De parrer sig allerede...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
kokjo — 12. november 2007, 18:54
Ihh hvor er det spændende !! Men er det ikke lidt tidligt når de lige er flyttet ind ?
Er der nogen som er søde til at forklare mig hvad jeg skal gøre når æggene er klækket ?
kokjo — 12. november 2007, 19:24
Bygger lidt på reden
Frække fisk...
Den tykke mor
Hun fedter for ham under reden...
Bruger #169451 — 12. november 2007, 19:54
og jeg mener også at på et tidspunkt ser de vokse dem som føde så jeg ville nok foretrække at flytte dem så snart de begynder at svømme men det er meget vigtigt at det er det samme vand som du har i dit akvarie og du skal også ha købt foder til dem da unger lever af en sæk under maven de første 2-3 dage
gorm — 12. november 2007, 20:48
KasperK/Lolland — 12. november 2007, 22:18
Har du mulighed for at få lavet et overløbsrør, som du propper en smule perlonvat eller filtersvamp i, for at forhindre ungerne i at svømme ud i "det store akvarie", og placerer mellem skålen og hovedakvariet, får du også en smule vandudskiftning!
I starten, når ungerne er begyndt at svømme, kan du fodre med hårdkogt æggeblomme og den type foder på tube, der hedder "liquiefry" til æglæggende fisk.
Du kan efter et par uger begynde at fodre med Artemia salina nauplier! Det skal være den levende slags. De tørrede er noget snot! Totalt ubrugeligt til dette formål. Undskyld mit sprog i øvrigt!
Vandskiftene kan du klare ved, at du tager lidt vand fra skålen og smider ud, og tilsætter friskt koldt vand i akvariet!
Samtidig suger du, med en stump luftslange, døde unger og foderrester væk! Dette skal gøres hver dag, morgen og aften!
kokjo — 12. november 2007, 23:07
Tak for råd og kom meget gerne med flere.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.