Fra Malawi til Tanganyika
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
lindsom — 22. august 2006, 20:49
Jeg synes jeg kan læse af de mange annoncer samt af op til flere indlæg at folk er ved at skifte fra Malawi til Tanganyika. Er det rigtigt? Er det en tendens som andre kan nikke genkendende til? Jeg snakkede med en dyrehandler der også forhandler Cichlider at han mente at den nye trend var at folk skiftede til Tanganyika, da salget i Malawi var faldet drastisk. Hvad er der så specielt ved Tanganyika i forhold til Malawi?
Mvh Lindsom ?+(
Michael A — 22. august 2006, 20:58
Jeg tror det er et temperament spørgsmål,
jeg kunne også spørge : hvad er det der er så spændende ved
ciklider i forhold til guppy ??
Jeg slår over på tanga fordi jeg har holdt dem i mange år,
og at de I MINE øjne er en tak mere spændende i deres adfærd,
og for mange arters vedkommende nok også en størrer udfordring
at holde/opdrætte...
- og lad nu være med at ødelægge debatten med sure miner -
det er kun min oplevelse af tingene 😉
Mvh. Michael
Mhauen — 22. august 2006, 21:04
Mvh Mads
Michael A — 22. august 2006, 21:17
Christina — 22. august 2006, 21:57
Jeg skifter fra Tanganyika til Malawi :p
Nok mest fordi vi har haft Tanga næsten fra start af da vi startede med akv. Nu er tiden bare inde til og prøve noget nyt.
Fra C.frontosa til rov malawi...det er lidt et hop, men hvor er det fedt og se en helt anden form for aktivitet i baljen :p
Mhauen — 22. august 2006, 22:04
Rolfi — 22. august 2006, 23:52
men mine frontosa'er er jo nok min små ynglinge :e
du kan ta min kone bare du holder nallerne fra mine frontosaer hehehe
Ejiiii mente ik det sidste men næsten hvis du spørger hende *Griner* :e :e
jensp — 23. august 2006, 00:00
KimJ — 23. august 2006, 01:40
Mvh. Kim
Patrick — 23. august 2006, 06:51
Er igang med at omlægge mit troffe akvarie til malawi.
Har dog tænk mig at beholde min 430'er med Tanka-kødæder og min 130'er med hestenæser.
så ved ikk helt hvad trenden er.
Sys faktisk også at der har været en del Tanka til salg den seneste tid..
mvh Patrick
Bruger #365439 — 23. august 2006, 07:42
Jeg har et forsøg med at få Synodontis Multipunctatus til at yngle, har 10 voksne som går i en 530 med 20 stk Acei yellow tail og 12 stk Grasilis.
Har stadig sandsild fra Tanganiyka.
Jan
lindsom — 24. august 2006, 08:59
Tak for jeres svar på mit spørgsmål tidligere. Selvfølgelig er det en smagssag og et spørgsmål om hvad man har prøvet at holde. Jeg er selv glad for mine mbunaer, men kan da godt afsløre at jeg selv er ved at blive meget nysgerrig og tændt på ideen om at holde tanka'er, hmmm også.......
Hav en fortsat god dag! 🙂
Mvh Jan
Bruger #946029 — 24. august 2006, 10:47
Personligt, jeg har fra begyndelsen været mest til de amerikanske cichlider, men er efterhånden begyndt at vende blikket mere og mere mod afrika - nærmere bestemt Tanganyika.
Der er flere grunde til jeg finder Tanganyika mere spændende end Malawi.
De to væsentligste grunde er:
- at man kan holde nogle af arterne fra Tanganyika i enddog meget små akvarier - det kan man ikke med Malawi'erne.
- at artsvariationen og dermed også ynglebiologi osv. er større i Tanganyika.
Jeg havde ellers svoret, at jeg ikke ville ende op med at holde fisk fra en af de store afrikanske søer, men hva ... man har vel rygrad som en spaghetti når det kommer til akvariefisk :e
Mvh.
Jesper
MEK — 24. august 2006, 13:38
Jeg har skåret ned fra 17 akvarier til kun at have 2 stk. Men der en naturligvis stadig troffer i. 😉
MVH.
Mek
jeppe — 15. juli 2007, 11:55
Når tanga folket skriver at de vælger disse fisk pga. af adfærd, så står en "sydamerikaner" som mig og tænker på hvad i mener med adfærd. Kan i ikke lige uddybe.
Grunden til at jeg spørger er, at jeg har overtaget en sø på 2000 liter og vil meget gerne prøve kræfter med endten Malawi eller tangasøen...
Har læst meget om Malawi efterhånden, og min opfattelse af dem, er at det er en flok radiobiler, som bare svømmer rundt og rundt. Jeg ved ikke og jeg kunne blive træt af det.
Mit ønske er at kunne lave et udstillingsakvarie, som skal være bygget op omkring en større art, og så nogle små arter man får øje på, når man kommer helt hen til forruden.
håber i kan hjælpe mig, og i må også meget gerne komme med ideer til fisk. målet på baljen er 200cm lang 100 cm høj/bred hvis det skulle gøre nogen forskel på hvilke arter som ville være gode at have.
KimJ — 15. juli 2007, 12:10
Grunden til at mange "adfærds-entusiaster" sværger til Tanganyikacichlider, er nok, at de har så indbyrdes forskellig yngleadfærd. Pudsigt nok, vælger flertallet så at holde arter der er maternale mundrugere, ligesom Malawicichliderne 😐
Skal det være Tanganyika, vil jeg foreslå, et mix af Featherfins (Cyatopharynx foai, som på billedet) sammen med en af de store Cyprichromis arter (Kitumba; http://www.kim-jakobsen.dk/Artsbeskrivelser/ab_c_sp_leptosomajumbo.htm ), og en robust, men ikke for aggressiv sandsild, som f.eks. Callochromis stappersii ( http://www.kim-jakobsen.dk/Tanganyika/TanganyikaSandsild/galleri_stappersi.htm ). Der kan så "krydres" med nogle ål og maller, hvis der skal lidt ekstra "show" til.
