Mbuna i fritsvømmer akv. ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

miv — 8. maj 2005, 09:27

Sikkert en debat som ofte har været oppe at vende, but here we go again :-) Jeg har på nuværende tidspunkt ingen mbuna's i mit akv. Men ville meget gerne have 1 til 2 par a' M. estherae, og P. Elongatus, eller golden, li'som for at have lidt liv i bunden/mellem stenene :-) .... Vil det kunne anbefales, det er et 660 l. akv. jeg har. Tjek min artsliste for mine andre fisk.

Mvh.
Michael

Petter — 8. maj 2005, 09:37

Først vil jeg lige sige, at du skal være sikker på dine rovcichlider ikke spiser dem!

Metriaclima estherae vil jeg ikke sætte ned til dem. Nu ved jeg ikke hvilken elongatus du mener, men dem vil jeg heller ikke. Det skyldes de er aggressive og dermed vil farverne falme på dine fritsvømmere.

Labidochromis caeruleus er en Mbuna som passer sig selv, og dermed mener jeg gode du kan have nogle af dem deri. En anden Mbuna der klarer sig godt hos fritsvømmere er Pseudotropheus sp. "acei". Hvis du holder en lille flok af dem er de virkelig fede, det er en stimefisk.

Det var min mening, men som du selv siger, så er der mange forskellige meninger 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.