pludselig aggresion hos tropheus sp. red

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nordfang — 12. december 2005, 20:26

Jeg har 9 fuldvoksne og 20 ungfisk i 325 l. Jeg har´haft dem i 3-4 måneder og de har indtil igår været en relativ rolig flok, hvor der meget sjældent var mundkampe. Men igår havde 2 af de voksne mundkamp, stort ses hele dagen, og i dag har den ene af dem, langt fra det godt. Har nogen af jer andre før set en sådan pludselig ændring hos jeres. Og ved I evt. hvad det skyldes.
?+( Søren

lund — 12. december 2005, 20:31

hej
er der en af hunnerne som ligger op til noget sjovt ?+( Det er mere eller mindre normalt med magt kampe i et tropheus akv.
har du ændret på indretningen ?? Hvis de kammer helt over ,hjælper det tit at fjerne alle stenene fra akv. 🙂
hilsen lund

nordfang — 12. december 2005, 20:36

Jeg har ikke styr på om det er en han eller hun som fik bank, men er ret sikker på at det var en han som uddelte bank.
Jeg har ikke lavet nogle ændringer. Men er klar til at gøre noget, så som at fjerne alle store sten, eller smide den stride han i flydenet.
mvh.Søren

lund — 12. december 2005, 20:45

prøv først at fjerne alle sten i dit akv,det plejer at hjælpe . ang. flyde net ,min erfaring er, at når den stride han kommer tilbage igen ,går det tit galt igen 🙂 Det jeg mente med hunnen var, om de ligger an til at ville yngle ?+( så står hannerne tit lidt højere i `tændingen´ :e

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.