Ny indrettet 250l

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

snake — 13. august 2007, 18:48

Så fik jeg endelig omlagt mit 250l.

Det hele skete igår, da Luna48 og hendes mand kom et smut til Lolland, med sig havde hun en masse rødder, fisk, planter og en hel masse godt humør.😮)

Efter en god kop kaffe og en hygge sludder, gik hun ellers igang, det var aftalt på forhånd at hun skulle indrette det.(kunne jo være jeg kunne lure nogle tricks af) ;o)

Efter en god times tid fik hun lavet et rigtig flot hjem til mine nye Apistogramma cacatuoides( som var nogle hun havde med)

Er selv utrolig glad for mit (hva der føles) nye akvarie. sys det blev et kanon resultat. (og nej Helle laver ik noget om) ;oP

Så til sidst vil jeg bare sige tak til Helle og Kim for en rigtig hyggelig dag og en god fiske snak. 😮)

Ps. grunden til at akvariet er så gult er på grund af lyset, skulle gerne få nogle nye rør inden så længe. 😮)

De bedste hilsner
Lars Pedersen



snake — 13. august 2007, 18:49

Apistogramma cacatuoides Hannen.

De bedste hilsner
Lars Pedersen



snake — 13. august 2007, 18:50

Hunnen

Billedet er lidt mørkt, enten det eller meget gult. 😮)

De bedste hilsner
Lars Pedersen



kjaer — 13. august 2007, 19:34

Det ser da super ud! Helle er dugtig til akvarieindretning. Ska der andre fisk i end "diffus linje som er kakaduelignende"? Frit oversat fra latin;o)

Mvh.
Kjær

Ringsted — 13. august 2007, 19:49

Vil også sige det er superflot!!! jeg skal selv til at indrette et nyindkøbt 190l! så glæder mig som et lille barn igen

De bedste hilsner
Ringsted

brib — 13. august 2007, 20:16

Det pyntede da gevaldigt :-)

Luna 48 & mand var et smut forbi her også, sammen med snake og wildcat.

Tak for besøget det var rigtig hyggeligt :-)

Mvh.
stig/Lolland

snake — 13. august 2007, 20:41

Kan ik engang tage imod ros'en da det jo er luna's værk, men takker alligevel. 😮)

#4 Der går 7 Red serpea i, og senere skal der 2 texas cichlider i, men er ik sikkert endnu.

#5 held og lykke med det. håber du smider nogle billeder op når det er færdigt. 😮)

#6 Ja det var rigtig hyggeligt, selvom vi blev lidt flere end beregnet. ;o)

De bedste hilsner
Lars Pedersen

Lois — 13. august 2007, 20:49

#1 En lidt kedelig belysning du har hvis du spørg mig... men mig er der jo ingen der spørg ;p
Kom lige til at kigge i din profil... hvordan køber man hus som "fattig studerene"?

Med venlig hilsen
Lola

Luna — 13. august 2007, 21:02

#8 Nu har han jo også skrevet øverst i tråden det er kedeligt og der kommer nyt.... Måske derfor han ikke spurgte Lola. ;-)

Mvh.
Helle/Brøndby

Line — 13. august 2007, 21:28

Rigtig flot gået. Ser både godt og artsrigtigt ud.

Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch

Lois — 13. august 2007, 21:29

#9 Nå for søren, har ikke set andet end billeder og "Luna48" på hele siden :p ...og sidenhen kun tænkt to ting,
- sikke et kedeligt gult lys
- gad vide hvornår Luna kommer og 'rydder' op i mine akvarier 😉

Med venlig hilsen
Lola

snake — 13. august 2007, 21:29

#8 får snart nye rør, så jeg kan slippe af med den "tis gule" farve, er ik så pænt at se på. 😮)

Nu er husene heldigvis ik så dyre her på Lolland, og vi starte med at leje, er næsten samme pris som en lejlighed. ca 3000 om måneden. 😮)

Grunden til vi ik spørge er fordi du skriver uanset hvad. ;oP

De bedste hilsner
Lars Pedersen

Luna — 13. august 2007, 21:49

#12 Hehehe... Ja, Lola lukker man ikke bare munden på. :-D

Vil da lige med det samme sige, at Lars er god til at ordne akvarier.
Det kunne jeg da se på det store, han havde lavet. :-)
Kim fik taget nogle billeder af det store, da det andet jo i sagens natur var noget grumset, efter jeg havde stået med klør fem denede et godt stykke tid.
De er selvfølgelig sløret som sædvanligt. Men det må I jo snart ha' vænnet jer til.

