syg eller bange fisk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

templewind — 21. november 2005, 10:12

Jeg har 2 johannii, hvoraf den en er en del større end den anden (ved ikke om det er han og hun eller to hanner) Men den lille har de sidste 2 dage stået øverst i det ene hjørne hvor min pumpe er, og set ret "autistisk" ud. Dvs. den står mest stille, men vipper lidt op og ned en gang imellem. Den er lidt flosset i halefinnen og jeg har set den store jage rundt med den en del. Ellers ingen synlige tegn på at den skulle være syg tror jeg. Ingen hævelser, sår eller noget, og den spiser fint... kan den være syg eller er det stress/angst og i så fald er det vel nogle flere gemmesteder der skal til??

Frank

KimJ — 21. november 2005, 11:04

Den gør bare hvad Den kan for at undgå flere bank. Du har brug for flere johanni`er til at sprede aggressionerne over flere fisk. Flere gemmesteder hjælper måske til at Den kan overleve, men den vil blive jagtet hver gang Den kommer frem.

Mvh. Kim

templewind — 21. november 2005, 11:08

Okay,

det sære er, at de to johannii'er fulgte med akvariet da jeg fik det, og da var der ingen problemer, men jeg har selvfølgelig købt flere fisk efterfølgende, så det kan vel godt vælte balancen ?

Frank

KimJ — 21. november 2005, 11:10

Det kan også være at De først er kønsmodne nu.
Mvh. Kim

templewind — 21. november 2005, 11:19

men rådet lyder: flere johannii'er for at sprede agressionerne...?

templewind — 21. november 2005, 11:29

Hvordan kender man forskel på johanni hunner og hanner? har ikke kunnet finde noget om det på nettet...

KimJ — 21. november 2005, 11:29

Ja! Prøv at anskaffe 4-6 stk. mere, helst i samme størrelse eller større.
Mvh. Kim

templewind — 21. november 2005, 13:47

Okay...

så er der ved at være godt befolket i det lille akvarie (200 l.) og jeg har 15 mbunaer og en sugemalle i forvejen.

Frank

KimJ — 21. november 2005, 13:52

Udfarvede hanner er mørkeblå (næsten sorte) med et par langsgående lyseblå striber, hunner og undertrykte hanner er gule. Hvis Du spørger Mig, er et 200L akvarium ikke rigtigt stort nok til Melanochromis arterne.

Mvh. Kim

templewind — 21. november 2005, 13:57

Nej...

det vidste jeg næsten godt du ville sige. Så i virkeligheden skulle jeg skaffe mig af med dem og få nogle andre?

Jeg tror det er en han som ikke er udvokset endnu (den lille). den store er udfarvet og som du siger mørkeblå med lyseblå striber.

Jeg må se at finde ud af hvad jeg skal gøre.

men tak!!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.