Platy med chilodonella?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mysteries — 8. april 2007, 19:57

Hej igen
I forlængelse af trådene \\"mine platyer dør for mig\\" og \\"salt i akvariet mod mystisk sygdom\\", har jeg nu igen et spørgsmål.
Jeg tror det er chilodonella mine platyer lider af. Symptomerne passer nemlig ret godt (svækkede fisk, mælkeagtig hudoverflade, klemmer finnerne, huden skaller af), og det var da også de symptomer der fik mig til at behandle med Odimor for lidt over 14 dage siden (afsluttede behandlingen for lidt over 14 dage siden). Har nogen af jer erfaring med denne parasit? Jeg undrer mig jo over, hvis det er Chilodonella, at Odimor ikke tog det. Jeg fulgte vejledningen, hvori der stod, at hvis man havde maller i akvariet, så skulle man kun give halv dosis første gang man gav medicinen (hvor normalt er det det dobbelte af hvad man giver på 3., 5. dagen). Kan det være det der er grunden til at det blusser op igen? Er Odimor bare ikke godt nok til at tage Chilodonella?
Jeg har i går skiftet lidt af vandet (ikke mere end 20 %, da jeg har haft kulfilter i efter medicinbehandlingen var overstået, som jeg så fjernede samtidig), og brugte for første gang Tetramin Easybalance (skulle ifølge etiketten stabilisere KH og PH og fjerne nitrat og fosfor + indeholde vitaminer og mineraler) samtidig med at jeg tilførte ilt vha. en lille luftpumpe og luftsten. Min syge platy kvikkede op og kom frem og spiste, men dens hud ser stadig ikke godt ud, og den søger væk fra de andre fisk og er stadig lidt stille.
Mvh. Mysteries

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.