nybegynder meds lille akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

alex_bals — 31. oktober 2007, 21:00

Hej:-)

Hvor er det hyggeligt med et forum om akvariefisk... he he - hvad man da ikke kan finde på nettet.

Jeg har købt et lille akvarie (20 L mener jeg) og det står nu med 4 planter, pumpe og varmer og venter på fisk som jeg kan sætte i på mandag. Det er første gang jeg har akvarie og ved ikke så meget om det. Så jeg har lige et par spørgsmål som jeg håber der er nogen der vil hjælpe mig med:-)

- Der stod i manualen til punmpen og varmeren at man for alt i verden ikke måtte putte fingrene i vandet når apparaterne kører. Dette er jo meget logisk hvis der kommer stød i vandet, men hvordan kan det så være at fiskene ikke bliver ristede? Er grunden til at man ikke må putte fingrene i uden at slukke på kontakten i tilfælde af at der går hul på en af apparaterne og de så giver stød når de er defekte? Okay måske et lidt rodet spørgsmål:-)

- Er det ikke en god ide at at anskaffe sig en sugemalle som en af fiskene (jeg kan højest have 3-4 fisk i akvariet fik jeg at vide i forretningen, pga størrelsen). Altså for at holde akvariet lidt renere?

- Hvad skal man gøre af fiskene når man skal gøre hele akvariet rent? Er der nogen der kan skrive en lille vejledning i hvordan man rengør det trin for trin. for nogen gange skal man vel have alt vandet ud så det kan blive ordentligt rent - skal man ikke?

Er der nogen der kan hjælpe mig, det lille fiskefjols? *blink*

Tak på forhånd

Vh

Alexandra

Bruger #844477 — 31. oktober 2007, 21:19

Hej Alexandra.. Og velkommen til..

Når du skal gøre dit akvarie "ren"..

Så starter du med at gå hen til din dyrehandel og køber en lille slamsuger, få ham/hende til at vise dig hvordan den virker og så går du hjem, og venter en lille uge efter du har fået fisk i dit akvarie og så bruger du din slamsuger på den måde du fik vist og fjerner ca 25 procent af vandet, kommer noget nyt vand i dit akvarie og venter en lille uge igen og så gør du det samme igen og sådan gør du hver uge i fremtiden, er der et lille fliter på din pumpe så vasker du den i den spand vand du suger op fra dit akvarie ved at trykke den helt sammen nede i vandet et par gange, dette gøres dog kun når du kan se at din pumpe ikke flytter så meget vand som den plejer...

mvh.
Bo..

seamann — 31. oktober 2007, 21:21

ok først skal du ikke hente de fisk på mandag først skal du have dit akvarie op og køre 😉

Det med strømmer er hvis der er gået hul på et af apperaterne så vil du få stød men fiskene har ikke jordforbindelse så de vil ikke blive påvirket af strømmen direkte, de vil dog nok få det lidt varmt med tiden da en kortslutning skaber varme.
ang rengøring skal du ikke tømme det helt for der skal helst oprettes den biologisk kultur det kaldes biofilter det er både i filtret og i bundlaget der samlet bakterier som er med til at holde en sund balance i akvariet.

Akvariet skal helst have kørt 1-2 uger inden du kommer fisk i planter kan du komme i efter 4-7 dage.

rozzzna — 31. oktober 2007, 21:21

en sugemalle er ikke nødvendigt, den sviner også selv.. evt rejer istedet hvis du vil have nogen der rydder lidt op i akvariet,,

når du renser akvariet så hælder du vand fra akvariet i en spand, putter fiskene i og tilslutter pumpen i spanden. så hygger de sig der mens du renser.. når du så er færdig putter du pumpen ned i det rene akvarie ( pumpen skal ikke være renset) og tilsætter fiskene igen..

så nemt er det

seamann — 31. oktober 2007, 21:22

He he hej igen bo:)

rozzzna — 31. oktober 2007, 21:23

og ja rensning af akvariet er ikke nødvendigt mere end få gange om året max.. mens vandskift som #2 skriver om self skal gøres hver uge helst

Casper — 31. oktober 2007, 21:39

det skulle ikke være nødventig at skifte alt vandet ? før efter 2-3 år har jeg da læst flere steder ?

Bruger #844477 — 31. oktober 2007, 21:40

# Ohøj sømand... 🙂...

rozzzna — 31. oktober 2007, 23:15

#7
nej måske ikke, men nogengange kan jo få akut brug for at skulle rense det hele.. så er det jo også rart at vide hva man skal gøre i sådan et tilfælde.. feks da jeg flyttede rensede jeg alle mine akvarier inden jeg satte dem op det nye sted..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.