Stillestående Øksefisk.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Luna — 14. november 2007, 22:50

Hej. Håber der er nogen, der lige kan hjælpe mig med et par spørgsmål ang. mine Marmor Øksefisk.
Har nu haft en lille stime Øksefisk på 12 stk. et stykke tid i mit 530 liters. Har lagt mærke til at de står meget stille. De svømmer ikke meget rundt. Er det normalt?
Ved så heller ikke, HVAD det er for en slags fisk. Neon er vist en Tetra. Hvad er Øksefisk så? Der står cichlider, Sydamerika i artsbeskrivelserne herinde. Lyder ikke helt rigtigt. Men ved det som sagt ikke.

Der er billede af akvariet, de går i på min profil.

Anti-Pjerrot — 14. november 2007, 23:26

Jeg ved ikke lige hvorfor der står noget om cichlider i artsbeskrivelsen under verdensdel - men det er altså en karpelaks (Characidae) hvilket der også står i artsbeskrivelsen, selvom der ikke direkte står karpelaks på dansk, tetra er også karpelaks.

De står, efter mine erfaringer, altid i strømmen på samme sted (De elsker stærk strøm), så hvis de står eks. lige ved udstrømmeren er det helt normalt.

Luna — 14. november 2007, 23:31

#2 Tak for svar.... Så blev jeg lidt klogere på dem. Det er nemlig i strømmen de står.

bobbi — 14. november 2007, 23:32

Hej Luna - Marmor øksefisk er en "stillestående" overfladefisk, så den adfærd du
har beskrvet er helt normalt.

I naturen står de gerne stille og "lurer" efter små insekter der bevæger sig hen over
vandoverfladen .

I vores ene akvarie "tøfffer" de også stille og roligt rundt i overfladen uden at gøre meget
væsen af sig, men de nu alligevel sjove at betragte.

Med hensyn til familie/gruppe, så hører de til Karpelaksen, hvor de har deres egen
underfamilie.

Mvh
Henrik

Luna — 14. november 2007, 23:39

#4 Jamen det er jo rat at vide, der ikke er noget galt med fisk eller indretning af deres akvarie.
Er skam glad for dem. Det er ikke fordi, jeg vil have, de skal fare rundt. Var blot nervøs for, der var noget galt. Er blevet rigtigt glad for dem. Synes, det er en smuk fisk. De skinner både sølv og bronzestripet.

Anti-Pjerrot — 14. november 2007, 23:51

Jeg er også rigtig glade for dem - de står på listen over wanted. Men mangler pt. lige et hus til flere akvarier...

Luna — 14. november 2007, 23:53

#6 Hehehe... Kender det. Har huset. Mangler bare manden siger ja til flere akvarier. 😉

stonny — 15. november 2007, 00:21

[citat]#6 Hehehe... Kender det. Har huset. Mangler bare manden siger ja til flere akvarier. 😉[/citat]

Byt ham for nogle akvarier:D

Luna — 15. november 2007, 19:11

#8 Han ville jo nok kikke noget, hvis jeg byttede ham for et 900 liters. *blink* 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.