Hjælp mine fisk dør.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Søren K — 12. marts 2007, 14:18
Jeg er helt ny i denne hobby og har desværre ikke råd eller plads til et rigtigt flot akvarium endnu. Så jeg ville starte ud med en bowle på 15 liter. Det skal lige siges at jeg udelukkende spurgte om hjælp hos forhandleren, hvilket jeg kan se nu var en stor fejl.
Det blev til 1 sugemalle, 2 slørhaler, 2 guppyer, og 2 ret små hurtige tynde fisk som jeg ikke ved hvad hedder. Men tror han kaldte dem noget i stil med tigerfisk måske.
Jeg har skiftet en kop vand om dagen og 1/3 efter en uge som han sagde jeg skulle, og fodret dem lidt morgen og aften efter som der står på foderet flere gange om dagen. Foderet er sådan nogle guldfiske piller og så har jeg også nogle flager til akvariefisk generelt. Jeg er opmærksom på at undgå overfodring og jeg mener ikke jeg har gjort dette.
Efter lidt over en uge var den ene guppy død. Efter 10 dage skulle jeg være væk i weekenden. Fredag gav jeg dem så en weekend tablet, altså en foderting som opløser sig selv. Da jeg kom tilbage om søndagen var noget af fodertabletten spist. Den anden guppy var død, og den ene slørhale var tydeligvis syg. Den bevægede sig stort set ikke, men lå i vandoverfladen og havde det dårligt. Efter en time hvor jeg slet ikke vidste hvad jeg skulle gøre ved den, og om den havde nogen chance, døde den så. Den så rigtig tynd ud og havde vide ?plamager? under øjnene. Idag mandag svømmer de 2 små hurtige fisk og den sidste slørhale fint rundt og ser ikke syge ud eller noget. Sugemallen suger videre på glasset.
For det første er det synd for fiskene at de dør, og for det andet er det mange penge man hurtigt får brugt på denne hobby. Jeg er meget træt af at det er gået skidt for mig eftersom jeg har fulgt alle dyrehandlerens anvisninger. Det giver mig i hvert fald lidt bekymringer om hvorvidt jeg har mod på at prøve et ?rigtigt? akvarium senere.
Er der nogen der kan fortælle mig hvad jeg har gjort galt og hvad jeg evt. skal gøre for de andre ikke går hen og dør.
PS. Efter lidt læsning herinde kan jeg tydeligt se at slørhaler ikke hører til i sådan en bowle, men det snakkede dyrehandleren ikke om.
Håber virkelig der er nogen som gider læse mig lidt lange historie og hjælpe mig, for jeg føler ikke længere jeg kan stole på en dyrehandler som udelukkende er ude efter penge.
Bruger #381101 — 12. marts 2007, 14:21
Hilsen
Carsten From
Bruger #381101 — 12. marts 2007, 14:24
Og de andre fisk du nævner er varmtvandsfisk der helst skal have minimum 54 liter.
Desuden skal du have en filterpumpe i akvariet.
Hilsen
Carsten From
Janne — 12. marts 2007, 14:31
En (stærkt omdiskuteret, men efter min mening ikke helt tosset) tommelfingerregel siger, at man kan have 1 cm fisk pr liter vand. Den gælder kun ved almindelige, små selskabsfisk (guppy, de fleste tetra, barber osv.), og ikke ved meget små akvarier/bowler. Man kan f eks ikke stoppe en 15 cm fisk ned i dn bowle ;-) men godt 5 fisk der hver kun bliver 3 cm, når de er udvoksede. Dog; så lille en beholder gør det hele sværere end det behøver være. Et akvarie på min. 54 l, gerne meget større, er meget nemmere at starte med.
Feriefoder er ikke nødvendigt i en weekend; det kan gøre mere skade end gavn, hvis det opløses for hurtigt i et lille, nyt akvarie/bowle. Igen den manglende bakterieflora.