Her er et af de opstillede rødder.... Da det stadig var lyst vil der komme flsk lys på.

Mvh.
Helle/Brøndby



brib — 13. august 2007, 21:50

Godt nok et kedeligt armartur og lys , hvor har du købt det henne ? :-)

Mvh.
stig/Lolland

Luna — 13. august 2007, 21:51

Her er et af stensætningen.... OG den fisk der slap væk. ;-)

Mvh.
Helle/Brøndby



brib — 13. august 2007, 21:52

Flot billede i #13

Mvh.
stig/Lolland

Luna — 13. august 2007, 21:55

Her er et billede af højre side.
De små kugler i bunden, skulle gå hen og blive til den lave røde plante, der står ved forruden. Men det kan Lars fortælle bedre end jeg. Men meget sjovt synes jeg.

Mvh.
Helle/Brøndby



Luna — 13. august 2007, 21:57

Her kan planten bedre ses midt i billedet.
Håber du får gang i dine sværdplanter igen.

Mvh.
Helle/Brøndby



Luna — 13. august 2007, 21:59

Og mallefar skal da med. Et overskæg han kan være stolt af.... En ordentlig bamse iøvrigt.
Skulle vist have boet hos Stig før.

Mvh.
Helle/Brøndby



Luna — 13. august 2007, 22:09

Glad for at se at "mine" Cacatuoides ser ud til at trives i deres nye hjem. :-)

Det eneste der er lidt ærgeligt, er at jeg ikke fik taget billeder hos Stig. De bor i et skønt område. Og de havde nogle meget flotte fisk og akvarier. Ville også godt ha' haft et billede af hønsene og den berømte hane. ;-)
Men var så fuld af nye indtryk, at hjernen lå et sted mellem Lars og Stig.
Der var simpelthen for få timer. De gik ALT for hurtigt. :-/

Mvh.
Helle/Brøndby

snake — 13. august 2007, 22:28

#14 Det var en halv gammel gut der gned sig noget i hænderne da jeg havde købt det. ;o)

Det blev da nogle gode billeder Helle, og tak for ros'en. 😮)

Kan kun give dig ret i at tiden gik for hurtigt, men sådan er det jo når man er i hyggelig selvskab. 😮)

#15 skuler stadig surt over på den fisk. ;o)

Ang de "kugler" der blir nævnt i #17 så hedder de lotus "knolde", en ret sjovt lille plante, som skulle blive pænt stor, og under de rette forholde lave en høj stilk op over vandet og lave en blomst som kun folder sig ud om natten. iøvrigt en flot hvid krone blomst (tror jeg nok det hedder), efter et stykke tid, begynder planten at "brænde" ud, og så skal den en tur i køleskabet i 3 måneder, så er den klar til brug igen. 😮)

De bedste hilsner
Lars Pedersen

Luna — 13. august 2007, 22:29

#6 Ilm Stig og Gitte vildt hyggeligt.

Skal da lige sige, at jeg røg ind og kikkede på de små Anubias jeg havde og de var alle lidt større med spidse blade.

De flotte nye platy'er jeg fik er ikke generte mere. Nu kommer de mig i møde når jeg kommer ind.
Men kan ikke huske hvad de hedder?

Mvh.
Helle/Brøndby

snake — 13. august 2007, 22:32

#22 metallic platyer. 😮)

De bedste hilsner
Lars Pedersen

Luna — 13. august 2007, 22:39

Heej... I skal da lige se de flotte men sløret Werners Regnbuefisk. :-D

Er selv vild med dem.

Mvh.
Helle/Brøndby



Luna — 13. august 2007, 22:41

#23 Takker Lars :-)

Desværre kommer de ikke til deres fulde ret på det billede.... Er slet ikke misundelig. :-/ ;-)

Mvh.
Helle/Brøndby

snake — 13. august 2007, 22:46

#25 hehe jeg er misundelig på dit 530l så det går vist lige op. ;o)

De bedste hilsner
Lars Pedersen

Luna — 13. august 2007, 22:49

#26 Hehehe... Også rart at have noget at glæde sig til at få en gang. :-)

Mvh.
Helle/Brøndby

Cirkelinedk — 14. august 2007, 08:17

#12 Det må da være et "hundehus" du har kigget på til den pris *LOL*

Mvh.
cirkelinedk

brib — 14. august 2007, 10:57

#21: Citat : #14 Det var en halv gammel gut der gned sig noget i hænderne da jeg havde købt det. ;o)
citat slut )

Du havde jo lidt travlt den dag :-) Men jeg har en fin løsning på en anden lampe.

