Se mit akvarie :-)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

joen — 30. oktober 2006, 11:49

det her er mit hjemmelavede akvarie, baggrunden er lavet af flaming og alfix, filter og pumpe og varmeleme er gemt i venstre side. akvariet er lavet af Torkil fra Dragefisken i århus(tak til ham)jeg ved ikke hvad fiskene hedder men det er malawi fisk. bagrunden har taget godt 50 timer at lave(py ha) men jeg syntes altså at den er blevet flot. inden jeg satte den fast i akvariet stod den ude i regnvejer i en uge, det hjalp på at der ikke skulle så mange vand skift til, før at ph verdien var ok.

jeg håber i kan skrive lidt om hvad i syntes, og hvad der måske kunne blive beder.

hilsen
joen



tommyml — 30. oktober 2006, 11:58

Synes det ser super ud

Mvh.
Tommy Lauridsen

Bruger #687873 — 30. oktober 2006, 12:11

Det er da en flot, flot baggrund du dér har fået lavet! Og det ser ud til, at der er mange hemmelige huler rundt omkring. Skal du have flere planter i ? Måske kunne en bunke høje, smalbladede nogle af slagsen virke fint ... Men det er selvfølgelig smag og behag ;-)

Med venlig hilsen
Kirsten Sørensen

Gandalf — 30. oktober 2006, 12:11

Super flot!!!

Med venlig hilsen
Andy Boye

JohnJV — 30. oktober 2006, 13:46

Superflot, især baggrunden synes jeg er utrolig godt lavet :-)

Med venlig hilsen
John

elisabethen — 30. oktober 2006, 13:49

flot.. Og baggrunden er helt sikkert et af de bedre, jeg har set... Strukturen og faldet minder mere om rigtigt klippe end mange andre forsøg på baggrunds-byggeri jeg har set 😀 Den skal nok blive super, når der kommer til at gro lidt alger på.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

TO — 30. oktober 2006, 15:09

Efter min mening er linjerne lidt for firkantede og lige til at virke helt naturligt, men det vil klart blive bedre når der kommer "grønt" på!

Thomas

Green_Cat — 30. oktober 2006, 16:21

Synes at den er super flot! Sådan lidt alla en gammel mur der er sunket i vandet ller noget. helt klart en af de flotteste hjemmelavede jeg har set her inde, og som elisabeth siger, så bliver den da rigtig rigtig flot når der kommer lidt alger på :-D

Mvh.
Green_Cat

Løgstrup — 30. oktober 2006, 16:23

Wow, hvor ser det godt ud! Den flotteste baggrund jeg har set...
Måske du skulle sætte en produktion igang? ;O)

Mvh.
Lena

Kareelia — 30. oktober 2006, 17:08

Det der!! Det er bare flot!!

Med venlig hilsen
Karina

joen — 30. oktober 2006, 19:04

hej alle sammen
tak for de fine ord,

hilsen
joen

Bo Christensen — 30. oktober 2006, 19:06

Den er rigtig flot den baggrund. Og den måde du har placeret planterne på, sætter lige prikken over i'et.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Anti-Pjerrot — 30. oktober 2006, 19:25

Det akvarie er SÅ perfekt og anubias er brugt på den bedst mulige måde - jeg giver et 11 tal for den indretning - gør intet anderledes - udover at tage et billede med fiskene..

Bruger #823513 — 30. oktober 2006, 19:33

Top nice.... Må vi ikke se hele akvariet.?

Mvh.
Rene svenson

hustler west på — 30. oktober 2006, 21:15

Hva' kan jeg sige, top karakter- super flot indretning og et godt resultat på projektet.

De bedste hilsner
Hr. Jonas Erbs

joen — 31. oktober 2006, 20:03

hej igen
her er lige et billede til

hilsen
joen



joen — 31. oktober 2006, 20:06

kan i måske sige mig hvad for en fisk det her er?

hilsen
joen



nitram77 — 28. november 2006, 15:02

det der er for fedt man med masser af detaljer og rig mulighed for at fisken e kan gemme sig Ü

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.