Her og nu skal du skifte lidt mere vand, f eks 1/3 med et par dages mellemrum. Sæt endelig ikke flere fisk i. De 4 der er nu, kan lige gå i et stykke tid, men så skal du også til at finde et nyt hjem til slørhalen. Du vil også skulle finde ud af navnet på de to, du ikke ved hvad hedder, så du kan blive sikker på at de ikke bliver alt for store eller stiller krav du ikke kan opfylde i bowlen. Ligesådan med sugemallen; tjek om det er en almindelig Ancistrus, eller en af de store arter, som Gibbiceps eller Plecostomus. (Der er beskrivelser af rigtig mange fisk her på siden, klik på "Fisk" foroven i menuen). Hvis det er en Ancistrus, bliver den for stor på et tidspunkt, men kan gå deri i nogle måneder; er det en af de store arter, kan du lige så godt sælge den med det samme.
Jeg kan trøste dig med, at det er meget lettere med et "rigtigt" akvarie på væsentlig flere liter. Jo større det er, desto mindre risiko for at hele balancen i det vælter. Man har en meget større margen mht overfodring, for få vandskift mm, da der er mere vand til at fortynde affaldsstoffer mv.
Mvh.
Janne
Marya — 12. marts 2007, 14:48
Og jeps, vi gider læse din lange historie!
Jeg tilslutter mig alt det Janne så venligt skriver, så jeg har ikke så meget at tilføje, men ville lige give min opmuntring.
En ting mere kunne være, at denne hobby ikke egner sig så godt til når man gerne vil gøre noget billigt. Sådan startede jeg også med et 12L! Men efterhånden som jeg fandt ud af hvad det hele drejede sig om blev det dyrere for mig alligevel.
Så jeg tror du skal op på hesten igen og så se rigtig efter om ikke denne hobby med dens uendelig mange muligheder ikke også er noget for dig! De fleste kan spare 300-500 kr sammen og med de penge, så kan du få alt hvad du skal bruge. Et 54 liters startersæt som det typisk hedder kommer med filter, varmelegeme og typisk noget foder, evt. et glastermometer eller sådan nogle småting. Så mangler du bare grus, planter og evt. flere fisk.
Et startersæt fås hos mange forhandlere for mellem 299-399 kr. MEN du kan med STOR fordel tjekke annoncerne ud herinde på siden hvor private sælger fra hele landet. Der er rigtig mange penge at spare og folk er flinke. Som regel kan man få ret nyt udstyr en hel del under pris. Hvis man er ligeglad med om der er en ridse eller to i glasset, ja så blir det endnu billigere.
Planter kan du også få billigt her på siden - nogle gange gratis. Nu kan jeg ikke se hvor du bor, så skynd dig at udfylde profilen:-) Så kan folk bedre hjælpe dig.
Mange fisk sælges også billigere her på siden - nogle bortgives også. Du vil kunne få nogle fine begynderfisk her til ikke ret mange penge.
Mht. pladsen til akvariet så mon ikke det er et spørgsmål om vilje?:-) Sådan et startersæt kan stå på et almindelig solidt bord og måler vel ca. 50-60cm x 30cm.... (det ved andre nok mere præcist)
Prøv også at søge i trådene herinde i forum. Der er i tidens løb givet helt enormt mange råd om hvordan sådan et 54L kan sættes sammen. Hvis ikke du finder svarene der, så spørger du bare igen når det kommer til hvilke planter og hvilke fisk:-)
God fornøjelse og velkommen til hobbyen!
Venligst
Maria Sørensen
Marya — 12. marts 2007, 14:49
Venligst
Maria Sørensen
Diddlmusen — 12. marts 2007, 15:07
Jeg håber du når at redde de sidste fisk og jeg er enig med de andre i at det nok er bedst at få dig et lidt større akvarie.
Med venlig hilsen
Eva Pihl
jery — 12. marts 2007, 17:27
Når du har sat akvariet op, så send mig en PB, så skal jeg forstrække dig med diverse planter, som ikke er så lyskrævende og sagtens vil gro godt i et starter-akvarium.
Marya — 12. marts 2007, 18:07
Venligst
Maria Sørensen
OUFC — 12. marts 2007, 18:16
Ps. op på hesten igen.
Med venlig hilsen
OUFC
jonasl — 12. marts 2007, 18:51
Mvh.
jonasl
Søren K — 12. marts 2007, 23:15
larsballe — 13. marts 2007, 19:09
De bedste hilsner
Lars Balle Andersen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.