geophagus sp orange head

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

THEMOLE8700 — 13. februar 2007, 19:17

hvor er den fra og er der nogen der vil a mæ en flok eller et par meget intereseret.



Rasmus V — 13. februar 2007, 19:19

hvorfor læser du ikke bare arts beskrivelsen på den

og måske det var en ide og rydde op i dit nuværende akvarie først ?+( 😉

Bjørn /Lolland — 13. februar 2007, 19:19

http://www.cichlids.dk/arter/vis/Geophagus_sp._orange_head/

Mvh Bjørn

TJ — 13. februar 2007, 19:19

Er det ikke den der også kaldes "tapajos" Hvis det er så kommer den bla. fra rio tapajos 😉

Bjørn /Lolland — 13. februar 2007, 19:23

Iøvrigt giver jeg Rasmus V helt ret...
Du har cichlider fra næsten alle verdenshjørner. De burde deles ud i flere akvarier / sælges..

THEMOLE8700 — 13. februar 2007, 19:27

Hov hov du.. må jeg lige lære den her side at kende, hvis du ikke kan hjælpe kan du jo bare lade være at svarer.. og mht vores akvarie bad jeg ikke om råd, det køre fint.

Rasmus V — 13. februar 2007, 19:28

ikke sikkert du bad om hjælp men du kunne nu godt bruge det

du aner ikke om det kører fint når du sætter alle de forskellige fisk sammen det viser bare man er uvidene og skal være glad for og få hjælp istedet

THEMOLE8700 — 13. februar 2007, 19:36

Måske men viden kommer med erfaring, og den må man selv gøre sig.. fint med hjælp, men ta det nu rolig formand.. vores fisk yngler, der er ingen der svømmer rundt med bidemærker, jeg holder da øje og sotere efterhånden som jeg lære.. er det ok eller er der mere jeg lige skal have med på vejen. 😉

Rasmus V — 13. februar 2007, 19:38

:00| :00|

THEMOLE8700 — 13. februar 2007, 20:30

Jeg vidste ikke det var en sydamerikansk, det var jo det jeg spurgte om. men jeg troede egentlig at det var en tanga. ?+(

guggi — 13. februar 2007, 20:49

Hej jeg hedder Jan og til forskel for dig vil jeg gerne være bekendt at skrive mit navn og sådan vil du opdage at vi alle har vores måder at være på. Vi har alle en mening om måde det ene og det andet, men først og fremmest er vi på denne side for, at dele vores fællles interesse for cichlider.
SÅ et stort Velkommen til dig, her på siden 🙂
Idet du er ny kan det godt være at du får et par hug over nallerne indtil du har fundet ud af hvordan det funkere her inde.
Desvære er der ikke et sted hvor du kan få fiduserne, men hold ud 🙂 det er det værd og 99% af de mennesker du møder her inde vil bare hjælpe dig. 🙂
Jeg har 1 Han og 2 Hunner af denne dejlige cichlide Geophagus sp orange head (Tapajos)
Den udmærker sig ved at den ikke bliver så stor og det kan jeg bruge fordi jeg har dem gående i et 325liter Den er smuk og ikke så dominerene, men heller ikke en tøsedreng. Jeg har den sammen med et par texascichlider og et par blå acara.
Mvh Jan



Bo Petroimporten — 13. februar 2007, 21:05

Nr 12: Bedre kan det ikke siges.

VH Bo 🙂

Arthur — 13. februar 2007, 21:10

[citat]hvorfor læser du ikke bare arts beskrivelsen på den

og måske det var en ide og rydde op i dit nuværende akvarie først ?+( 😉 [/citat]

[citat]#3
Iøvrigt giver jeg Rasmus V helt ret...
Du har cichlider fra næsten alle verdenshjørner. De burde deles ud i flere akvarier / sælges.. [/citat]

Hvad har I gang i ?
Skal I nu gøre Jer til dommere over wanda's måde at holde fisk på ?

Hvad bliver det næste ? Er det så også forkert at fodre med Grønlandsrejer og Danske myggelarver ?
Hjælp dog manden istedet for Jeres dumsmarte bemærkninger :x

Bjørn /Lolland — 13. februar 2007, 21:27

#14 Der er ingen der snakker om at være dommere. I så fald kan man jo sige at DU dømmer Rasmus og jeg.. ?+( og dertil ku' man så spørge hva' du har gang i?

Rasmus har endda brugt en smiley til at illustrere at det er med et blink i øjet.. (se #2)
Og for at gøre redde for mit eget svar: se #3 hvor jeg først svarer på wanda 8700's spørgsmål..
Og derefter i #5 giver et lille tip/råd..

Hvor er dommen i dette ??

