Projekt storakvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kent — 3. november 2004, 22:10

Hejsa
Ville høre om der var interesse for at gå sammen og lave et projekt. Jeg har planer om at lave et akvarie støbt i beton og granit, størrelsen kommer til at ligge omkring 2500 liter. Bygget i stil med de akvarier man ser i danmarks akvarie altså kun med en frontrude og undersænket bund i akvariet. Havde tænkt mig at det skulle have målene 2 m lang 1,25 m dyb og 1 m høj, det vil give god plads til opbygning af baggrunden i granit.
Det som jeg mener at vi kunne arbejde sammen om var sådan noget som filter og filtervolumen powerheads pladsering af udstrømmere, lys og selvestøbemetoden, rammen som glasset skal hvile i m/m.
Ved ikke om det har nogens interesse, men hvis det har så skriv endelig.
Resultatet kunne jo blive en artikel her på siden om hvordan man løser sådan en opgave.
Mvh Kent

jensp — 3. november 2004, 22:23

hej Kent
jeg syntes sku´ det lyder ret fedt!!!!!
men desværre bor jeg her over i Hovedstaden..... 😐
Men held og lykke med det!!!!
MVH. jensp

MI — 3. november 2004, 23:42

Også fra Djævleøen... men held og lykke med projektet.

Vil meget gerne deltage i en debat omkring teknikken. Jeg håber selv engang at bygge et storakvarium i stil med din idé (bare lidt større).

🙂 MI

Kent — 4. november 2004, 00:31

Ja det var nu også en debat omkring teknikken, jeg håbede på kunne komme igang her på siden, jeg mener der er jo mange lyse hoveder, nogen ved en masse om et eller andet det kunne jo udnyttes ik!!!
Mvh Kent

Kent — 4. november 2004, 00:33

Tro i man kan hente hjælp hos Danmarks akvarium, de har jo støbt de fleste af deres op ikke??
Kent

Kent — 6. november 2004, 00:57

Her er et link til en calculator til glas, et fint lille værktøj, hvilken sikkerhedsfaktor skal man mon bruge??

Kent — 6. november 2004, 00:58

Nå det kan man ski ikke hmm

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.