Kampfisk er underlig!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Guldhammer — 1. april 2007, 20:09

Min kamp fisk er underlig...

den opholder sig overpå pumpen som om den er træt og vil bare være i fred...

Der har været for højt nitrit indhold i vandet har det noget at sige?

jeg vil ikke gerne miste den...



Med venlig hilsen
Guldhammer

Steen_KbhN — 1. april 2007, 20:15

Hvis der er for meget uroligt selskab i samme akvarie kan det være at den bare prøver at fortælle at den gerne vil have lidt fred og ro. Husk at det er en fisk som ikke kan lide for meget vandbevægelse og for "friske" fiskefæller.
Kan godt forstå at du nødigt vil miste den, hyggelig fisk :-) .......jeg har netop investeret i én idag som skal gå i en lille køkkenbordsbalje.

bettasplendens — 1. april 2007, 22:13

For højt nitrit har noget at sige ligesom hos andre fisk. Der skal heller ikke være for meget vandbevægelse.

Prøv og læse lidt mere om kampfisk her på sidens artsbeskrivelse, hvor du kan finde mange gode tips til pasning af de små kriger:
http://www.akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=206

Med venlig hilsen
bettasplendens

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.