1-1 😀


Bjørn

Arthur — 13. februar 2007, 21:34

#15 Dit spørgsmål lyder:

[citat]

Og svaret er :

[citat]#5 De burde deles ud i flere akvarier / sælges.. [/citat]

/Arthur

Esben — 13. februar 2007, 21:40

Husk at alle har været nybegyndere engang.

Tag og svar Wanda på en pæn måde og forklare hvordan at tingene hænger sammen på en ordentlig måde.

mvh
Esben 🙂

THEMOLE8700 — 13. februar 2007, 21:47

nr 12. Tak skal du ha og det går nok vi tager det med et smil herhjemme :e ... det er ellers en vild flot fisk, jeg leder efter noget der kan gå med frontosaer, det er nemlig dem jeg ved jeg vil beholde, vores akvarie købte vi med indhold, og der er som sagt lidt af hver men det går. Max og Jane..
nr14 der er jo altid nogen der er sikker på de ved bedst 😉

Bjørn /Lolland — 13. februar 2007, 21:48

#16 det kommer vist meget an på hvordan man ser på tingene..
Det er ment som et råd, det er det jeg mener cichlids.dk-forum går ud på. At give/få råd.

Det andet med politi, røvere, soldater og domstole, mener jeg ikke hører til her.
Sådan mener jeg ikke spillereglerne er i dette game..
Der skal ikke være røde kort, straffekast osv. Ikke engang en advarsel. Men derfor bør man måske lytte til når holdkammeraten siger hvilket mål man skal sigte efter.
MEN! Man kan aldrig bestemme hvad en anden person mener er det rigtige.. Men kun råde og vejlede.

Bjørn

Bjørn /Lolland — 13. februar 2007, 21:52

[citat]der er jo altid nogen der er sikker på de ved bedst 😉 [/citat]

... ingen er bedre end andre... (jantelov) 😉


Bjørn

THEMOLE8700 — 13. februar 2007, 21:53

Hej Esben... nybegynder jeg købte da akvarie af dig for snart mange år siden.. 530l så vidt jeg husker...
Max :e

Esben — 13. februar 2007, 21:55

#21 He he...så må du snart se at få lært hvilke fisk der skal gå sammen 😉

THEMOLE8700 — 13. februar 2007, 21:55

Nå men er der nogen der kan fortælle mig hvad der går godt med frontosaer.. ikke for små fisk.

Esben — 13. februar 2007, 22:02

Gnathochromis permaxillaris - http://www.cichlids.dk/arter/vis/Gnathochromis_permaxillaris/
Lobochilotes labiatus - http://www.cichlids.dk/arter/vis/Lobochilotes_labiatus/
Cyathopharynx furcifer - http://www.cichlids.dk/arter/vis/Cyathopharynx_furcifer/

Her er lidt forslag 🙂

Bjørn /Lolland — 13. februar 2007, 22:02

#21 For at forøge antallet af svar på netop dette, bør du nok oprette en ny tråd under Tanganyika. 🙂
Med f.eks en overskrift der hedder: "Frontosa sammen med ?" eller noget lignende.

Bjørn

Bjørn /Lolland — 13. februar 2007, 22:03

Jeg mener selvfølgelig #23

lund — 13. februar 2007, 22:10

#24 forslag nr 1 og nr 3 ville jeg ikke anbefale 😐 🙂

guggi — 13. februar 2007, 22:11

Hej Max og Jane
Klik på det faneblad der hedder søgning
Skriv frontosa og hak af i artbeskrivelse
Klik på den frontosa art du har og læs lidt om fisken der.
Se nede på siden i højre side, der kan du se alle dem, der har denne frontosa
Klik på en eller anden bruger og klik så på vedkommes artbeskrivelse, der kan du så se hvilken andre cichlider de har dem gående med.
Mvh Jan

Bjørn /Lolland — 13. februar 2007, 22:13

#28 - Godt trick! :i


Bjørn

Esben — 13. februar 2007, 22:15

#27 Hvorfor ikke? 🙂

THEMOLE8700 — 13. februar 2007, 22:30

Tak for det. 🙂

Arthur — 13. februar 2007, 23:02

[citat]#24 forslag nr 1 og nr 3 ville jeg ikke anbefale 😐 🙂 [/citat]

