Død ancistrus malle
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
JitH — 9. oktober 2006, 09:40
Det er min første fisk i akvariet sammen med 2 albino pansermaller, pansermallerne har det fint, men denne døde.
Hvad kan der være galt?
Har lagt mærke til at pansermallerne tit farer op til overfladen og hiver luft... er der luftmangel?
mohlin — 9. oktober 2006, 09:51
Hvad ancistrusen døde af ved jeg ikke, men hvor lang tid har akvariet varit igang, vandskift, værdier mm....
Med venlig hilsen
Eva
Jacob — 9. oktober 2006, 10:00
Det er helt normalt at dine pansermaller farer op til overfladen. De kan nemlig optage ilt på denne måde. Derfor kan de leve i områder hvor der ikke er så meget ilt i vandet.
I øvrigt er pansermaller stimefisk, så det vil være optimalt om du skaffede 3-4 stykker mere. Du kan læse lidt mere om Pansermaller her http://www.akvariesiden.dk/akvariet/print.php3?id=321
mvh
Jacob
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.