Neonfisk med hvide pletter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

martin78 — 4. juni 2007, 17:57

Hejsa. Mine neonfisk er begyndt at få nogle blærer under huden, som starter som en hvid plet, og slutter som en slags væske samling. Fiskene gisper også en del. Desuden smitter det, men tilsynladende kun til andre neonfisk. Der er nemlig ik nogen af mine andre fisk der ser ud til at være smittet.

På forhånd tak
Martin

drdexter — 4. juni 2007, 23:21

Køb noget medicin mod hvide pletter og sæt temp. op til 32grader.
Det hjælper =)

Bruger #783265 — 5. juni 2007, 07:43

Blærer under huden lyder ikke som hvide pletteer/hvide prikker, der jo viser sig som sukkerlignende prikker på finner, men også på kroppen. Prikkerne bliver flere og flere, men forvinder ikke og ændres ikke.
Jeg tør dog ikke lige sige, hvad det kan være dine neon lider af. Har du mulighed for at tage et billede?

Mvh.
Lars

martin78 — 16. juni 2007, 12:40

her er et par billeder.. de er desværre ikke blevet så go'e, da de er taget med digitalkamera. men man kan godt fornemme pletterne.

martin78 — 16. juni 2007, 12:43

- Ingen tekst skrevet -

martin78 — 16. juni 2007, 12:53

kan ik få den til at uploade billederne..!

drdexter — 18. juni 2007, 15:46

Du kan sende billederne til mig, så kan jeg lige smide dem op =)
Lars@thybo.org

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.