme dumme mig! havde så dette 3 akvarie som jeg skyndte mig at starte op, det bruges nu som yngle akvarie... (se min profil for detaljer)
De bedste hilsner
Little lady
littlelady — 18. september 2006, 21:40
De bedste hilsner
Little lady
Martin — 18. september 2006, 22:29
Martin — 18. september 2006, 22:29
Finkeldinken — 19. september 2006, 22:31
Hvis det er gammelt bundlag, der har været tørret, kan der ligge døde, tørre snegle i det, som begynder at gå i forrådnelse, når der kommer vand på. Det kan faktisk forurene vandet en hel del, få det til at lugte rigtig grimt og ligesom lægge en fedtet hinde på vandet. Der kan godt gå en hel del timer, før stanken kommer. Jeg ved ikke, om det er nok til at tingene udvikler sig til dødsfald, men måske?
#15-16: Det tror jeg, du har ret i! 🙂
Line: Jeg håber da, du skriver det indimellem, hvis der er behov for det - der kommer jo nye folk til siden hele tiden, som lærer af at høre det...men vi kan jo skiftes? 😉
De bedste hilsner
Lise
Line — 19. september 2006, 23:04
Hilsen
Line Sörensen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.