Overløb uden at bore hul i akvariet?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Henrik BH — 14. december 2006, 23:28
Det er 2 x 160L. Jeg bruger Eheim 2026 Pro II til formålet. Kan der laves en lydløs løsning, vil det være klart at foretrække. Det er til Discus-Yngle akvarier.
Venligst
Henrik BH
AndreasDK — 14. december 2006, 23:34
Venligst
Andreas Skjæmt Andersen
SørenF — 14. december 2006, 23:35
Hvis akvarierne stod ved siden af hinanden kunne man jo lave forbundne kar. Men det gør de jo ikke ...
Bloodhound — 14. december 2006, 23:37
For at forbinde 2, skal man så ikke stadig have slangen under vandspejlet? Ellers skal vandet jo løbe op af for at komme over i det andet.
Mvh.
Michael A.
SørenF — 14. december 2006, 23:37
Med venlig hilsen
SørenF — 14. december 2006, 23:40
Med venlig hilsen
chico4000 — 14. december 2006, 23:44
Med venlig hilsen
Allan Kristensen
AndreasDK — 14. december 2006, 23:45
Det kan jeg heller ikke.
Jeg har aldrig prøvet det i praksis, men håber ikke at forfordelingen er større end at det kan løbe i op mod nogle dage uden katastrofer.
Venligst
Andreas Skjæmt Andersen
Bloodhound — 14. december 2006, 23:50
Der skal jo kun en fejl i en pumpe til, så er der vand over det hele.
Mvh.
Michael A.
SørenF — 14. december 2006, 23:51
Med venlig hilsen
SørenF — 14. december 2006, 23:51
Med venlig hilsen
chico4000 — 14. december 2006, 23:55
Ved ikke om det vil blive flyttet nok vand fra akvarie 1 til akvarie 2 hvis det ikke hjælpes på vej med noget mekanik... hvis det kun skal løbe ved tyndekraften så tror jeg det går for langsomt når der sidder en Eheim 2026 Pro II i den anden ende og spytter vand i akvarie 1... det var det problem jeg prøvede at komme til livs... ;O)
Med venlig hilsen
Allan Kristensen
SørenF — 15. december 2006, 00:03
Med venlig hilsen
SørenF — 15. december 2006, 00:09
Med venlig hilsen
Henrik BH — 15. december 2006, 00:14
Fin trimme med et powerhead er vist heller ikke langtidsholdbar.
Det er nødt til at være overløb/hævert der starter når vandstanden stiger.
Søgte lige på Google:
http://www.schuran.com/seawater/hobby_zubehoer.html
check flowbox på siden....
og igen:
http://www.melevsreef.com/acrylics/routing.html
Der var den
http://www.tropefisk.dk/shop/default.asp?ReferrerStr=&ProductID=602430
øh 2000 kr???
Venligst
Henrik BH
Steffen Kbh — 15. december 2006, 00:32
Med en løsning som Henriks links, så kan du forbinde de to kunstige overløb til et mindre akvarie og lade spandpunmpen suge derfra og derefter dele vandet tilbage med et T-stykke. Så er der ingen chanse for at det ene akvarioe løber over.
Med mindre du har mod på at lave dem selv, så bliver det en dyr omgang.
Vh.
Steffen Kbh
Brian C — 15. december 2006, 00:55
http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/tang_1500_6.html
Med venlig hilsen
Brian C
Henrik BH — 15. december 2006, 01:08
Hvor kommer T-stykket fra? Jeg tror ikke på en deling af strømmen. En strøm med samme flow. Det der kommer ind kommer ud. Slukkes systemet er der ingen overraskelser. Vandstanden er hvor den er. Jeg hælder nok lidt til at bore hul alligevel. 2000,- for det lort er simpelthen forrykt. Det kan jeg sgu da købe et 450L helglas med overløb for???!!!!
En glas kant med overløbskam og hul i siden af akvariet må være løsningen.
Hvad med Støj? Jeg har brug for et absolut lydløst setup.. Hvad med et faldrør der løber skråt, så det ikke er frit fald, men glidebane i stedet.
En nævnte filtersvamp i overløbsrøret til at tage støjen
Hvordan afleverer jeg vandet i bassin #2 lydløst? Jeg vil gerne have krusninger i overfladen, så jeg slipper for luftpumper og bobler. Eller iltes vandet fint i faldstammen? Jeg forestiller mig 35mm rør.....????
Lykkes dette vil jeg evt. videreføre det til basin 3. En vandmasse, vandskift et sted osv. Det er sgu da effektivt.
Venligst
Henrik BH
paw — 15. december 2006, 01:20
Overløbskasser er ret dyre, og skulle der slippe luft ind stopper vandgennemløbet i overløbskassen ... og meget vand på gulvet til følge. Overløbskassen fungere i øvrigt efter princippet forbundne kar...
