Hvilke asiatiske fisk skal sammen med choko gurami ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mardini — 27. juli 2007, 07:09

Som overskriften antyder går jeg med overvejelser om at, anskaffe choko guramier. Hvor mange skal/kan der gå sammen i 40l ? Hvilke fisk kan der ellers gå sammen med dem ? Jeg tænkte selv noget i retning af zebrafisk og en asiatisk malle af en art, men hvilken ?

Bo Christensen — 27. juli 2007, 08:37

Hvis du læser artsbeskrivelserne for Chokolade gurami og Zebrafisk (du finder dem under "fisk" i menuen), så vil du se, at de stiller helt forskellige krav til det vand de lever i, så de er ikke det bedste valg.
Du skal kigge efter nogle af de mindre Rasbora og Boraras arter, og så finde nogen, som stiller samme krav til vandet som guramierne.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

ekaxe — 27. juli 2007, 08:56

Chokoladeguramier kan være vanskelige (kræver blød sur vand) Kilepletter vil gerne have samme type vand, Vil du have noget fra en anden verdensdel, er der mange muligheder i Tetra og panser maller.

Mvh.
Erik Kaxe

helene — 28. juli 2007, 12:00

40 liter er altså desværre også for småt til chokoladeguramier, alt for lille. Desuden er chokoladeguramier ganske sky og en urolig fisk kan nemt skræmme dem, - de små rasbora'er er gode, men der er ikke så mange andre arter som er.
Og de trives på lang sigt ikke i vand som er almindeligt hårdt og høj ph. - måske i en periode, men ikke i længden, og det er jo både synd og ærgerligt hvis de får en eller anden sygdom i løbet af et halvt års tid fordi de ikke rigtig trives.

Mvh.
helene

KasperK/Lolland — 13. august 2007, 11:13

Et forsinket 112 % enig med Helene. 40 ltr er ALT for småt til Chokoladeguramier. De bør have et special bygget akvarie med lav højde og stort bundareal. Masser af rødder, en tæt plantevækst og svag cirkulation. Blødt og surt vand er et must og hvis man ikke har tid og lyst til at gøre vand klar til vandskiftene, bør man nøjes med at få et foto af fisken og nyde dette i stedet!

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Icewife — 14. august 2007, 12:33

Jeg har 2 chokolade guramier, sammen med røde og blå dværg guramier, neonfisk, guppyer, sværddragere, kileplet, og sorte spenops og nogle maller. Har ingen problemer overhovedet

Mvh.
Icewife

Martin — 14. august 2007, 13:22

#6 Hvor længe har du haft dem ?

Icewife — 14. august 2007, 13:28

Hmm, det har jeg i ca 6 mdr. De er sunde og raske, svømmer stille rundt mellem planter og rødder.
Har et akvarium på 375 liter med masser af plante rog huler og rødder

Mvh.
Icewife

KasperK/Lolland — 16. august 2007, 21:59

Korriger mig hvis jeg er på totalt vildspor, men spurgte Mardini ikke om et 40 ltr akvarie? Du kan i princippet have Discus og Oscars i samme akvarie, det er blot et spørgsmål om størrelsen på baljen!

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Icewife — 17. august 2007, 08:44

#9

Kasper.

Jo, men flere skriver, de kræver særligt vand, lav vandstand og stor bundoverflade. Hvorfor gøre alt mere omstændigt end nødvendigt ?
Og I skal ikke bilde mig ind at div akvariebutikker har forskellige vandforold i deres bajler, alt efter hvilken fisk der går i dem.
Jeg har ALDRIG proppet noget som helst i mit akvarium af nogen art. Hverken Auaqsafe, eller hvad det nu kunne være. Er meget imod man bruger alt muligt l*** i sine baljer, for rent postevand og jævnligt vandskift, passende ilt og cirkulation, passende antal planter og rødder, burde være det mest optimale.



Mvh.
Icewife



Bo Christensen — 17. august 2007, 10:02

#10: Jeg vil nu mene, at det mest optimale vil være at forsøge at tilpasse sig de vandværdier, fiskene har ude i naturen. Der er f.eks. ikke ret meget rent postevand i en naturdam i Indonesien.
Uanset hvordan du vender og drejer det, så kommer bl.a. dine mollyer og chokoladeguramier fra 2 helt forskellige biotoper i naturen med vidt forskellige vandværdier.
Hvorfor ikke lige gøre den lille ekstra indsats og forsøge at give fiskene så optimale forhold som muligt, i stedet for bare at få dem til at overleve.
Kan du fange et billede af chokoladeguramierne til os?

Med venlig hilsen
Bo Christensen

DLL — 17. august 2007, 10:10

#10 desuden kræver det ikke en masse kemisk at lave blødt vand med lav ph... bare regnvand eller et osmoseanlæg... for jeg er da helt enig med dig i at der bliver brugt for meget kemisk pjat i akvarier i dag!

