Guld kugle fisk
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Claus T — 13. maj 2007, 12:15
Mvh
Claus
bimmer — 13. maj 2007, 13:12
mvh SvendErik www.trekantensakvarieforening.dk
bimmer — 13. maj 2007, 13:14
http://puffernet.tripod.com/miurus.html ...hvis det kan hjælpe
mvh SvendErik www.trekantensakvarieforening.dk
schøler — 13. maj 2007, 13:17
Bruger #687873 — 13. maj 2007, 13:32
Den bliver også kaldt Golden Puffer ....
Med venlig hilsen
Kirsten Sørensen
Tante Lilla — 13. maj 2007, 15:12
De ser meget specielle ud. En golden puffer er på denne side.
http://www.aquacon.com/Pufferfish_saltwaterfish.html
Mvh.
Ina Olsen
Dixen — 13. maj 2007, 20:57
Mvh.
Michael Petersen
Claus T — 14. maj 2007, 14:24
Mvh
Claus
Marya — 14. maj 2007, 21:31
Danske navne kan man sjældent bruge til noget som helst i forbindelse med kuglefisk; de kan være totalt misvisende. Find hellere ud af det latinske i en fart:-)
Brug fx den side som #5 henviser til. Her har man samlet en del artsbeskrivelser i en "PufferPedia". Desuden er forummet godt og aktivt.
Venligst
Maria Sørensen
Claus T — 15. maj 2007, 12:05
Copy/paste
0.0.6 Kugle fisk(kan ikke finde ud af hvad det er for en art, da de stadig er helt små 1 - 1,5 cm, men det bedste bud lige nu er Palembang Puffer også kendt som Humpback Puffer, men kan også være en Tetraodon cochinchinensis bedre kendt som Fangs Puffer, men i værste tilfælde kan det også være en Tetraodon biocellatus bedrer kendt som Figure Eight Puffer, denne art lever i brakvand , men er kendt for at leve store dele af deres liv oppe i floden, så de burde kunne leve hele deres liv i ferskvand, der er fundet familier af denne art som ikke tyder på at de har været i kontakt med saltvand, men nu må vi se
Claus T — 15. maj 2007, 12:07
Marya — 16. maj 2007, 15:00
Det kunne være fint hvis du gad at tage et par gode billeder og smide dem ind så vi kunne finde ud af hvad det var for nogen??:-)
Er overbevist om at dem på thepufferforum.com kan svare på det.
Venligst
Maria Sørensen
Claus T — 16. maj 2007, 15:07
Har haft fat i et par af experterne, og det er dem der er kommet frem til de 3 bud som sagt er de ikke meget over 1 cm lige nu så det er ikke så nemt at se, eller for den sags skyld tage gode billeder. Jeg skal nok smide et par dårlige billeder op her inde når jeg kommer hjem til min egen pc.
og ja har tænkt mig at sælge de 4 eller 5 af dem, når jeg kender arten,
Mvh
Claus
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.