Hvad blev der af det 30 watts armartur som fulgte med 250.l ?

Mvh.
stig/Lolland



brib — 14. august 2007, 11:03

Glemte at tiføje til #29 : Sådan så #1`s : 250.l akvarie ud da det boede hos os .

Så det beviser jo tydeligt at akvarismen er som et stort maleri . Når man ikke længere bryder sig om motivet , så maler man det bare om :-)

Billedet: 250.l på samme plads , dog med andet motiv

Mvh.
stig/Lolland



Luna — 14. august 2007, 11:31

#30 Det er jo blandt andet derfor, det er så facinerende og spændende at se andres akvarier. :-D
Ikke to akvarier er ens og man kan få en masse input fra andre.

Mvh.
Helle/Brøndby

Bruger #687873 — 14. august 2007, 15:24

Lars - de kugler, du omtaler i #21 er det Nymphea lotus (zenkeri)??? Jeg har netop selv lige fået et par af disse + 1 kugle, som jeg har fået at vide skal ligge halvt gravet ned i bundlaget, hvorefter den MÅSKE vil skyde, såfremt der er lagret energi nok i kuglen. Men det med køleskabet har jeg ikke hørt før :-) Hvis man har planten i mindre akvarier, har jeg fået at vide, at man bare skal sørge for at klippe bladene af, inden de når til vandoverfladen - så brænder planten vist ikke ud, men man får jo så heller ikke blomster .... det kræver jo også en balje af en vis størrelse :-)

Hvor er det godt, at I alle har hygget jer sådan :-) Og man må jo sige, at resultatet er virkelig, virkelig flot!! Der er tydeligvis tale om et stilfuldt Helle-aqua-scaping-project - godt gået!

Med venlig hilsen
Kirsten Sørensen

Luna — 14. august 2007, 17:58

Gitte skal også igennem vridemøllen herinde.... Du slipper ikke Gitte. ;-)
Gittes store akvarie stod i stuen. Ved ikke målene. Men dejligt laangt og ikke så højt. SUK... Ved så ikke, hvor mange runder Stig og Gitte gik, før at Gitte rendte af med sejren om pladsen. Det fortalte historien så ikke noget om.... Men ville gerne ha' været den berømte lille flue på, da det skete. ;-) :-D
Et flot flot akvarie med mange smukke fisk. Kender desværre ikke navnene på dem, da jeg er ny udenfor Troffernes verden endnu (og igen for lidt tid hehehe). Men kan da huske hendes store smukke sommerfuglecichlider, der gik deri. Sikke farver de havde. Endnu et suk.... (kim sad og savlede i stilhed). Han tør ikke sige noget højt, i skræk for jeg skal fare til den nærmeste forhandler... Mærkeligt nok, ender det gerne med, at blive dyrere end man regnede med hver gang. Hehehe
Men flotte fisk og flot sat op.... Og INGEN alger. Sad tæt på ikke stirrede mig skeløjet.... Men NIX ingen alger.
Hmm... Har Gitte mistænkt for at sige en remse, vi andre ikke kender til, inden lyset bliver slukket om aftenen. ;-)
Mine alger Lever ihvertfald i bedste stil.
Igen dumme mig der ikke fik taget billeder. :-/