Med venlig hilsen
paw
Henrik BH — 15. december 2006, 01:30
Tror stadig det må blive med hul i glasset. Evt afløb på skrå og aflevering under vandoverfladen i bassin 2 i en forhåbning om at vandet iltes nok i faldstammen.
Plan - PUMPE vand ind fra Eheim 2026 i bassin 1 foroven. at dele akvariet i 2 med glasplade og overløbskam mellem 1A og 1B. Overløb i 1B med glashjørne og overløbskam. Udskæring i akvarievæg med afløb til Bassin 2A. Vandstrøm/overløb fra 2A til 2B og udsugning fra 2B til Eheim 2026
Venligst
Henrik BH
Bjarne — 15. december 2006, 01:36
Alt det oversående tror jeg ikke du kan bruge til noget, selv om det alt ser ud til at virke sådan lidt efter hensigten.
Løsningen er: du er simpelt hen nød til at have to beholdere ekstra, en til hvert akvarie. Denne beholder/kar/minakv. skal indeholde en stop af en art. Her har jeg set brugt akva-stop fra toiletter. Altså den der sidder i cisternen som lukker når toilettet er fyldt op.
Så disse to beholdere sættes ved siden af akvariet med denne stop i. Her fra disse to beholdere skal vandet så gå over i/ ned i akvariet. Disse beholdere er forbundet med akvariet, så vandet derved altid stå lige højt både i akv. og beholderen, men når vandstanden kommer op til kanten, som du bestemmer så lukker denne akva-stop. Det kan næsten laves lydløs, og fungerer perfekt.
Men uden disse akvastop i særskilte beholdere har du ingen sikring mod oversvømmelse. Der kan købes specielle og dyre aqua stop men dem til toiletbrug er langt de billigste.
Held og lykke med projektet, - jeg selv ville nok i denne situation vælge at bore hul i glasset og lave normal overløb, ned i et filter, da der skal bruges langt mindre teknik samt at det er billigere.
De bedste hilsner
Bjarne
Bruger #783265 — 15. december 2006, 05:18
Køb et Pro II filter mere. Et filter er alligevel for lidt til 320 liter vand - især til diskus, der jo gerne vil have helt rent vand!
(men det er en interessant diskussion)
Mvh.
Lars
Brian C — 15. december 2006, 07:04
#21 linket jeg heviser til vil også stoppe på samme måde som et indbygget overløb (hul i bunden)
Med venlig hilsen
Brian C
zardor — 15. december 2006, 08:13
Med venlig hilsen
Christian
jeppe — 15. december 2006, 09:15
jeg har set et sted hvor man kan købe et overløb til at sætte på kanten af akvariet. den ser nogenlunde sådan her ud... det nederste på billedet skal du bare se bort fra...
Med venlig hilsen
Jeppe
Bruger #783265 — 15. december 2006, 09:24
Når de står ved siden af hinanden, er der straks flere muligheder..
Mvh.
Lars
jeppe — 15. december 2006, 09:40
Ja det ved jeg, men hvis du tilslutter en slange til den del der står uden for akvariet så løber vandet automatisk ned i det andet akvarie. princippet er jo lidt ligesom en sump ikke? slangen skal bare være mindre fra det øverste akvarie til det nederste, end den fra pumpen som pumper det hele op igen.
Med venlig hilsen
Jeppe
jeppe — 15. december 2006, 09:54
Outlet for retrofit 1200 l/h
[TUNZE-1074/2] 78.89 ¬
the TUNZE outlets are an ideal solution for pressureless water treatment with surface suction from below the aquarium. Abt. 50 per cent of the surface water and abt. 50 per cent of the water at the bottom of the aquarium is removed. The outlets remove only as much water as is pumped into the aquarium. On account of the light-protected construction, they are almost maintenance-free.
The TUNZE outlets are supplied ready for mounting, without inlet and outlet pipes, with detailed mounting instructions.
Two outlet systems should be used for aquariums with more than 600 litres.
At the outlet side, commercially available outlet pipes can be connected to the pipe sockets. However, in order to keep the noise as low as possible, we recommend outlet hose and fittings 1075/2.
For the inlet, we recommend our inlet hose and fittings 1073. The connecting hose for the pumps of the TUNZE cabinets is already included.
The outlet 1075/5 comes without a borehole in the glass, and thus can be retrofitted. After an interruption the recirculation pump starts operating again automatically. In combination with the outlet hose and fittings 1075/2 the outlet can be used up to abt. 1200 l/h.
