Mbuna og krill?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

bak69 — 15. august 2005, 21:16

Kan Mbunaer tåle at blive fodret med krill en gang imellem?
Mvh.
Peter

valde — 15. august 2005, 22:03

Ja det kan de godt, en gang imellem og i små mængder.
Der er faktisk enkelte mbunaer som er rovfisk. Og alle mbunaer er altædende, dvs. de tager alt spiseligt de kan gabe over.
Men de fleste lever jo i klippebiotopen. Og deres mave/tarmsystem er indrettet på den diæt der findes der, nemlig alger (aufwuchs) og de smådyr som lever der. Derfor skal deres kost mest bestå af vegetabilsk foder.

Forestil dig en kanin som blev fodret med kød hver dag - mon den ville leve længe.. ?+(

Mvh.
Flemming

martincc — 15. august 2005, 23:29

Dræberkaniner. :00

Stepien — 15. august 2005, 23:34

#2 - hvilke Mbunaer er det, som er rovfisk? Jeg synes ikke lige, at jeg kan komme i tanke om det!

Petter — 15. august 2005, 23:50

Jeg har heller ikke hørt om nogle Mbunaer der er rovfisk... Måske de to Iodotropheus, men de spiser vidst alt de kommer om ved (også plankton) og deres tandsæt er ikke ligesom normalt rovfisks.

Lusen — 16. august 2005, 01:07

Melanochromis Chipokae, og et par andre Melanochromis'er spiser helst som rovfisk, men kan godt "græsse" hvis ikke de kan finde andet. En af dem (vermivorus?) er kendt for at jagte yngel.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.