Lidt ? om co2

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

tommyml — 10. oktober 2006, 08:21

Jeg læste en tråd her på akvariesiden.dk for et par dage siden om CO2 - jeg kom derefter til at tænke på om man skulle investere - Jeg så dette: http://www.akvarieudstyr.dk/database/vis_produkter.asp?ProduktID=15366 og ville hermed spørge om det kan bruges? Er det overhovedet nødvendig med CO2 i 54 ltr?

Mvh.
tommyml

bimmer — 10. oktober 2006, 08:41

det kommer an på hvadfor nogle planter du har og lys,vandskift og bund ,det er lidt i overkanten med co2 til 54l.
mvh SvendErik

tommyml — 10. oktober 2006, 08:45

Jeg kan ikke lige huske navne på mine planter - men skifter ca 1/3 vand hver uge - jeg har haley (1-2 mm) grus i

Mvh.
tommyml

Martin — 10. oktober 2006, 08:53

Prøv at se i gør-det-selv artiklerne her på siden.

bimmer — 10. oktober 2006, 09:00

jeg bruger selv sand som man bruger til sandblæsning og ikke særligt meget cirkulation jo mere cirkulation jo mindre co2 ,hvis du søger under Christel Kasselmann og Amano kan du finde alle de oplysninger du ønsker om co2 og vandcirkulation.
mvh SvendErik

Anti-Pjerrot — 10. oktober 2006, 14:08

Co2 er nødvendigt eller ihvetfald rigtig dejligt, hvis man har planter, uanset størrelsen på sit akvarie. Jeg ville ikke tøve med at tilsætte CO2 til et akvarium på f. eks. 4L... Til et 54L med mange planter er CO2 en nødvendighed hvis de skal være flotte, selv afhængig af lys også!

tommyml — 10. oktober 2006, 14:41

kan man bruge dette så: http://www.akvarieudstyr.dk/database/vis_produkter.asp?ProduktID=15366

Mvh.
tommyml

AndreasDK — 10. oktober 2006, 14:51

Lyder som noget kombineret CO2 og gødning.

Ville satse på en colaflaske med gær, hvis det var mig og tilføre gødning seperat

Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

tommyml — 10. oktober 2006, 14:55

okay..

Mvh.
tommyml

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.