hvor lang tid skal der helst gå før en par sugemaller flytter ind?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #374917 — 29. januar 2007, 16:40

har et 250 l akv som jeg syntes er begyndt at være lidt "beskidt" så tænkte på om det måske er på tide at smide et par maller ned til mine jacobfreibergi.. hvis der er nogen bestemte maller som lige egner sig til dette må i gerne vedlægge et navn på denne 😀 og evt et billede'

akv har været i gang lidt over en månede nu? 😐

thuekay — 29. januar 2007, 16:46

Et par ancistrus ville nok være gode.

Mvh Thue



Bruger #374917 — 29. januar 2007, 16:52

takker men er det for tidligt? hvad mener i
?+(

thuekay — 29. januar 2007, 17:00

Hvis dit akvarie kører med fisk i skulle der ikke være noget i vejen for at du kunne smide nogle i nu.

Bruger #374917 — 29. januar 2007, 17:03

oki takker

Kiwa — 29. januar 2007, 18:14

Nu ved jeg ikke hvad du mener med "beskidt" men går udfra at det er alger du taler om. Så er en ancistrus eller to en god løsning. Men er det fordi bunden er beskidt af afføring - så hjælper de ikke på den sag.

Vær opmærksom på, at ancistrus har det bedst hvis de har adgang til en lille rod at gnave i. Den behøver ikke være stor, og du kan skjule den med lidt sten hvis du ikke synes den pynter i dit akvarie.

Derudover kan nogle cichlider godt være lidt hårde i filten overfor den slags "fremmedlegemer" på deres territorie - så du vil gøre mallen en stor tjeneste - hvis du kan give den et lille skjulested i form af en hule. Gerne rørformet eller lign. Men det er også kun hvis du ønsker, at opfylde mallens optimale betingelser.

Det er ikke for tidligt at sætte en eller to maller i nu. Hvis du sørger for at fodre med lidt grøntfoder. Du vil opdage at en ancistrus kan rengøre et ret stort akvarie for alger, i løbet af en dag eller to, og så er det nødvendigt at give noget ekstra foder når algerne slipper op.

En skive agurk 1-2 gange om ugen - sat fast på en gaffel/ske el. lignende - lagt ned over natten - er en stor succes - tag den op igen næste morgen hvis du ikke synes den pynter. Dine cichlider vil helt sikkert også nyde at gnave i sådan en skive. Det var vores ihverttilfald helt vilde med.

Mvh
Yvonne



Bjørn /Lolland — 29. januar 2007, 18:20

#6

sker der ikke noget ved at lade gaflen stå hele natten? Jeg tænker på om det afgiver noget til vandet eller lignende ? I hvertfald kan jeg regne ud at man skal skylle den grundigt inden den bliver dyppet i akvariet, for at være sikker på at sæberester er væk.

Bjørn

Kiwa — 29. januar 2007, 19:21

#7 der er nu aldrig sket noget her hos os - men hvis der er efterladt sæberester på bestikket vil man jo også i dagligdagen kunne smage det - og så ville man nok sørge for at det blev skyllet noget mere grundigt.

Kan sagtens forstå din bekymring - men vi har som nævnt ikke haft nogen problemer med at lade en ske/gaffel ligge i akvariet i et døgns tid.

Mvh
Yvonne

Bjørn /Lolland — 29. januar 2007, 19:27

#8

okay. 🙂 det må prøves en dag.

Bjørn

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.