Hjælpe til opdræt af kobberpansermaller
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
kenneth/randers — 22. januar 2007, 19:05
I fredags lagde mine kobberpansermaller æg, og jeg tog dem over i en boks og i løbet af søndagen begyndte de at klække og flere i løbet af i dag. Der er nu ca 40 små unger - lidt svært at tælle dem.... Der er luftsten og varmelegeme i boksen.
Hvornår kan jeg hæve vandstanden fra de 10 cm, som den er max nu? Tænker på at de kan få mere vand i kassen uden at de giver problemer, når de skal op til overfalden og have luft? Jeg har lige givet dem liquifri - det lægger sig på bunden i hvide klatter - er det normalt? Ungerne søger ikke derhen - skal de det normalt?
Hvor meget vand vil I anbefale at jeg skifter?
Uhauha mange spørgsmål, men vil rigtig gerne at det lykkes... Har naturligvis læst en masse i bøger og på nettet omkring opdræt af pansermaller, men disse spørgsmål har jeg ikke kunnet finde svar på, så håber på lidt hjælp fra jer
Mvh
Kenneth
jstein — 22. januar 2007, 19:33
Hilsen
jstein
jonasl — 22. januar 2007, 19:34
Mvh.
jonasl
kim m — 22. januar 2007, 20:01
Hvis ungerne er klækket idag går der et par dage før de begynder at søge føde. De skal have brugt blommesækken først.
Det med at ungerne ikke kan overleve i "dybt" vand holder efter min erfaring ikke. Jeg klækker æggene i akvarier hvor vandstanden er 20 cm. og ungerne klarer sig fint. De skal bare have noget javamos at "kravle" i.
Mvh.
Kim Mathiasen
Koralfisken — 22. januar 2007, 20:03
Jeg fodrer dem skiftevis med afskallet artemia, Liquifry 1 og Spirulina tabs fra CC.
Jeg syntes mest at de går efter spirulina tabsene. Det skal siges at de vokser overraskende hurtigt på denne kost 🙂
Med venlig hilsen
Mathias
Koralfisken — 22. januar 2007, 20:04
Med venlig hilsen
Mathias
kenneth/randers — 23. januar 2007, 08:49
Mange tak for hjælpen - det er sgu fantastisk så meget hjælp man kan få herinde!!!!
Det er helt fantastisk at have fået sådanne nogle små "babyer", hehe...
Mvh kenneth
Boeboe — 20. februar 2007, 22:56
liquifry er ok, den første uges tid, men så er det også ved at være på tide at bruge noget andet.
Sviner for meget i vandet. Nyklækket Artemia sammen med knuste mallepiller og lign. ville jeg anbefale.
Jeg bruger meget at sætte nogle halvvoksne mysterie snegle sammen med yngelen, for at tage noget af overskudsfoderet, for det er den rene dødsfælde for de små.
Et tyndt sandlag afhjælper en del på dette.
Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.