Sneglehuslejere!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
anders-b — 2. februar 2007, 17:14
Har ladet mig fortælle at sneglehuslejere ikke kræver et specielt stort akvarie, og at de både er underholdende og interessante at kigge på.
Var egentlig meningen jeg ville have haft et større akvarie, men kan desværre ikke lade sig gøre pga. pladsmangel.
tænker på at købe et akvarie i størrelse 80-112 - ca. der omkring.
Hvilke sneglehuslejere er de flotteste og mest interessante?
Ville gerne høre om eventuelle erfaringer, både positivt og negativt 🙂
Og om der er nogle der har billeder af opsætningen af sådanne akvarier?
Mvh. Anders-b
John-David — 2. februar 2007, 17:46
de mest intersante er helt sikkert Lamprologus callipterus på grund af den spændende adfærd mht. hunner, men disse er nok for store til 80-112 l. så vil jeg vælge n. multifasciatus da man kan have flere sammen i en koloni, dette kan du ikke med de fleste andre sneglehuslejere,dog også med n. similis (lartin: ligner), der ligner multifasciatus meget.
men du kan læse mere under arts beskrivelser!!!
John-David
anders-b — 2. februar 2007, 19:10
Kan det lade sig gøre at have mere end èn slags i samme akvarie?
eller min tanke var at lave et akvarie udelukkende med sneglehuslejere og så nogle maller.. Har som sagt ikke den store forstand på det, hvilket nok også fremgår 🙂
Mvh. Anders-b
TJ — 2. februar 2007, 21:16
Sneglehuslegere er nogle kanon fisk at have i sit akvarie.
Jeg har holdt og ynglet et par stykker i løbet af de år, jeg har haft akvarie. Det drejer sig om de her arter.
Lamprologus ocellatus (2,6 i 63 L akvarie)
Lamprologus stappersii (2,4 i et 63 L akvarie)
Neolamprologus multifasciatus (3,3 i 63 L akvarie)
Lamprologus brevis "sunspot" (1,1 i 54 L akvarie)
Alle er utrolig flotte, og spændene cichlider.
Lige pt har jeg kun en art. Det er Neolamprologus brevis "Narambo"
Men engang når pladsen tillader det, skal jeg helt sikkert prøve nogle nye arter.
For at besvare dit spørgsmål i #3 så kan man godt holde flere arter sammen, men det kræver et større akvarie, end det du har til rådighed. Men som sagt i #2 så prøv at kig under artsbeskrivelserne herinde, der skal du nok finde en art du syntes er spændene 🙂
TJ — 2. februar 2007, 21:19
soffi — 2. februar 2007, 22:09
anders-b — 4. februar 2007, 11:40
Tror det ender med et på 112 L.
En flok sneglehuslejere skal der jo i - men er der andet der hører sig til i sådan et akvarie? maller?
Det primære mål er at opfylde deres behov bedst muligt, og derved opleve deres adfærd.
TJ — 4. februar 2007, 11:45
Cichliden — 4. februar 2007, 11:47
Mvh Mia
klavs — 4. februar 2007, 16:40
anders-b — 4. februar 2007, 17:14
Med hensyn til indretning er det vel fint med et par planter og nogle sten? og sneglehuse selvfølgelig 🙂
Er der ikke nogen der kan poste et par billeder her? eller links? af sneglehusakvarier?
På forhånd tak!
soffi — 4. februar 2007, 17:31
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.