Freak og alm. Nkatanga han

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Esben — 13. november 2007, 17:46

Så ynglede både min Freak og min alm. Nkatanga han med to af hunnerne. Jeg er dog lidt i tvivl om ikke begge hanner var på begge hunner. Det er ikke noget jeg har set før, og ved ikke om det gør noget ved udfaldet af ungerne?

Vil det være en fordel at lade kuldene vokse op i to forskellige akvarier, eller skal de bare vokse om i samme akvarium?

mvh
Esben

Esben — 13. november 2007, 17:55

Her er lige et billede af en Freak han



Og et af en alm. han

Esben — 13. november 2007, 17:57

Og da lige et billede fra Gissel af en alm. han og en O hun fra dens naturlige omgivelser



chrom — 13. november 2007, 18:18

hehe hvis det ikke lige tilføjes at de to typer lever side om side i naturen ved Nkatanga island, så ved jeg godt hvor denne debat ender;)😀

Det kunne være ret spændende at holde afkommet fra de to hunne hver for sig for at sammenligne afkommet.
Der er dog for mange ubekendte, med hensyn til hvem der har parret hvem, til at man kan bruge resultatet til at sige ret meget om den genetiske baggrund til to former.

Hvis freak-typen er resultatet af en variation på et enkelt gen vil det ikke gøre nogen forskel om man holder de to typer hver for sig, hverken voksne individer eller unger.

Esben — 13. november 2007, 18:22

Nej for hunnerne kan vel også have det gen, der gør at hannen bliver en Freakvariant?

chrom — 13. november 2007, 18:27

Det kan enten sidde på kønskromosomet og så findes det kun hos hannerne, men det kan også sidde på et af de resterende kromosomer (autosomale), i det tilfælde vil både hanner og hunner bære genet, men det vil ikke være udtrygt/aktivt hos hunnerne.

kamp — 13. november 2007, 18:45

Hej Esben

Tillykke med forøgelsen...

Hvis du lader dem vokse op hver for sig, kan vi sammenligne når du får noget størrelse på dem, jeg har et kuld gående fra Mads Lundhøjs Freak han og en af hans O hunner. Ca. halvdelen er lyse/spættet og resten er standard. Der er 40 stk. på ca. 1,5 cm - og de bliver i Ry.

Jeg lader trygt Jon kommenterer de biologiske forklaringer - det har han tydeligvis styr på. Så kan vi sammenligne udfaldet med hvad der burde ske og hvad der kommer ud af det.... Spændende.🙂

Mvh. Peter

Esben — 14. november 2007, 03:03

#7 Tak Jon

#8 Ja, det synes jeg at vi skal. Jeg synes at det er lidt spændende at se hvad udfaldet bliver 🙂

lindsom — 14. november 2007, 15:56

Hej Esben,

Hvor stort er det akvarie hvor du har både dine standard og dine freak gående? Og hvor mange har du gående sammen og med hvilke andre fisk?

Jeg skal etablere et 720L og kunne godt tænke mig en freak han og et par freak hunner til at gå sammen med mine standard. Derfor disse spørgsmål!

Mvh Jan*uhh*

lindsom — 14. november 2007, 15:58

Hej Esben,

Rigtig flotte hanner du har der!!!!!

Mvh Jan

Esben — 14. november 2007, 16:12

#10 Jeg har 1 freak han, 1 alm. han og 4 hunner gående sammen. I akvariet er der endvidere 2,3 Saulosi, og der skal også en 3. art i.

De går i 900 l., hvor at der er fuld fart på konstant.

De kan sagtens trives i et 720 l. 🙂

mvh
Esben

dmo — 14. november 2007, 18:08

mojn her er en f1 han

henlar — 15. november 2007, 17:02

Hej.
Lige et billede af min VF standard hanB)

Henrik

Esben — 15. november 2007, 17:04

Ja, standardhannen er super flot når at han knalder igennem 🙂

dmo — 15. november 2007, 17:30

mojn har lide leget lidt med dit bill espen håber det er ok 🙂

Esben — 15. november 2007, 18:57

Selvfølgelig er det okay 😉

opeka — 10. august 2008, 16:55

Hej Espen
Hvor gammel er din Freak han på billedet i #1

Jeg går ud fra den er F1 eller ?

