Indvendigt vs spandpumpe - eller noget helt tredje....!?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

JLHL — 11. november 2006, 12:44

Så er vi vist nået dertil, hvor vi har brug for lidt hjælp/inspiration/terapi :-)

Vi har i øjeblikket 1stk 250l, 1 stk 160l og 4 stk 54l akvarier stående tomme - til stor frustration.
Problemet er at vi ikke helt kan lure om vi skal forsøge os med at lave egne baggrunde og ligge et indvendigt filter og powerheads bag disse eller om vi bare skal lære at elske vores stue med spandpumper stående overalt...!?

På den ene side ville vi jo gerne være fri for at se på spandpumperne, men da vi har akvarierne stående i en reol har vi lidt svært ved at lure hvordan vi renser filteret inde bag baggrunden.. bagerst i en akvariereol...

Vi har godt nok heller alldrig haft problemer med vores spandpumper/akvarier... Spandpumperne vinder point på funktion og effektivitet, men har med garanti ikke vundet nogen designpriser for "Nemmest at integrere i dagligstuen" :-)

For nogle uger siden købte vi 4 stk 54l med et filter der hedder Elite Stingray 15... Er der nogen der har erfaringer med disse?

Med venlig hilsen
JLHL

KimJ — 11. november 2006, 12:53

Prøv at kigge her: http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=194
Jeg bruger en måtte der dækker en hel siderude, trukket af et powerhead. Efter ca. et års drift, er der intet der tyder på at det er nødvendigt at rense måtterne.

Mvh.
Kim Jakobsen

JohnJV — 11. november 2006, 13:15

#2 Er det mon muligt at se et billede af det pågældende akvarie, jeg har nemlig også store overvejelser om jeg skal forsøge mig med HMF filter.

Med venlig hilsen
John

AndreasDK — 11. november 2006, 13:22

#3

Ellers kan du kigge lidt på mit 250l.

Jeg havde lavet det på en anden måde end #2, men det bygger på samme princip.

Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

AndreasDK — 11. november 2006, 13:22

Hov!

Jeg glemte linket : http://akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?id=128403&cat=2&highlight=Andreas%20akvarium

Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

JohnJV — 11. november 2006, 13:31

#5 Okay, det ser jo fornemt ud, ikke for at stjæle tråden her, men jeg har lige et tillægsspørgsmål. Er der ikke noget med at man skal beregne hvor stort powerhead man skal bruge i forhold til måttefladen?

Med venlig hilsen
John

AndreasDK — 11. november 2006, 13:33

#6

Det kan man vælge at gøre.
I så fald er denne side en guldgrube af informationer: http://www.deters-ing.de/Berechnungen/Berechnungen.htm#PumpeMatte

Personligt valgte jeg nu bare et tilfældigt PH. Mener det var 1000 eller 2000l/t.

Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

JohnJV — 11. november 2006, 13:36

#7, Oki, mange tak skal du ha :-)

Med venlig hilsen
John

akvamesse-ob — 11. november 2006, 13:41

Et forslag. Vil du bruge måtter, kan du spare en hel del på din el-regning, hvis du bruger en stor pumpe, og lader det kører på luft. Prøv at se Cichlidecentret.
Kører ca. 30 akv.'er med en pumpe, og det koster 40 w i timen. dine måtter behøver du aldrig tænke på at skulle rense. Kender en som har haft dem kørende i over 20 år.
Mvh.
akvamesse-ob

JLHL — 11. november 2006, 14:19

Luft hvordan fungere det? :-)


Med venlig hilsen
JLHL

akvamesse-ob — 11. november 2006, 14:26

Det er lidt besværligt at forklare pr. skrift. men send en mail,og jeg skal sende mit tlf.nr. så skal jeg gerne give en udførlig forklaring. Det kan nemlig laves på flere forsk. måder
Mvh.
akvamesse-ob

JLHL — 11. november 2006, 14:32

Forresten glemte lige at sige tak for de forslag som er kommet..

Det er nu med i overvejelserne, om hvordan vi kommer igang.
De er jo slet ikke så kønne at se på når de bare står tomme. :-))

Men kom endelig med flere forslag, hvis de findes :-))

Med venlig hilsen
JLHL

JLHL — 11. november 2006, 14:39

#11 sendt en mail til dig.
Med venlig hilsen
JLHL

AndreasDK — 11. november 2006, 14:41

Altså hvis i ikke skal have strømelskende fisk kan i bruge nogle af Via Aquas elefantfødder.

Jeg har selv planer om at starte det samme 250l. op med to af disse: http://akvanet.dk/nybutik/store.asp?pid=050105&cat=Diverse%20filtre&pg=2, som er fyldt med Zeolith i midten.
Disse er særligt gode da de ikke kræver luftsten.

Pt. har jeg et af dem med Zeolith til at trække et 96l. som pt. huser et Apistogramma cactuoides par.
Den eneste ændring jeg har lavet i designet er at jeg har sat et gammelt "hoved" fra et stigrør på selve filterrøret for at få mere overfladebevægelse ifh. til standarddesignet.
Det fungerer perfekt sammen med en luftpumpe.

Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.