Vand på lys armaturet
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Mixtur — 28. september 2007, 17:07
hvornår mener i man kan sætte fisk i, i sit nyopstartede akvarie?
Downwindz — 28. september 2007, 17:21
Jeg har aldrig haft problemer med mine vandværdier. Nogle fodre vandet med lidt flager inden man putter fisk i for at imitere foder der ikke når at blive spist, og de bakterier som skal dannes i dit filter og akvarie skal have noget at leve af.
- Mvh Stine
12walle — 28. september 2007, 18:42
Ellers skal du vente min 14 dage med de første fisk, evt. giv akvariet lidt fodder så er filteret hurtigere kørt ind!
Venligst
Claus Pedersen
Mixtur — 29. september 2007, 13:34
og har os hældt lidt fodder i akvariet... men venter nok til onsdag med de første fisk, så køber j en 5 suge malle fisk, ka ik huske hvad de hedder.... men de sku være rimelig nemme at holde sagde min lokale dyrehandel.
Mr.Frog — 29. september 2007, 17:57
Du skal bare tørre armaturet af indvendigt en gang imellem så undgår du at der dannes for mange alger og andet skidt oppe i amaturet og på lysrørene.
Venligst
Mr.Frog
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.