Med venlig hilsen
DLL

helene — 17. august 2007, 13:11

Det handler vel også om hvorvidt man gerne vil have sine fisk til at trives optimalt, og overleve de gennemsnitlige ½-2 år som fisk ofte gør i akvarier, - i virkeligheden har en 'chokoladegurami' krav på et livsspan på ca. 5-8 år, og det tror jeg heller ikke de får i et 'vandhane'-vandsakvarie, og slet ikke hvis de går sammen med fisk som er livlige og stressende. Vandskift og god hygiejne er absolut godt, og der er ingen som snakker om aquasafe, - og størrelsen er også en af de faktorer som er ret væsentlig ved chokoladeguramier.
Jeg synes også det er væsentlig at skille tingene ad, - en ting er at det ofte kan lade sig gøre at holde fisk ved forhold som ikke er tilpasset deres behov, men det siger jo ikke noget om at det er godt i længden og jeg mener ... nå, men ok, det er godt at dine fisk har det fint med det, , .. men det bedste er da at anbefale andre at holde akvarier på en måde der er optimalt for fiskene
Lige med hensyn til vand i butikkerne, så har du nok ret på en måde, men jeg måler tit vandet fra de forskellige butikker, - de butikker jeg har målt vand på, har haft en ph på omkring 6. Det har formodentlig fordi de ved at de fleste fisk trives bedre ved dette :-) Det gælder alle akvarier pånær selvfølgelig malawi og tanganika cichlider, men så man kunne sige at der er vandet tilpasset fisk som chokoladeguramier :-)
Jeg ved f.eks. at i min egen 'favorit-akvarie' forretning sænker de ph i store baljer.
Og ja, - jeg vil da også gerne se en af dine choko'er ... her er et af mine :-)
2 stk i 86 liter sammen med øjeplet-gurami, rejer og lidt heterianda formosa, - halvt osmose / halvt vandværk, masser af planter, rødder, minimum cirkulation ;-) - har haft dem et par år nu.

Mvh.
helene



helene — 17. august 2007, 13:19

ps... det er ikke kun ment som et 'kritik' indlæg, det er bare fordi jeg kan godt lide chokoladeguramier, og bliver lidt engageret når vi snakker om optimale forhold for netop dem, - og jeg kom da også lige i tanke om at en ting som også bør nævnes .. syns jeg ... er at de mange gange ikke er gode til at spise flagefoder, og især ikke i samme tempo som mange andre fisk, hvilket kan betyde at de faktisk ikke rigtig får nok at spise, hvis man ikke er opmærksom på det og fodrer med diverse frostfoder også.

Mvh.
helene

Icewife — 17. august 2007, 15:13

Helene.

Selvfølgelig skal fisk have det så optimalt som overhovedet muligt, jeg anskaffer mig ikke fisk for at skifte dem ud hvert 2 år.
Men måden I nogen gange skrive rpå herinde, især overfor nybegyndere kommer hurtigt til at virke som om de gør alt forkert og det er en større videnskab at holde fisk. Det er nemt nok for os som har prøvet det igennem nogen år, og vi kan de forskelige fif på rygraden.
Og som nybegynder kan man tit blive lidt skræmt over svar herinde, eller for det man prakkes på af div midler til at hælde i vandet hos de steder man køber fiskene.
For de fanger lynhurtigt hvis de står overfor en nybegynder og så det bare med at få solgt en masse.

Skal nok prøve at tage et billede af dem.

PS: foder er også en vigtig faktor, for mange tror at flagefoder er nok, og er synd. Mine fisk får flagefoder, frossen foder, friske myggelarver og give dem nogen gange guf.
Guf os mig består af et stort salatblad som overhældes med vand som har fået et opkog, men er afkølet lidt. Så ligger det i det vand i 2½ dag, bladet tages op, og dette vand hældes i små portioner ned i akvariet, og mine fiskebørn elsker det


Mvh.
Icewife

helene — 17. august 2007, 15:22

Jeg forstår faktisk fint det du skriver, men der er måske netop lige præcis en pointe i at det er lettere for os som har noget erfaring at 'bøje' de almene regler. Jeg gør også mange ting som jeg ved jeg ikke skal skrive herinde, fordi så vil nogen straks sige at det må og kan man ikke, men min erfaring siger mig efterhånden at det kan man godt :-) ... F.eks. køre akvarier helt uden pumpe eller putte fisk i ph 5 vand :-)
Men hvis nogen er nye i det, og gerne vil prøve noget af det som er lidt sværere (f.eks. at bruge ph 5 vand) så vil jeg aldrig give råd ud fra mine egne erfaringer som en gylden regel, men altid starte med det som giver en ny en god chance for succes.
Hvis man ikke har haft erfaring med chokoladeguramier før, så er det meget godt at vide, at putter man dem ned i almindeligt vand, og blander dem med mange forskellige fisk, så er der nogle ting man skal kunne være god til at observere hurtigt, fordi der kan alt andet lige lettere komme problemer med fodringen, eller med stress eller med hudsygdomme (ch.gu. er mere sarte og modtagelige for hudproblemer, odinium mm end de fleste andre fisk)
Jeg kan også hurtigt se og hurtigt reagere hvis jeg kan se en fisk ikke trives, men det kræver jo da noget erfaring at kunne.
Mvh.
helene

Bruger #381101 — 17. august 2007, 15:24

#15 Fordi det går godt hos en akvarist, er det ikke ensbetydende med at det går godt hver gang. Du har været meget heldig med dine chokoladeguramier. Det er der til gengæld rigtig mange der ikke har været. Så i bund og grund skal man da tage efter hvor stor chancen/risikoen er og rådgive ud fra det. For chokoladeguramien er en meget sart fisk der kan være svær at få til at overleve. Specielt når de lige kommer hjem fra udlandet. Det har jeg prøvet ret mange gange efterhånden i min tid i branchen.

Hilsen
Carsten From

KasperK/Lolland — 18. august 2007, 21:56

Icewife
Den eneste forudsætning jeg har for at svare på mardini's spørgsmål, er de gange jeg har holdt Chokoladeguramier, netop med deres biotop som rettesnor, det vil sige; blødt surt vand, blød bund, masser af rødder og stedvis tæt beplantning. Mine fisk har belønnet mig ved at få nogle farver og en adfærd, der fortæller mig, at jeg ikke har været helt galt på den!

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.