Effectlight -kan det være meningen
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
gilliad — 7. marts 2007, 20:16
Vi er de (u)lykkelige ejere af et sprit nyt effectlight T8 armatur, til mit lige så nye 85L effectline akvarie.
Først har vi kæmpet en rum tid med overhovedet at få sat rørene i, -det lykkedes endelig og vi ville sætte det til.
Men så opdager vi at det ligesom vender forkert, -dvs når man åbner det foran så sidder der rør i vejen, -hvis man rent faktisk vil have "adgang" til vandet, fx ved fodring så skal det åbnes bagtil, hvor ledninger og den slags sidder.
Kan det virkelig være rigtigt? eller er det bare os der totalt har misforstået konceptet?? vi havde forestillet os at rørene skulle sidde bagtil i akvariet, -men det er måske bare os!
Håber nogen kan komme med en opklarende beskrivelse inden vi kyler det i hovedet på sælgeren igen.
Mvh
Dorthe
Bjarne — 7. marts 2007, 20:31
De bedste hilsner
Bjarne
akva sander — 7. marts 2007, 20:31
Mvh.
akva sander
akva sander — 7. marts 2007, 20:32
Mvh.
akva sander
Anti-Pjerrot — 7. marts 2007, 20:32
Det er ulideligt besværligt at håndtere og vedligeholde - dårligt udformet og med hæslige overgange mellem samlingerne.
Men det er populært og billigt - og derfor er det hvad der bliver solgt i DK
Lev med det, eller købe kvalitet. (Og betal for det)
snemanden — 7. marts 2007, 20:35
Og hvad betegner du så som kvalitet?
akva sander — 7. marts 2007, 20:35
Mvh.
akva sander
Bjarne — 7. marts 2007, 20:36
Hvad kalder du så kvalitet i forhold til effectlight ?
De bedste hilsner
Bjarne
gilliad — 7. marts 2007, 20:45
Her er rørene bredere end armaturet, derfor går rørene så "udover" en af klapperne. Vi snakker lige om at det kan være fordi det er til 85L -det er jo kun 35cm dybt.
Men det giver stadigvæk ikke mening at det så går "udover" den forreste klap i stedet for "teknik klappen"
Min mand har med vold og magt vendt det, så rørene nu sidder bagtil. Men det er godt nok ikke lige hvad vi havde forestillet os.
Derudover slutter det ikke helt til, dvs man kan se en lyskant til siderne, -hmm det er dælme ikke som de gode gamle effectlight armaturer (det ene vi har til 250L ihvertfald) det sidder som skabt til akvariet (hvad det jo også er) mens det nye sidder som om det absolut ikke vil have med akvariet at gøre.
Mvh
Dorthe
Anti-Pjerrot — 7. marts 2007, 20:58
Jeg forventer at et produkt som en lampe til et akvarium er funktionelt og udført med en vis form for finesse.
En lampe skal kunne belyse akvariet med nok lys - og hvis en opgradering er nødvendig skal den ikke foregå på bekostning af funktionaliteten.
Dette kan effectlight ikke.
Når man skal skifte rør på et effectlight er man heldig hvis ikke man kommer til skade, eller ødelægger noget. Fatningerne er totalt ubrugelige og kunne nemt skiftes til noget mere brugervenligt - det er praktisk talt umuligt at skifte et rør uden problemer. Det virker som en hovsa løsning.
Ideen med at skille lampen ad ved at vride enderne af, er komplet idiotisk og burde hurtigt forsvinde. Overgangene mellem endestykker og lampen er skarpe og kantede, med tydelige produktionsfejl.
Her er det tydeligt at der ikke bliver ofret penge på kvalitetskontrol (At produktet ikke afviger fra standarder) idet dette ikke burde forekomme på et produkt som der er checket.
En lampe bør være pæn men også nem at skille ad, hvis det er meningen at dette er nødvendigt for at opgradere lampen.
Effectlight kan ikke overholde dette.
Derudover burde det være muligt at få oplysninger om produkterne - altså rigtige produktblade - og ikke reklamer.
Det er ikke muligt.
L-drengen — 7. marts 2007, 21:16
Hilsen
MikkelRUG
L-drengen — 7. marts 2007, 21:16
Hilsen
MikkelRUG
poujac — 7. marts 2007, 21:48
Og så er det meget besværligt at lyfte af og på når man når op i en størrelse over 150cm.
Jeg har været tvunget at sætte 2 (skuffe) håndtag på amaturet for at kunne lyfte det af og på alene.
Med venlig hilsen
King Kaj
KasperK/Lolland — 7. marts 2007, 21:50
De har vel fået lavet noget 'tagrende' så man ikke hælder en mindre kopfuld vand ned af frontglasset, når man klapper op?
De bedste hilsner
Kasper/Lolland
snemanden — 7. marts 2007, 22:06
Citat:
"En lampe skal kunne belyse akvariet med nok lys - og hvis en opgradering er nødvendig skal den ikke foregå på bekostning af funktionaliteten."
Hvad man anser for nødvendigt er en smagssag. Vi er mange der kender AP som en ivrig plantemand, og al respekt for det, men vi er mange der er fuldt tilfredse med med fuldt synligt (hvis ikke dunkelt) akvarium, da vi mener det lægger mere fokus på fiskene fremfor planterne.
