Blege farver
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
norman — 11. april 2005, 23:27
Håber på lidt hjælp, eller gode råd! Jeg synes at mine fisk er lidt (meget) blege i farverne, og vil ikke yngle. Men forstår ikke rigtigt hvorfor! Jeg fodrer med Tetra sticks, samt en reje et par gange om ugen. De går i et 480 l. Temp. på ca. 27-28 grader. Jeg skifter vand ca. hver 3-4. dag. Filteret er Eheim 2217 (1000l spand) samt blå svamp på den ene væg, med en 1800l powerhead bag. Lyset skinner på dem ca. 13 timer dagligt. Så hvorfor de sataner ikke vil opføre sig ordenligt, og tage noget farve véd jeg ikke :-) Jeg synes ikke selv at der er specielt meget stress på dem... akvariet står godt nok i den stue hvor ungerne leger, men de er blevet opdraget til, ikke at komme for tæt på! ;-)
Kan der ligge noget "skjult gift" eller lign. i bundlaget? Jeg har tænkt på, at flytte fiskene til et andet akv. og rense sand, sten, og smide planterne ud. Men gider naturligvis ikke, hvis dette ikke kan være en mulighed. mange roser jo Tetra til skyerne, og efter råd fra Gissel, giver jeg dem ca. 1 stick pr. fisk/dag. Cirka.
Jeg smider lige nogle billeder af fiskene. Og nej det er ikke sort/hvid fotos :-)
I øv. v. hjørne er det min dominerende Lithobates han!!! I v. hjørne er det min Au. Ngara. der heller ikke gider hans lækre kone!
norman — 11. april 2005, 23:31
norman — 11. april 2005, 23:34
norman — 11. april 2005, 23:40
På billedet ser det ud til, at Phenochilus´en farver, men det snyder dog en smule.
for en god ordens skyld, skal det da nævnes, at jeg tidligere har fået unger på mine Lithobates, og at Copadichromis´en har prøvet et par gange.
Petter — 11. april 2005, 23:45
Har du tjekket vandværdierne?
Ellers prøve at leg lidt med temperaturen og din cirkulation... Altså skru op og ned, og se om noget er bedre end andet. Hos mine fritsvømmere må jeg sige at spirulina flager er noget der giver dem knald i farverne.
norman — 12. april 2005, 00:14
Men det kan da godt være at jeg skal pege udstrømmeren nedad. Pt. peger den op, og bryder vandoverfalden, for at hive noget ilt med ned. (har i forvejen en iltsten, så det er måske ikke nødvendigt) Læste for nyligt om en, der ikke mener at strøm i vandet er nogen fordel. Tvært imod. Men husker ikke om det var Fritsvømmere.
Bisgaard — 12. april 2005, 00:48
Petter — 12. april 2005, 08:54
Ps: Fed sammensætning du har 😉
Bisgaard — 12. april 2005, 10:20
Bisgaard — 12. april 2005, 10:33
MI — 12. april 2005, 12:37
Prøv at sænke temp. til 25 grader.
Hvis bundlaget er snavset - fx således at akvarievandet farves, når du roder op i det - så sug evt. (meget af) sandet op, skyld det igennem, og smid det retur i akvariet. Brug ikke mere sand end nødvendigt, fx således at det (næsten?) dækker bunden selv når fiskene graver.
Mht. stress af fiskene grundet megen traffik/bevægelse omkring akvariet. På et eller andet tidspunkt vil fiskene - alt andet lige - vænne sig til "normen" hjemme hos dig, men det er altid en god idé at tildække tre af akvariets sider, således at de kun forstyrres fra én retning (=fronten). Hvis der tilmed er passende med skjul for fiskene i akvariet i form af sten osv., så kan de søge tryghed dér for hinanden og for beskuerne.
Naturligvis skal du også overveje om artssammensætningen og kønsfordelingen er i orden. Her kan vi kun håbe på at en Malawi-akvarist vil komme med sit besy (for jeg har stadig kun begrænset siden om Malawi-cichliderne).
Good luck!
Mvh MI
MI — 12. april 2005, 12:38
Bisgaard — 12. april 2005, 14:13
Petter — 12. april 2005, 14:32
dickies — 12. april 2005, 14:44
Jeg syntes at du skifter vandet for hurtigt efter hinanden.. 3 dage er ikke længe.. prøv at skifte 25% èn gang om ugen, altså hver 7`ende dag ca... det kan også have noget at sige..
bare mine erfaringer..
sigaard
Bisgaard — 12. april 2005, 18:37
norman — 12. april 2005, 23:55
Der går følgende fisk:
2.2 O. Lithobates 8-12 cm
1.2 Borleyi Kandango 7-13 cm
1.1 Golden spec. 5-6 cm
1.1 P. Phenochilus 7-10 cm
2.2 P. Electra 11-15 (1.1 er yngel)
0.2 Ahli 5-6 cm. (hannen er død!)
1.1 C. trewavasae 7-12 cm. (hunnen er størst)
1.1 Au. Ngara 7-10 cm
1.0 Blå delfin (yngel, resten blev ædt :-( )
Når jeg ser det på "skrift" kan jeg godt se, at det sgu er mange arter på relativt lidt plads. (480l) Men der er som jeg tidligere skrev, ingen problemer med aggressive fisk mm
Glæder mig til flere svar! og takker for dem der allerede er kommet.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.