Spørgsmål om artemia og bosmider
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
CatfishDK — 5. marts 2007, 19:24
Jeg har lige prøvet at købe en pose med artemia som tilsat ½ liter vand skulle klækkes i denne lånte anordning (se billedet). Det smarte skulle så være at efterhånden som æggene klægger, så søger de ind mod midten til lyset hvor der sidder en si. Dette blev lavet sent torsdag aften og stillet ud på badeværelsegulvet (gulvvarme) og hvor lyset er tændt døgnet rundt. Det er dog grænser for hvor meget der har ligget i sien og tvivler nu på at det virker helt efter hensigten.
Jeg har prøvet at søge lidt rundt i artikler og indlæg og kan læse mig frem til at de kun er holdbare i ca 2 døgn. Nu ser jeg så, efter at jeg har fjernet låget, at der ligger en masse små æg, både i overfladen af vandet, samt på bunden. Er det bare til at smide ud nu??
En af artikler beskrev at man kunne fryse dem. Men nu har de ikke være tilsat ilt under klækningen, men det har måske ikke noget at sige.
En anden ting er, at efter hvad jeg kan forstå, så kan man købe frossen artemia. Er det i samme form som bosmider? Og hvordan med forskellen på artemia og bosmider som foder?
Det skal lige siges at det er mine Iriatherina werneri, Pseudomugil gertrudae og Boraras micros som jeg vil bruge artemiaen til.
Mvh.
Liz Hansen
MOK — 5. marts 2007, 19:33
Når der har været skrevet om, at man kunne fryse dem tror jeg det er, når de har vokset sig lidt større - frosne artemia - i alt fald dem jeg har købt har indeholdt dyr i forskellige størrelser - også 'voksne'
Det er i øvrigt en genial anordning - tror da egentlig snart jeg skal have min fundet frem igen - det er fordelen (konen synes det er en ulempen) ved at være af samlernatur ;o)
Mvh.
Morten
CatfishDK — 5. marts 2007, 19:56
Jo da, der er låg til. Syntes bare jeg ville prøve at illustrere hvordan æggene var fordelt...:-)
I dag var der næsten ingen æg i sien, så troede måske de alle var klækket. Det der efterhånden ligger på bunden i selve beholderen er måske ikke klækkede æg??
Vil jo nødig give mine længe ønskede og fornyligt skaffede Iriatherina werneri og Boraras micros noget foder som "går over datoen"...:-)
Kender godt den der samlermani.....lol (Har ellers købt en bog der hedder "Ryd op i dit rod"! Har ikke helt fulgt rådene endnu....lol)
Mvh.
Liz Hansen
lab — 5. marts 2007, 21:04
Jeg tvivler på du får den helt store klækning uden en luftsten...
Mvh.
Lars Brøndum
CatfishDK — 5. marts 2007, 21:49
Mvh.
Liz Hansen
MOK — 5. marts 2007, 21:58
Ikke at det har noget med klækningen at gøre, men hvor har du lagt æggene (he he) - når jeg kigger på billedet i #1 igen ser det ud som om, der er æg 'hele vejen ind' - æggene skal placeres i den yderste ring, så skallerne bliver der efter klækning - de nyklækkede artemia vil så - for at nå lyset - sik-sakke sig vej op og ned (men igen - det har selvfølgelig intet med klækningen at gøre.
Og nu spørger jeg lige dumt igen - det er æg og ikke afskallet artemia du har købt ikke *s*
Mvh.
Morten
CatfishDK — 5. marts 2007, 23:05
Mvh.
Liz Hansen
KasperK/Lolland — 6. marts 2007, 21:32
De bedste hilsner
Kasper/Lolland
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.