Hvilke fisk sammen med 8 brokadebarber i et 250liters?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jane-elise — 29. september 2006, 17:20

Stille og roligt prøver jeg på at få indholdet til kun at være asiatiskt, vil indrette et 54liters til neonfiskene og corydoras... Og nogle af planterne fra det store akvarie.Så vil der kun være Brokadebarberne og 1 ancistrus i. Akvariet indeholder mange planter, en Eheim 2213,
Barberne er meget livlige, og hurtige til at komme til maden når der fodres... Har hørt at de skulle kunne finde på at nappe, men de er fredelige over for de fisk de går sammen med nu. Det er kun min arm der nappes i når jeg flytter på en plante eller fjerner agurkerester! Har søgt lidt herinde, men har ikke fundte den/de fisk som skal dele akvarie med mine barber.. Så nogle forslag?

Venligst
jane-elise



maciej — 29. september 2006, 17:31

smoking tetra

Mvh.
tandkarpefreak´en

jane-elise — 1. oktober 2006, 13:31

Hm, smoking tetra er en amerikaner.. Men tak for forslag.
Har spurgt i en butik, der foreslog de Puntius tetrazona, er der ikke andre asiatiske fisk der ville kunne passe ind?

Venligst
jane-elise

Finkeldinken — 1. oktober 2006, 19:06

Puntius nigrofasciatus - purpurbarben - kunne være et bud?
Billedet i artsbeskrivelsen er "kun" af en hun - gør dig selv en tjeneste at Google navnet, og find nogle flere billede, bl.a. af hanner i yngledragt. Det er en ret køn fisk, og jeg tror, den vil klæde dine brokadebarber smukt.
Andre asiatiske forslag kunne være Danio og de helt små Botia-arter, men da det kun er 54L, ville jeg nok vælge en af dem fra - sikkert Danioerne. Håber, det var til lidt inspiration 🙂

De bedste hilsner
Lise

jane-elise — 1. oktober 2006, 19:10

Det er 250 literen der skal have nye beboere, sammen med brokadebarberne, og 54 literen skal bruges til neonfiskene. Jeg googler lidt..

Venligst
jane-elise

Finkeldinken — 1. oktober 2006, 19:11

Haha ja, det opdagede jeg lige for sent! - aaargh! Sorry!

De bedste hilsner
Lise

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.