Nogle af mine fisk skal på kur - hvordan

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dragondad — 20. februar 2006, 21:08

Jeg har et par ukendte voksne Mbuna'er gående som fulgte med akvariet, de var fede da jeg fik dem og nu er det jeg gerne ville havde dem på kur. Men findes der ikke en mulighed for at gøre det uden at skulle flytte dem. Lyder måske som en håbløs opgave men at fange dem op kræver at jeg flytter alle mine sten, med det stress det så vil give de "små" ny der også går der.

KimJ — 20. februar 2006, 21:34

Prøv at give Dem rejemix (1 del rejer/1del spinat/2 dele ærter). Det virker efter Min erfaring udmærket som slankekost, og eventuelle unger får alligevel tilstrækkeligt med næring, selv om De ikke vokser særlig hurtigt.
Mvh. Kim

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.