Mvh.
Helle/Brøndby

Cirkelinedk — 14. august 2007, 19:11

#33 Kan sige der gik megen snak frem og tilbage, om fordele og ulemper, jeg blev ved og ved og ved med at sige at det akvarie Stig ville ha, var alllllllt for højt, og jeg var sikker på at alle ville mene som jeg( der var kun mig til at mene det). Jeg fik efter en del snak frem og tilbage lov til at sætte mit 352 liter (L=160 cm x H= 40 cm x B= 55 cm ) op. ( Kan fortælle til jer piger, en god middag, og lidt interesse i partnerens andre planer gør lykke ;-) "fedte fedte fedte". Luna48 sad godt nok mega tæt på, så tæt at hvis det var politiet ikke brugte fingre aftryk, men "næse aftryk" for at opklare et eller andet, så var luna48 med det samme blevet tilbageholdt.. Der sidder det mest perfekte aftryk 30 steder på glasset *LLOOLL*, så når i næste gang i ser luna48 så prøv at se hende i profil.. hun har fået den meste perfekte "mini skihop" opstopper næse.
Jeg fik til min fødselsdag 30 kejser tetra og 30 rød fantom, og de stimede sammen med alle mine rød neon, sterbai og mine sommefuglecichlider og ancistrus samt mine to inspector maller. Jeg har min egen "hemmelige" remse for at jeg ikke får alger ha ha.. nej jeg sørger for ikke at ha for meget lys, jeg tænder ved mørkets frembrud og slukker ved sengetid. Det er kun når der kommer nogen forbi, at lyset bliver tændt.. ( Og så bliver jeg nok også lidt #hys#, så når jeg ser en enkelt algetråd, så af med lampe, og dæksglas og så efter 2 sek er der ingen alge mere ). Når folk siger til os ; aiiiiii hvor må i bruge penge på fisk, så siger vi gerne, ja det kan være di/i syns det er mange penge, men prøv selv at regne ud hvad det koster to personer i et år at gå til div sports ting.. Og regn ud hvad det koster i kørsel, udstyr og abboment m.m, så vi bruger ikke ret mange penge.. Det eneste der er nyt er planter, fisk og en enkelt gang noget udstyr, ellers er det gerne genbrug... Så mange gange kan folk godt se det ikke er så dyrt..
Stig og jeg takker også mange gange for besøget af Kim og Helle , Snake og Wildcat..
Og Kim og Luna i skulle ha campingvognen med (hvis i har en) plads er der jo nok af.. Mange tak for de rosende ord, det var smadder hyggeligt.

Mvh.
cirkelinedk/ Gitte

snake — 14. august 2007, 20:13

#32 jep det er den. det er rigtig nok det med at den skal halvt ned i bundlaget, eller det vil sige at det er bedst hvis man kan undgå det, man kan sætte den fast mellem 2 sten, men det andet fungere os, kan bare være lidt svært at få den til at blive hvor den skal. 😮)

Ellers ved jeg faktisk ik så meget om den, har kun haft den i ca 6 måneder.

#29 er vist ik helt med, hvilken 30 watts amatur??

De bedste hilsner
Lars Pedersen

ChristianHansen — 14. august 2007, 21:38

Ser rigtigt flot ud!

Med venlig hilsen
Christian Hansen

seamann — 14. august 2007, 22:14

Nice nok Kim/Helle du m[ da gerne komme og hj;lpe mig med at s;tte mine tanke op imorgen


Hilsen
Casper

Bruger #381101 — 14. august 2007, 22:16

Lars, du har da vel ikke tænkt dig at sætte Texas cichlider ned sammen med Apistogramma'erne, vel. Det ville være en meget stor fejltagelse.

Hilsen
Carsten From

Luna — 14. august 2007, 22:32

#37 Vil jeg da meget gerne... Du kommer bare til Brøndby med dem. ;-)

Mvh.
Helle/Brøndby

anitabritt — 14. august 2007, 22:33

Rigtigt flot resultat I har fået ud af jeres samarbejde der!!
Også fedt at læse om jeres akvarietur.Lyder til at I hygger jer på Lolland akvarievenner imellem.

Mvh.
anitabritt

seamann — 14. august 2007, 22:34

#39 LOL ja jeg skal lige have dem til fyn f'rst henter dem imorgen s[ jeg gl;der mig til at f[ dem hjem igen.
Det er l;nge siden jeg har kunne nyde dem undtaget nogle f[ undtagelser hvor jeg var p[ lolland far at lave nogle ting.

Hilsen
Casper

Luna — 14. august 2007, 22:36

#40 Hyggeligt er det... Men langt fra Brøndby. Hehehe
Og seamann skulle absolut heeelt til fyns land. :-D

Mvh.
Helle/Brøndby

Luna — 14. august 2007, 22:39

#41 Kan jeg godt forstå... Håber der er ved at falde ro på flytteriet, så I kan nyde tingende nu.
Glæder mig til at se billeder, når den tid kommer. :-)

Mvh.
Helle/Brøndby

seamann — 14. august 2007, 22:39

#42 Nope det var konen.... Men har ikke meget at skulle have sagt der.
Der kommer sikkert ogsaa snart en dag hvor jeg kommer en tur over og ser jeres akvarier. Det glaeder jeg mig ihvertfald til, og tror jeg har overtalt konen til at tage med.

Hilsen
Casper

Luna — 14. august 2007, 22:41

#40 Håber også vi får lidt at vide, hvordan jeres møde kommer til at gå. Det skal nok blive festligt. :-D

Mvh.
Helle/Brøndby

seamann — 14. august 2007, 22:42

#43 Der skal nok komme billeder og har helt andre planer med dem ang. udsende men det er ikke sikkert det lykkeds men det faar i at se.

