Indv. filter
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
norman — 4. juni 2005, 00:02
I stedet for "indsugningsriste", er det da ikke bedre med en forbandet masse små huller, således at vandet bliver hevet ind flere steder fra?
Når jeg nu, udover den blå svamp, kører med en Eheim 2217 (1000l) er det da ikke bedre at få en mere "fin" svamp. Den jeg har er den grove, men en "mellemfin" må da tage mere snavs... eller slammer det for hurtigt til med en finere svamp? Filtermat. i spanden er keramikrør nederst derefter leca og til sidst blå svamp.
Mit "nye" akvarie er et godt gammeldags 660´er.
/Jasper
Arne — 4. juni 2005, 07:25
Til lykke med dit nye Akvarie, nu du har et 660 L ville jeg lave filter større. 25x25 cm.
Du har ret, jo større indsugnings over flade du har jo bedre,hullerne skal nok være 6-8 mm.
Hvis vandstanden i filter er laver end i akvariet, så er din indsugning for lille.
Jeg har selv lavet 2 filter 25x25 cm i mit akvarie, med en Aqua bee up 2000 i hver.
Jeg har lavet mit filter sådan at indsugningen er i bunden af filter, det er hævet 10 cm fra bunden i akvariet.
Arne..
jsn — 4. juni 2005, 10:09
norman — 4. juni 2005, 12:50
Har du evt. en tegning? (så slipper du jo også for, at forklare en hel masse :00 )
JSN: Tror ikke at Juwel eller andre, kan levere en indvendig pumpe, med så stor volume? Men jeg har jo også et par powerheads, jeg skal have brugt 😐
/Jasper
jan — 4. juni 2005, 16:00
http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=194
norman — 4. juni 2005, 17:06
Og meget gerne en forklaring for "dummies" da jeg så absolut ikke er ferm på fingrene :00 Så det ville være alle tiders med en forklaring / link til hvordan man kan lave et indvendigt filter.
/Jasper
Arne — 5. juni 2005, 08:17
Jeg har blå svamp i ( Grov ) ellers lukker svamp for hurtig, den skulle jo gerne køre i et år.
Mit filter er lavet som en 3-kant i hjørnet, indsugning er i bunden og der er en plade med ø 8mm huller i hele bunden.
Arne..
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.