Citat:
"Når man skal skifte rør på et effectlight er man heldig hvis ikke man kommer til skade, eller ødelægger noget. Fatningerne er totalt ubrugelige og kunne nemt skiftes til noget mere brugervenligt - det er praktisk talt umuligt at skifte et rør uden problemer."
Fair nok.
Rørene er lettere irriterende at sætte i, men det er trods alt ikke noget der skal gøres særlig ofte, så det punkt mener jeg ikke bør ødelægge bedømmelsen af produktet totalt.
Citat:
"Ideen med at skille lampen ad ved at vride enderne af, er komplet idiotisk og burde hurtigt forsvinde. Overgangene mellem endestykker og lampen er skarpe og kantede.."
Omend ikke mere problematisk end at de fleste er i stand til at gøre det uden en pakke plastre ved siden af.
Lad os lige huske at det drejer sig om ganske, ganske få mennesker der ser et behov for at gøre dette.
Citat:
"Derudover burde det være muligt at få oplysninger om produkterne - altså rigtige produktblade - og ikke reklamer."
Jeg forstår ikke rigtigt hvad det er for nogle oplysninger du søger som ikke bliver besvaret i deres reklamefoldere, men ellers er det da ikke værre end at Eldorado har en yderst velfungerende kundeservice, som er flinke til at svare på spørgsmål vedrørende deres produkter.
Citat:
"De har vel fået lavet noget 'tagrende' så man ikke hælder en mindre kopfuld vand ned af frontglasset, når man klapper op?"
Ja, det var et problem med de tidlige udgaver af EffectLight, som hurtigt blev løst på en måde, som kunne sættes direkte ind i allerede producerede modeller.
Lad mig lige slå fast at jeg ikke er ansat af Akvastabil eller anser dem for Guds gave til akvarister.
Jeg har bare svært ved at se særlig mange konkurrenter, som producerer lige så gode og fremadsynede løsninger.
gilliad — 7. marts 2007, 22:19
Jeg synes rigtig godt om det nye design og havde glædet mig til at få mit nye akvarie sat op. Men ærligt talt, her i huset er vi blevet skuffede over funktionaliteten.
Måske havde vi for høje forventninger, for vi havde faktisk forventet at det var til at sætte op uden videre, -det var så bare ikke tilfældet, men det kan da være at armaturet til 85L er særligt besværligt.....
/Dorthe
Lois — 7. marts 2007, 22:38
Dit armatur er sat forkert sammen!!!!! Dem fik jeg også to af i Jan. også til 85L.
Enten løser du selv problemet eller går i butikken og får det byttet!
...Jeg kunne desværre ikke bytte det, da jeg først opdagede problemet da jeg var tilbage i CH.
Med venlig hilsen
Lola ...og ikke andet
gilliad — 7. marts 2007, 23:03
De vil næppe bytte det når vi har rodet med det hele aftenen.
Kan du evt. fortælle lidt om hvordan du løste det? -vi har ikke et andet armatur vi kan kigge efter, så er lidt på herrens mark.
Vi har den gamle version til 250L så det hjælper jo ikke meget
Mvh
Dorthe
Lois — 7. marts 2007, 23:09
...ser lige om jeg stadig har billedet....
Med venlig hilsen
Lola ...og ikke andet
Lois — 7. marts 2007, 23:20
I den folder du har fået med dit armatur, står beskrevet hvordan du gør. Du skal ha vippet to af de grå plastikhjørner af. Også er det ellers bare en skruetrækker til resten. Når skruerne er ude, kan du trække lampen ud og skubbe den ind igen en "rille" længere bagud. Og samler det hele igen.
MEN pas på, der er en lille tap i hjørnerne der kan brække af... sker dette skal du ha nye, -men så brok dig! Find dig ikke i at skulle betale for det.
Med venlig hilsen
Lola ...og ikke andet
cyppen — 7. marts 2007, 23:41
Selve rør sættet er sat i forreste skinne i stedet for bagerste.... De der plast deksler i siden skal bare stille vrikkes af... Fatter ikke folk der kan knække dem 😉
Venligst
Cyprinus
Lois — 8. marts 2007, 00:15
Med venlig hilsen
Lola ...og ikke andet
Bjarne — 8. marts 2007, 01:43
Nåh... sådan, nu kan jeg se det.. Det ta'r under 10 min. at rette den fejl, altså flytte armaturet til den bagerste skinne, som Lola har gjort. (da hun var i arbejdsbukser)
De bedste hilsner
Bjarne
gilliad — 8. marts 2007, 08:05
Men nu virker det og det ser ud til at fiskene har det godt! -manøvren gik ud på at skifte et kørende startersæt ud med lidt mere plads.
#20 tak for hjælp og billede!
Mvh
Dorthe
Lois — 8. marts 2007, 20:00
#24 Det var så lidt 🙂 Held og lykke med det nye akvarie. Jeg er hvertfald super glad for mine 😉 ...det eneste... lukker dit armatur heller ikke helt tæt foran når 'lågen' er lukket? Ikke at den ikke lukker helt i, nærmere af armaturet er en mm eller to for smalt, -lyset skinner ud gennem denne sprække. Det er ikke noget jeg oplever på mine "ældre" effectline.
Med venlig hilsen
Lola ...og ikke andet
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.