Mvh. Kim
Jakob — 15. juli 2007, 13:12
Vh
Jakob
jeppe — 15. juli 2007, 13:14
Hvordan er det med tanga ?+(
for mig er et flot, spændende akvarie, et akvarie hvor dekorationen er i top, samt et antal fisk som ikke minder og et hyttefad. Et akvarie skal virke afslappende og ikke som turen hjem fra arbejde i myldretid :e
Må dog sige at der er mange spændende Mbuna arter, men der har vi jo "trafikken"
selvfølgelig har Malawi farverne med sig og fiskene er forholdsvis lette at få fat på. Og det er helt sikkert også dem konen vil pege på.
Med Tanga. har jeg en forestlling om at det er lettere at holde flere kategorier af fisk sammen.
Og arter som sneglehuslegerene har en adfærd som ingen andre fisk i vores hobby, hvilket jeg savner lidt hos malawierne, som for en amatør som mig virker ret ens.
KimJ — 15. juli 2007, 15:20
Jep! 🙂
#19
Jeg er da glad for at høre, at siden har været tilinspiration for nogen 🙂
Selv er jeg, som det ses på siden, mest til Tanganyika, og det er rigtigt, at det er muligt at opstille et akvarium, med en sammensætning af forskellige typer af adfærd, der langt overgår Malawi. Det var brugen af ordet "Udstillingsakvarium", der fik mig til at nævne Malawi-fritsvømmerne. Adfærd ses jo kun, hvis man tilbringer lang tid foran akvariet, og man kommer ikke uden om, at Fritsvømmerne (herunder Aulonocara og Sandsild) har udseendet med sig, ligesom at de ikke er nær så stressende at se på, som Mbuna.
Mvh. Kim
jeppe — 15. juli 2007, 17:10
tror nemlig det bliver svært at fange dem igen.
Men hvis jeg har forstået det rigtigt, så skal malawi fritsvømmerne og sandsildene næsten kun have sand og et par enkelte sten ikke ?+(
for her er jeg mere til en opbygning som i et mbuna akvarie. Altså et akvarie hvor fiskene har mulighed for at gemme sig, og ikke bare svømme frem og tilbage. Lyder det helt ude i hampen, hvis jeg tror at det ville være lettere at gøre med et tanganyika akvarie og samtidig have flere forskellige arter i.
Hvis det skulle blive et mbuna akvarie jeg skal lave, så skal der vel en del til før at de ikke bliver stresset.
må indrømme at jeg er faldet lidt for tanga og Altolamprologus calvus
peter — 15. juli 2007, 18:01
KimJ — 15. juli 2007, 18:39
Jeg har selv et 720L Akvarium under opbygning (og det er en gentagelse af et tidligere setup) med: Aethiomastacembelus ellipsifer (ål), Altolamprologus calvus, Callochromis stappersi, Cyprichromis sp. "leptosoma jumbo", Enantiopus sp. "kilesa", Synodontis sp. "petricola dwarf" (maller) og Tanganicodus irsacae. I et akvarium på 2000L, vil det være oplagt at tilføje en Featherfin af en eller anden slags.
Mvh. Kim
jeppe — 16. juli 2007, 16:45
TK421 — 16. juli 2007, 17:00
Det er jo ikke målet men rejsen.
Mange starter ud med Malawi, og når de ikke kradser af, er man klar til Tanganyika.
Når man så har haft tanganyika, men både vil have interessant adfærd og flotte farver, er der jo kun én vej og det er amerika =)
:f
Hæ hæ hæ.
Ej, jeg har selv Amerika og Tanga, men hvis pladsen var der, ville jeg da gerne have en balje mere til Tanga, måske også Victoria.
Men det er jo en smagssag. Jeg kunne forestille mig at mange holder sig fra Amerikanere, fordi man næsten altid kan være sikker på at skulle ende med at hive pungen op til et 1000L+ akvarium.
Hav en fortsat god og varm sommer gutter. Nu render vi ned og spiser bøffer =)
Janawa — 16. juli 2007, 17:01
Fin fisk og et godt billede.
En skam det ikke er en malawi. :00| :e
TK421 — 16. juli 2007, 17:01
jeppe — 16. juli 2007, 17:16
I de afrikanske søer er er der også flere valgmuligheder når man skal sammensætte en fiskebestand, og her virker det som om at Tanga er den mest brede, da mange på "Malawiholdet" mener at det er en dårlig ide at blande mbuna,sandsild m.m. dog er der stadig mange flotte fisk at vælge imellem inden for disse kategorier.
KimJ — 16. juli 2007, 17:41
Featherfins kan være ret voldsomme, men Cyathopharynx arterne er, selv om de er de største, rimeligt rolige.
#25
Det lykkedes da for mig at have amerikanere i ca. 15 år, uden at have akvarier på over 325L, indtil jeg blev videreuddannet til Afrikanere 8)
Der findes helt sikkert fine cichlider både i Afrika, Asien og Amerika, men der er næppe noget enkelt sted, der overgår Tanganyikasøen i variabel adfærd og udseende, og som giver mulighed for at samle så mange af disse egenskaber i samme akvarium.
Mvh. Kim
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.