Peter

Esben — 10. august 2008, 17:02

Den på billedet er Gissels, men jeg har en VF han samt nogle unger som er ved at ligne ham meget godt. Den VF ved jeg af gode grunde ikke hvor gammel at den er. Men ungerne er ca.8-9 mdr vil jeg tro.

Den på billedet er også VF. Jeg har selv 1,4 Freak VF og en alm. han i VF.

opeka — 10. august 2008, 17:39

Nå du snyder:D:D..... Jeg har selv nogle fra Gissel, må være F2 hvis jeg kan regne:| men de er ikke så spraglede som den på billedet. DMO´s er også mere ens i farven som mine er.
Peter

Willesen — 10. august 2008, 17:46

Hej måske et dumt spørgsmål men hvad betyder f1- f2-vf osv ?

opeka — 10. august 2008, 17:47

Tjek Malawicarstens hjemmeside

Bruger #811232 — 10. august 2008, 17:58

Her er nogle Vfer










opeka — 10. august 2008, 18:09

Hej Gissel - men hvor mange unger/fisk går der for hver eksemplar med de farver

Esben — 10. august 2008, 19:21

De bliver med tiden mere spraglet i farverne. Jeg synes dog allerede som små at mine F1er har masser af spil i aftegningerne.

#24 Jeg tror da at de fleste får de farver, sådan ser det ihvertfald ud her.

Bruger #811232 — 11. august 2008, 00:03

[citat]Hej Gissel - men hvor mange unger/fisk går der for hver eksemplar med de farver
[/citat]
Hvordan mener du ? I søen eller mener du afkom fra Vf i akvariet ?

I søen er en Feak han så sjælden at jeg ser max. en pr. 10 dyk a 90min.



I de avls gruper jeg har haft med en Vf freak han som yngler med en o hun, der kommer ca ½ udfald i o/freak afkom og ½ i standart. Der ud af kommer stort set alle F1 hanner til at farve lige så meget som ders far, så alt afhænger af hvor flot han er, sådan har det været hos mit opdræt!



Der imod en standart han med en o hun så kommer der ½ o hunner og ½ standart hanner og måske hvis man er heldig en enkelt freak han..

Bruger #811232 — 11. august 2008, 00:18

Her ses en af mine avls hanner og de F1 hanner der kom fra ham


VF avls han


F1 sønner til ham




Og ham her er den Esben viser i starten

lige et par af de hunner der kom fra samme kuld

Bruger #811232 — 11. august 2008, 00:25






🙂

Ace — 11. august 2008, 01:24

Hold op hvor er de flotte...
Hvor store bliver de?

opeka — 11. august 2008, 07:42

"Der ud af kommer stort set alle F1 hanner til at farve lige så meget som ders far, så alt afhænger af hvor flot han er, sådan har det været hos mit opdræt! "

Hej igen Carsten, det var præcis den oplysning jeg var ude efter, mine hanner er ca. 7-9 cm. så jeg må se med tiden hvordan de udvikler sig. Hunnen i #26 er jo en kongefisk, så jeg håber det bedste.

Hvor store var de F1 hanner du afbilleder?

Peter

Bruger #811232 — 12. august 2008, 00:34

[citat]Hold op hvor er de flotte...
Hvor store bliver de?[/citat]

Under normale forehold uden at de prop fodres så ca. 8-9cm ham Vf der holdes i hånden er ca.8cm



Peter[/citat]
Hej igen Carsten, det var præcis den oplysning jeg var ude efter, mine hanner er ca. 7-9 cm. så jeg må se med tiden hvordan de udvikler sig. Hunnen i #26 er jo en kongefisk, så jeg håber det bedste.

Hvor store var de F1 hanner du afbilleder?

De er ca. 6-7cm

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.