Den ideelle opskrift til gærblanding i nutrafin og erfaringer med ferplast co2 søges

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Brian C — 3. april 2007, 10:42

ja ja.... jeg ved det godt søg i forum osv... ;-)
er forsøgt kunne bare ikke finde det jeg skulle bruge ;-)
men jeg synes jeg for nylig så en opskrift med salt i som skulle være lidt langtidsholdbar men jeg kan ikke finde den
men hvis der er andre suveræne opskrifter der mængde mæssigt passer til omtalte anlæg
vill de da osse være interessante

Med venlig hilsen
Brian C

larsballe — 3. april 2007, 12:46

Hej,

jeg bruger denne:

ca. 0,5 l vand (til mærket)
90 g sukker
alm. bagegær, haklv hasselnød

og hælder så halvdelen væk hver uge og fylder efter med vand og 50 gram sukker, så går gæringen ikke i stå.

De bedste hilsner
Lars Balle Andersen

Soulen — 3. april 2007, 17:38

#2 du laver nok selv alkohol øl og vin 😛. mener bare der skal lidt gær i engang i mellem. kan ikke huske det var ikke mere en 17 da jeg selv lavet øl 😛

jeg bruger

1L vand ( 400ml varmt vand fra hanen til at opløse sukkert i og 600ml kold vand )
250g sukker
1 hassel nød alm gær

bruger også sodavands metoden den med saltet kan jeg ikke huske

Mvh.
Heine Espersen. ( planetfish.dk )

Soulen — 3. april 2007, 17:38

det holder ca 14 dage

Mvh.
Heine Espersen. ( planetfish.dk )

larsballe — 4. april 2007, 10:30

Gæringen går kun i stå hvis blandingen bliver så stærk, at den slår gærcellerne ihjel. Hvis det sker, skal der nyt gær i. Saltet er for at moderere reaktionen, kender ikke / kain ikke huske den kemiske baggrund, men mener at have set den her i forum engang.

Nej, jeg har aldrig selv lavet øl/vin, smagte på noget af det såkaldte vin, mine kammerater lavede og besluttede mig til at det ville jeg ikke udsætte mine smagsløg for! I øvrigt hvis man er ínteresseret i vin så er der en god smagning her: http://www.eriksorensenvin.dk/katalog/vinfestival2007/. Skal selv med lørdag eftermiddag.

De bedste hilsner
Lars Balle Andersen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.