Lidt spekulationer herfra...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

stinnemus — 13. april 2007, 23:18

Jeg har gået her de sidste par dage at finde ud af hvor og hvordan mine maller (2 ancistrus sp og 7 corydoras paleatus) skal fordeles på mine to akvarier.

guramiakvariet har en temperatur på 26 grader, altså for høj til panserbasserne, men fin til ancistruserne. Vandcirkulationen er selvfølgelig et minimum. Både da det er det guramierne ønsker, men også fordi pumpen er så dårlig at der ikke kan komme mere tryk på og jeg kan se at den første halve time lyset er tændt om morgenen må ancistrusserne op til overfladen efter luft engang imellem (det er derfor jeg gerne vil have rykket lidt rundt i det hele) indtil jeg får skiftet lidt vand, som jeg så selvfølgelig lader plaske ned og bryde overfladen så der kommer mest muligt ilt til. Bortset fra dette iltproblem så står der i artsbeskrivelsen at ancistrus kræver hurtig vandcirkulation.

mit selskabsakvarie (hvor panserbasserne går) er overfyldt (se min profil), men jeg regner med få solgt nogle af fiskene samt få nogle ud i en 90 l murebalje. Her er vandcirkulationen rimelig kraftig, men jeg har ikke et varmelegeme kørende (selvom det er deri). temperaturen er 24 grader.

Hvad jeg så har tænkt på er at få en murebalje og så smide nogle flydeplanter og lidt i. Så ved vandskift af akvarierne smide det tiloversblevne vand i baljen så denne hurtigere bliver klar til fisk (ca. 1 uge før man kan proppe dem i havde jeg så regnet med???) og så tage pansermallerne deroveri sammen med en del af selskabsfiskene.
Ancistrusmallerne skulle så over at gå i selskabsakvariet.

men ville det være en god ide? og hvis ja, hvornår begynder udesæsonen til akvariefisk? og hvordan sluser jeg dem bedst ud? andre gode råd eller løftede pegefingre?

SogneprQsten — 14. april 2007, 13:04

Dine ancistrus kan godt gå i dit selskabsakvarie (nu tænker jeg ikke på pladsen men på forholdne).
Du kunne jo putte en iltsten-luftpumpe i dit guramiakvarie, gem den bag en høj rod så man ikke kan se den, og du får ilt til dine fisk:)

sæsonen for akvariefisk er sådanset begyndt, sørg for vandet har samme værdier og temp, du kunne jo starte med at lave dine balje inden for at så have dem der i, når nattetemp. så stiger kan du rykke den ud 😉

Med venlig hilsen
Christian Raavig

stinnemus — 14. april 2007, 21:06

hmmm jeg tænker også mine ancistrus ryger over i selskabsakvariet.

mht panserbasserne tror jeg de bliver herinde - de er så sjove at se på at jeg ikke kan nænne at sætte dem ud en hel sommer :O)

jeg har sådan en beholder af glas til vin (navnet er pt væk) og jeg vil tro der er 30-40 l hvor jeg sætter mine guppyer (1.2.4) ud i morgen og så skal jeg købe alt til murebaljen i morgen og så fylde i med vand fra akvarierne når jeg skifter - så regner jeg med at det kun vil tage en 5-6 dage før de andre fisk (mollyer + lidt platy) kan komme ud.

mht. det yngel jeg skal have ud - hvornår kan man så regne med at de kan holde til at komme ud (det er jo et stort temperatursving lige meget hvor meget man sørger for at udjævne det) - de er pt 3½-4½ uger gamle

SogneprQsten — 15. april 2007, 14:16

#3
når dit yngel er omkring 2½ cm vil jeg mene det kan lade sig gøre 2-2½ ;D

Med venlig hilsen
Christian Raavig

stinnemus — 15. april 2007, 18:40

okay, tak 🙂

Jeg har nu sat alle guppyerne ud i dag (også de 4 4-uger gamle) og ca. 6 platyunger (også kun 4 uger) og de er jo ikke til at fange igen :S

mht ilsten - jeg har ikke fandens mange penge (er på SU) og det er jo ikke kun at købe iltsten, men også slanger, pumpe og hvad ved jeg oveni og så løber det jo op så det er nok ikke en mulighed

SogneprQsten — 15. april 2007, 23:15

Ja jeg læser også, så kender til det med penge mangel, su får jeg først til sommer heh.
De er ikke så dyre igen, tror jeg har omkring 5 liggende (pumpe og alt det hele) men jeg kan se du bor helt i holstebro ellers kunne vi bare have fundet ud af noget på den led men hvis du ellers har mod på at undersøge forsendels prisen og sådan kan du få en af mine hvis du selv betaler fragt self 🙂

Med venlig hilsen
Christian Raavig

stinnemus — 16. april 2007, 07:02

#6 - åh det lyder dejligt 🙂 (altså ikke med su - det er sgi svært at få til at hænge sammen, især når man har for ca 1000 kr dyrlægeregninger i måneden det sidste halve år :s)
Jeg ved desværre kun priserne på pakker....


Jeg tror ikke det er så meget - måske en 50er, men jeg ved så heller ikke hvor meget det vejer eller om det skal være en pakke eller et brev...

stinnemus — 16. april 2007, 07:03

nåå ja, jeg skulle lige høre: jeg synes at have læst at ilsten presser co2 ud af vandet og hvis de gør det, hvordan skal planterne så overleve?

SogneprQsten — 19. april 2007, 09:15

ja den presser co2 ud af vandet, men planter kan godt overleve skulle jeg mene 🙂

Med venlig hilsen
Christian Raavig

stinnemus — 19. april 2007, 15:53

hmm det kan egentlig være ligemeget nu - pumpen er gået i stykker så jeg skal have en helt ny pumpe på, for nitrifikationsbakterierne kan jo ikke være på iltstenen.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.