Hilsen
Casper

Luna — 14. august 2007, 22:44

#44 I begge to skal ihvertfald være velkommne forbi, til en fiske/akvariesnak her, hvis jeres vej kommer forbi. Så skal jeg have en tår kaffe eller te parat, til de tørre ganer. :-D

Mvh.
Helle/Brøndby

Luna — 14. august 2007, 22:45

#46 Nej hvor spændende. :-D

Mvh.
Helle/Brøndby

seamann — 14. august 2007, 22:46

Haaber vi maa tage min datter med ogsaa da hun er lige saa vild med akvarier som jeg er. og vand ville vaere fint

Hilsen
Casper

Luna — 14. august 2007, 22:48

#49 Selvfølgelig må I tage datteren med.... Sådan nogle lader vi ikke stå udenfor. looool

Mvh.
Helle/Brøndby

seamann — 14. august 2007, 22:49

ellers kan hun ogsaa skrige ret saa voldsomt he he

Hilsen
Casper

Luna — 14. august 2007, 22:51

#51 Hvis hun bliver træt af akvariesnak, sætter vi en film på, med surroundsounden på fuld hammer... Så er hun beskæftiget lidt. ;-)

Mvh.
Helle/Brøndby

seamann — 14. august 2007, 22:57

#52 den gaar desvaerre ikke hun ser ikke tv.

Hilsen
Casper

Luna — 14. august 2007, 22:59

#53 Nå... Men vi finder vel på noget, så hun ikke keder sig. ;-)

Mvh.
Helle/Brøndby

seamann — 14. august 2007, 23:05

Ja men som sagt er hun glad for akvarier vi var i Esbjerg og se saltvandakvarieum det var hun helt vild med.

Hilsen
Casper

anitabritt — 15. august 2007, 00:16

#45 Ja,det håber jeg også det blir.Selvfølgelig vil jeg da oprette en tråd om det til den tid,så i skal nok blive indviet i hvordan Nordjyder holder fiskesnakke-kaffeslabbarads.

Mvh.
anitabritt

Luna — 15. august 2007, 07:23

#55 Nu er det jo ikke saltvandsfisk, jeg kan prale med. Men mon det ikke går alligevel ;-)
Hvor gammel er den lille nye akvarist? Men jeg kan fremtrylle tegnefilmen "find Nemo". Det er da saltvandsfisk. ;-)

#56 Glæder mig til tråden. Min morfar var fra Asaa. Så jeg ved det nok skal blive hyggeligt. ;-)

Mvh.
Helle/Brøndby

Luna — 15. august 2007, 07:24

#55 Ups... Nåe nej... Ingen tv. :-)

Mvh.
Helle/Brøndby

brib — 15. august 2007, 07:43

#46: Dit udseende kan vi ikke gøre noget ved ( vi er akvarister og ikke plastik kiruger ) :-)

Men akvarierne kan der sikkert godt gøres noget ved .

Mvh.
stig/Lolland Som er lidt ond ved seamann

snake — 15. august 2007, 13:10

#38 hmm ja det var tanken, men kan regne ud fra dit indlæg at det ik vil gå. 😮)

Er det fordi de vil være for aggresive overfor hinanden?

De bedste hilsner
Lars Pedersen

Bruger #381101 — 15. august 2007, 14:11

#60 Texas cichlider bliver 30 cm. er er ekstremt aggressive. De endevender hele akvariet på et tidspunkt.

Hilsen
Carsten From

snake — 15. august 2007, 14:37

#61 ja okay, så tror jeg vist den ide er droppet, tak for tippet. 😮)

Har du så et andet forslag som kan gå i det?

Skal helst være en cichlide som er nem at yngle på, og er til at få fat i.

Eller er det bare godt nok som det står nu. vil jo kun have et velfungerende akvarie.

De bedste hilsner
Lars Pedersen

Bruger #381101 — 15. august 2007, 14:40

Det kunne eventuelt være Biotodoma cupido. Det er en ret flot fisk som ikke bliver alt for stor.

Hilsen
Carsten From

snake — 15. august 2007, 15:22

#63 ja flot er den da, men så er spørgsmålet bare om jeg kan få fat i sådan en. er jo ik det store udvalg hernede på ø'erne.

Men du skal ihvertfald have tak for det, især for det med texas cichliden. ;o)

De bedste hilsner
Lars Pedersen

seamann — 16. august 2007, 12:24

Er der ik en Admin der kan sætte den admin på plads for mudderkastning :-)

Hilsen
Casper

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.