Hul til indsugning i baggrund?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jensp — 23. juni 2005, 16:48

hej Cichlidefolk!

har i nogle bud på hvordan man gør hullet/risten så "usynligt" som muligt, til indsugningen i baggrunden, bortset fra at skjule det bag en sten...? (evt. med billed.)

på forhånd tak.

Jensp

Petter — 23. juni 2005, 16:56

Jeg synes Gissel gjorde det godt. På billedet har han brugt Pangea maling hvorefter han med det samme har drysset sand på.



martin — 23. juni 2005, 16:56

Jeg mener ikke at kunne huske at du er igang med at projekt med noget hjemmelavet baggrund.
Men der kunne man evt gøre det at man tog risten og sleb overfladen og så prøvede at male den med alfix.
Det kan være at man kunne være heldig at det bandt.

Mht en btn eller pangea baggrund så kunne man evt gøre samme trick men bare med den maling man kan købe til dem.

/martin

peter — 23. juni 2005, 17:01

Jeg trækker mit ned ovenfra, så er det næsten usynligt.


Peter

jensp — 23. juni 2005, 17:24

ja der skal jeg lige sige at min baggrund er en flatrock Pangea.

martin — 23. juni 2005, 17:27

Tjo, overløb vil jeg mene at det letteste, så slipper du også for hinde på overfladen.

/martin

peter — 23. juni 2005, 17:30

Med mindre den står helt op mod bagvæggen er det ikke noget problem, formoder at svampen er bagved.

Peter

jensp — 23. juni 2005, 21:10

hej Peter!

Ja filtermatriale er bagved.

Kan man nøjes med overløb??

MVH. jensp

martin — 23. juni 2005, 21:27

Jeg havde kun overløb i bag min gamle hjemmelavede baggrund.
Det er et 325l drevet af en aquabee up 2000.
Den eneste anke jeg har haft var at der var en smule svæv i vandet.
Jeg har efterfølgende skiftet over til et BTN filter modul hvor jeg har indsugning i bunden via den indbyggede rist og overløb i toppen.
Jeg syntes ikke at dette har hjulpet på mængden af svæv i akvariet, så der er nok bare den mængde der skal være.

/martin

peter — 23. juni 2005, 21:31

Jeg har somsagt salt også og det er derfra jeg har hentet det, skidt samler sig i overfladen og du suger det direkte væk. Ja du kan nøjes med overløb, har lige selv lave overløbs filteri et af de store BTN hjørne moduler.

Peter

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.