Med venlig hilsen
Jeppe
zardor — 15. december 2006, 10:20
Med venlig hilsen
Christian
Larla17 — 15. december 2006, 12:36
Håber du kan se hvad jeg mener, ellers er du velkommen til at spørge 😉
Med venlig hilsen
Lars Laursen
Larla17 — 15. december 2006, 12:38
Er 900kr ikke lidt meget for hvad der kan klares med en stor tragt, et syltetøjsglads, lidt filtersvamp, og noget haveslange 😉
Med venlig hilsen
Lars Laursen
paw — 15. december 2006, 12:38
Med venlig hilsen
paw
Lomholt — 15. december 2006, 12:55
Hvad er dine tanker - altså hvorfor ønsker du at koble dem sammen? Grunden til at jeg spørger er, at der muligvis findes en billigere og pænere løsning, hvis de ikke kobles sammen.
Mvh.
Lomholt
Larla17 — 15. december 2006, 12:59
SE V2.0 😉
Med venlig hilsen
Lars Laursen
chico4000 — 15. december 2006, 13:21
Med venlig hilsen
Allan Kristensen
chico4000 — 15. december 2006, 13:24
Med venlig hilsen
Allan Kristensen
Larla17 — 15. december 2006, 13:30
Men ja, du har ret i at det er et problem hvis de tykke slager stopper til !!!!
Det kan dog løses ved at pladsere en niveau føler under glas kanten i det øverste akvarie, der tager strømmen til pumpen når den bliver aktiveret (men det bliver dyrt)
Med venlig hilsen
Lars Laursen
Lomholt — 15. december 2006, 13:38
Mvh.
Lomholt
Henrik BH — 15. december 2006, 14:23
I dette setup står sagerne i et værelse der også skal tage sig fornuftigt ud. og bruges .... ergo det må ikke larme, ikke lugte af sump, det skal laves pænt osv.
Med 2 akv. i serie kan jeg i denne reol bruge øverste akvarie til vandforberedelse. Dvs osmosevand tilsat lidt vandhanevand, hviletid osv. Fra øverste akvarie kan det nemt med hævert tilføres yngle systemet fra et centralt sted og stadig give ens vand over hele linien hvis det er serie koblet.
Taber man en en flaske sulfo i vandet er det jo så noget lort - big time, men det er en risiko jeg er villig til at tage
Jeg er enig i et ekstra filter f.eks pro II vel er det billigste og kønneste når det kommer til stykket, men så har jeg stadig ikke fået serie fordelen.
Venligst
Henrik BH
Larla17 — 15. december 2006, 14:25
Dette var faktisk en god ide.. så er risikonen stort set NUL for at få vådt gulv! (men man behøves dog ikke at bore huller man skal bare have to overløbssystemer ( et til daglig brug og så et nødsystem) 😉 nice... jeg tror jeg vil have mit opdratsakvarie tilsluttet mit store akvaie... det er der jo fordele i (en pumpe larmer mindre end to større vandmængde giver en mere rolig vandværdi) 😉
men tak for tippet Lomholt
Med venlig hilsen
Lars Laursen
Robert — 15. december 2006, 22:35
det er meningen at overskudsvandet løber ned i røret og pumpes ud til pumpen der så sender vandet retur til de to akvarier, det vil på den måde være ligegyldigt om det er et 900 Liter og et 84 liter som er forbundet med spandpumben
tegningen viser så hver enkelt akvarie hvordan det konstrueres
De bedste hilsner
Robert
SørenF — 15. december 2006, 22:41
Med venlig hilsen
Robert — 21. december 2006, 01:35
Jeg tror at jeg har en løsning på det problem efter strømsvigt
hvis man sænker røret 5 mm under det vandnivo man har i akvariet så vil der hele tiden være 5 mm for meget vand i akvarierne og derfor vil powerheaded have vand at arbejde med så snart strømmen er tilbage og spandpumpen får så vand igen hvilket får den til at sende det ud i akvariet igen og så er hele cirkelen sluttet igen
er det rigtigt??
De bedste hilsner
Robert
KasperK/Lolland — 21. december 2006, 16:19
Jeg kender en, der har koblet et 30 ltr akvarie til et 1700 ltr akv. Det fungerer rigtig godt men er med borede overløb og jeg er bange for, at det er den eneste måde, hvor det kan fungere med et minimum af besvær!
De bedste hilsner
Kasper/Lolland
SørenF — 22. december 2006, 20:42
Med venlig hilsen
malling — 23. december 2006, 00:08
Ved forstoppelse det ene eller andet sted vil du få drastiske problemer.
Køb et filter til det øverste akvarium det vil give dig større sikkerhed - at have flere akvarier forbundne er jo heller ikke udelukkende en fordel - får du sygdom i det ene har du det også i det andet.
Med venlig hilsen
Poul
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.