Syg Pseudotropheus Acei

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jonas — 4. marts 2006, 01:21

Hej folkens,
er lige kommet fra arbejde og kæresten havde glemt at slukke ved fiskene. Opdagede med det samme der lå en ps acei på bunden med bugen i vejret i gispede efter vejret, den så bestemt ikke ud til at have det godt, så aflivede den med det samme. Nogen der har et bud på hvad den kan have fejlet, og bør jeg være obs på noget ved mine andre fisk?

mvh Jonas

malawicarsten — 4. marts 2006, 07:32

Hej Jonas

Så den "maltakteret" ud?
Det er nemlig typiskt de ser ud som du beskriver hvis de har fået tæsk af de andre.

Mvh Carsten

Jonas — 4. marts 2006, 09:45

Nej det gjorde den faktisk ikke, og det undrede mig lidt for havde også regnet med det var noget i den stil.
Men lige præcis den fisk har altid været et "sort får", den har hele tiden gået meget for sig selv, hold sig bag powerhead, varmelegeme og pumperør. Kan det have noget med mine kalksten at gøre? Nogle af dem er ved at blive brune i det.

mvh Jonas

Jonas — 4. marts 2006, 14:17

Faktisk er nogle af dem blevet meget brune over 1-2 dage, ganske underligt. Jeg har skiftet omkring 15% vand her til morgen. Nogen der har et bud ud over Carsten?

mvh Jonas

Lemmedaskeren — 4. marts 2006, 14:23

Det kan jo godt være brun alger, hvis det er nystartet... men skal da ikke gøre mig klog på det.. 😐

Jonas — 4. marts 2006, 14:25

Okay, jeg er ret sikker på det er brunalger, mente mere med fisken jeg blev nød til at aflive 🙂
Hvordan kommer jeg lige af med de brunalger, og hvordan finder de overhovedet på at komme?

mvh Jonas

Lemmedaskeren — 4. marts 2006, 14:30

[citat]Okay, jeg er ret sikker på det er brunalger, mente mere med fisken jeg blev nød til at aflive 🙂
Hvordan kommer jeg lige af med de brunalger, og hvordan finder de overhovedet på at komme?

mvh Jonas[/citat]

ja jeg døjer selv med det samme... jeg fjener mine med en glasskraber også har jeg fået at vide at man kunne købe nogle maller til at æde det... 8)

så vidt at jeg har læst og fået at vide på nettet, så er det noget med at bio kemien er iorden og vandet er "perfekt" ... :00|

Jonas — 4. marts 2006, 14:44

Okay, men det underlige er jeg KUN har det på mine sten, der er intet på glasset overhovedet.

Lemmedaskeren — 4. marts 2006, 14:46

[citat]Okay, men det underlige er jeg KUN har det på mine sten, der er intet på glasset overhovedet.[/citat]

Sådan startede mit også... det kom så småt på mine sten... også over et par dage, så var det på glasset også

Jonas — 4. marts 2006, 14:51

Okay, nederen, så må vi se hvordan det ser ud om et par dage.

mvh Jonas

sandsilden — 4. marts 2006, 17:29

halløjsa jonas - har du ikke lige fået nye fisk, det kan godt sætte gang i akvariet, så en i forvejen stresset fisk får problemer. Bare en tanke

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.