Vandkvalitet i et Malawi-akvarium
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
cnb88 — 18. november 2005, 11:40
Er der nogen som kunne oplyse hvilket værdier vandet bør have for at vores fisk får bedst mulige betingelser ?
GH ?
KH ?
PH ?
Nitrit ? (jeg formoder det SKAL være 0)
Ammoniak ? (jeg formoder det SKAL være 0)
Nitrat ?
CO2 indhold ?
O2 indhold ?
Endvidere, ville det være cool hvis I også kunne oplyse hvordan man bedst regulerer disse værdier.
ginge — 18. november 2005, 12:08
Malawi'er er generelt meget hårdføre hvad vandkvalitet angår (mine erfaringer) De fisk jeg har købt er mere eller mindre blevet kylet i akvariet med det samme, for såen en pose er da mere stressende IKKE at kunne km ud af, end en temp.forskel på 2-5 grader.
Mit råd mht til hårdhed i vandet; læg godt med kalksten i akvariet og undgå rødder af større dimensioner
jensp — 18. november 2005, 12:09
Ellers er vandhanevandet perfekt! Det er er vigtigt er, et godt og effektivt filter, med MASSER af vandcikulition!
MVH. jensp
tommy p — 18. november 2005, 12:11
Se denne debat...
http://www.cichlids.dk/debat/vis/35872/
Der er alle værdierne nævnt
Mvh tommy
Jan Fredsholt — 18. november 2005, 13:01
Jeg tror du må ty til akvarielitteraturen, f.eks. Akvarieteknik fra Clausens Forlag, men det kræver desværre et besøg på biblioteket 🙁 🙁
Jan
Jeg er en elg — 18. november 2005, 13:02
Med hensyn til vandkvalliteten er jeg helt enig med #2. Jeg har aldrig målt noget som helst andet end temeraturen i mit akvarie og de små kræ ser sku ud til og være okay med det.
MVH Per Behrmann
cnb88 — 18. november 2005, 13:25
Eller tak for svar ;e
Til #3: Den bog har jeg faktisk allerede investeret i :-) Dog har jeg ikke kunnet finde info omkring vandet hårdhed i den...men det kan være, at jeg blot ikke kigger det rigtige sted :e Men ellers vil jeg give dig ret - den er guld værd.
Til #4: Jeg synes ellers at jeg havde søgt og ledt efter lignende spørgmål på siden...men ikke fundet noget brugbart. Tusinde tak for linket.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.