hvornår?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
The Indian Chief — 24. juli 2005, 11:53
hvornår eller hvor stor skal blå delfin være før den kan begynde at yngle?
og hvor lang tid kan der (mindst) gå imellem skufferne ( i det her tilfælde på lombardoi'er) ?
mvh. Trine
henlar — 24. juli 2005, 13:42
Jeg har fået 2 kuld på mine her på det sidste.
Hun fik allerede skuffe, ca 1 mrd efter hun havde smidt det første kuld.
Hun ser ud til at klare det ok, men nu må der gerne gå lidt tid, inden hun skal på ryggen igen 8)
Henrik.
The Indian Chief — 24. juli 2005, 15:15
jeg var bare ikke lige klar over hvor lang tid der kunne gå, havde nemlig 2 hunner med skuffe på samme tid som spyttede ungerne ud her for 2-3 dage siden, de er kommet over i det store akvarie igen, og hannen er igang med at spille op til dem begge gevaldigt meget 8)
men sådan er det nok bare.
når ungerne bliver store nok til at blive solgt (er det ikke ca 3-4 cm?) hvad kan man så tillade sig at tage for dem stk. hvis de skal sælges ? der er nemlig 35 stk og det er første kuld vi har så har slet ikke styr på de ting der :e (det er lombardoi'er jeg snakker om nu )
mvh. Trine
The Indian Chief — 24. juli 2005, 23:20
The Indian Chief — 25. juli 2005, 18:24
Petter — 25. juli 2005, 20:33
Jeg synes du skal vente med at sælge dem, til du kan hvilket køn de har. Derefter kommer det an på om det er F1 eller F12, men generelt er det ikke en Mbuna, man kan få det helt store for. 🙂
The Indian Chief — 25. juli 2005, 21:52
Petter — 25. juli 2005, 22:11
The Indian Chief — 25. juli 2005, 22:12
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.