Harmonisk pragtsmerling gruppe, måske nyt hjem...?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jesper_tang — 9. september 2007, 11:58
Da jeg har startet saltvandsakvarie, over vejer jeg at udskifte mit 480 L ferskvand, med et 530 L saltvand...
Men Jeg har en gruppe på 16 Pragtsmerlinger, i størrelser fra 6-16 cm, 5 af dem er over 10 cm. Det er en god og harmoninsk gruppe, og de har alle gået i private akvarier i mindst 1 år (dvs hårdføre overfor hvidepletter).
Mit spørgsmål går på hvad denne gruppe ville være værd i et samlet salg?
Håber på at i kan hjælpe mig...
Med venlig hilsen
jesper_tang
mikinga — 9. september 2007, 12:24
De bedste hilsner
mikinga
bom-karl — 9. september 2007, 12:29
Hilsen
bom-karl
Lonesfisk — 9. september 2007, 13:05
Til bom-karl: det er jo ikke seriøst!
I butikkerne koster pragtsmerlinger som oftest 50 kr pr. stk (ca) og de er små i forhold til de ovennævnte + der er betydeligt større risiko for sygdom. Så jeg er enig med mikanga: du burde kunne få 800-1000,-
Mange hilsner Lone
Lois — 9. september 2007, 13:35
Er ikke lige helt med på hvorfor en smerling der har gået privat i et år skulle være mere hårdfør overfor hvidepletter, end andre?
Med venlig hilsen
Lola
bom-karl — 9. september 2007, 14:11
Jeg synes da det er seriøst nok.
Den her gruppe smerlinger egner sig ikke til Hr. Jensens lille 250l akvarium, så der er ikke den enorme kundeskare til at overtage dem.
Når man samtidig tænker på hvor lettilgngelig pragtsmerling er ryger prisen yderligere ned.
Det er jo ikke en fisk folk køber for at yngle med så i den forbindelse er størrelsen underordnet.
Spørgsmålet er oprettet herinde på AS, hvor mange er af den holdning at en stor del af fornøjelsen ligger i at se sine fisk vokse sig større.
Skal vi lige slå fast at hvide pletter er en parasit der kan ramme såvel gamle som unge fisk uanset om de vant til at gå dansk vand?
Sandsynligheden er altså nogenlunde den samme som hvis man køber nye, små pragtsmerlinger i enhver dyrehandel med respekt for sig selv og sit rygte ang. karentænetider og smittebeskyttelse.
Jeg holder fast på at 150 - 200,- er en fair pris, men det ville jo være oplagt hvis man kunne lave en byttehandel med en evt. køber.
Hilsen
bom-karl
Finkeldinken — 9. september 2007, 17:29
Jeg synes på den ene side, at 800-1000 kr er en fair pris at forlange, men må give bom-karl ret i, at efterspørgslen på sådan en ellers dejlig gruppe ligger på et ret lille sted, og derfor vil den reelle salgsværdi være ret lav, desværre.
De bedste hilsner
Lise
jesper_tang — 9. september 2007, 18:44
Men jo vi er enige o hvad hvide pletter er.
Prisen på pragtsmerlinger over 10 cm, starter typisk på omkring 200-250 kr. hos forhandlere, og når de nærmer sig 15 cm. hedder det 300 kr+.
Jeg er ikke ude på at tjene kassen på et evt. salg, men jeg agter da, at få mine penge igen sådan tilnærmelses vis.
Med venlig hilsen
jesper_tang
bom-karl — 9. september 2007, 19:30
Nu har jeg rent faktisk erfaring med import af netop denne fisk og jeg vil give dig ret i at den er en smule mere udsat for hvide pletter end visse andre arter - heriblandt smerlinge.
Jeg er dog lodret uenig med dig i at den ofte dør under transport eller i de følgende uger.
Mht. dødelighed indenfor f.eks 3 uger vil jeg påstå at der er arter der er mange gange mere udsatte.
Det er meget lang tid siden jeg har haft store pragtsmerlinge til salg og jeg kan derfor ikke lige huske prisen, men er nok ikke helt galt på den mht. prisniveauet.
Jeg mener dog at der er den vsentlige forskel på private og butiksdrivende at private holder dyr for interessens skyld istedet for at anskaffe sig dem alene af økonomiske grunde.
Det forholder sig, til en grad, direkte omvendt hos butiksdrivende, hvilket da også er det eneste fornuftige.
Hilsen
bom-karl
jesper_tang — 10. september 2007, 16:24
Med venlig hilsen
jesper_tang
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.