Efter egen erfaring så kan jeg sige at 2 Lobochilotes labiatus nok vil være det værste valg, den er simpelthen for aggressiv og dominerende. nr 3 har jeg ingen erfaring med, men derimod går Frontosa og Gnathochromis permaxillaris særdeles godt sammen. De er begge rolige og jeg har gennem de sidste 2 år absolut ingen problemer haft med at have netop dem gående sammen. Gnathochromis permaxillaris er en bestemt herre, men hans mund gør at han højst kan være til fare for sig selv, og han har bestemt respekt for de noget større Frontosa'er, hvilket selv en ½ så stor Lobochilotes labiatus bestemt ikke har.
Jeg er meget OPS på at situationen kan være en anden i andre akvarier, men som sagt her går det forrygende - faktisk så godt at jeg har tænkt mig at lave en 720l med: Frontosa, Bentochromis og Gnathochromis permaxillaris.
I min verden er Frontosa nok den nemmeste fisk at have gående så længe den ikke kan gabe over sine medboere. Men du skal passe på Frontosa'erne, for de har det svært med mange urolige og aggressive fisk. Frontosa skal have ro og for nu at være lidt politisk ukorrekt så tror jeg at de ville gå fortrinneligt sammen med en flok discus. :r

lund — 14. februar 2007, 06:21

#30 pga deres forskellige krav til foder . 🙂

Arthur — 14. februar 2007, 13:36

#33
Når vi taler om Frontosa og Gnathochromis så kan de uden problemer gå sammen. Hverken Frontosa eller Gnathochromis har problemer med det foder der normalt gives. Specielt når Frontosa'en er stor kan den tage foder som en Gnathochromis ikke kan og dermed kan du give store rejer eller muslinger til Frontosa'en. Og da der ikke er tale om opdræt af fisk, kan jeg overhovedet ikke se nogle problemer.

KimJ — 14. februar 2007, 13:54

#32
forskellige krav til temperatur og vandbevægelse, hører vist ikke ind under"politisk korrekthed" 8) 😐
M.h.t. takt og tone, vil jeg gerne tilslutte mig, at uopfordrede meningstilkendegivelser, baseret på personlig smag, gerne må fremføres med et minimum af høflighed 8) , men det er vel ikke urimeligt at påpege direkte fejlagtige sammensætninger? Den pågældende bruger har sat fisk sammen som, hvad enten de er fra samme sted eller ej, er direkte uegnede til at gå i samme akvarium, og man gør vel næppe ham eller hans fisk nogen tjeneste ved at undlade at påtale det?
Problemet er i mine øjne, at der går fisk med vidt forskellige foderkrav, hvilket i længden vil bevirke at nogle fisk vil blive enten for magre, eller andre for fede. desuden er der åbenbart en krydsningsfare, som jeg godt nok ikke ville have gættet på, men som ifølge ejeren selv alligevel er der 🙁 http://www.cichlids.dk/debat/vis/181284
Mvh. Kim

Jakob — 14. februar 2007, 14:52

Ang krysninger, er det en rigtig trist indstilling at ha' - puha 😐 !
Vh
Jakob

KimJ — 14. februar 2007, 15:02

En anden grund til at tage et standpunkt (uden nogen relation til OP iøvrigt!) http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/item.php?news=1199
Mvh. Kim

lund — 14. februar 2007, 18:27

#34 først vil jeg godt lige sige at det er mine egne erfaringer og ikke andet.
Ang gnathochromis synes jeg jo netop at det er et problem at den ikke kan tagee så store stykker foder som frontosaen , det er der nemlig nogen som har glemt at fortælle dem som poul havde , de sprang nemlig på både rejer og muslinger, og det resulterede i en gang sot og 8 stk voksne vf gnathoer døde . Om det var tilfældigt skal jeg ikke kunne sige 🙂

lund — 14. februar 2007, 18:32

#30 ang furcifer sammen med frontosa : Poul har en flok vf frontosa på 10 fisk med en str på 10-13 cm .De går i et 900l akv, og der går rigtig fint .Samtidigt har han 4,6 furcifer på 8-10 cm som er blevet for store til at trives i et 325 l akv .Ingen problem, siger jeg så , de kan fint gå sammen med dine frontosa :00| en uge efter er der ikke en hel finne på en eneste furcifer og da slet ingen han med farve længere :00| :00| flot lund et pisse godt råd 😐 jeg behøver ikke at fortælle at de ikke går sammen mere vel :00|

lund — 14. februar 2007, 18:40

#32 ang frontosa sammen med frontosa . Jeg har selv prøvet det og det gik ikke :00| Nu skriver du godt nok at frontosa er en rolig fisk, men der må være forskel på frontosaer , mine er bestemt ikke rolige og de stressede konstant mine bentoer, og det resulterede i 2 stk med sot og døde fisk . Desuden tror jeg ikke det er så smart med store stykker rejer og muslinger til bentoer 😐 Resten af min flok fik poul over i hans stue balje og det er også sammen med frontosa , men de er meget mere rolige , det er ikke hver uge de er i den anden ende af hans balje 8) her går det fint, og da poul´s frontosaer er lidt kræsne og kun spiser fint hakkede muslinger og frosne artemia , så er der ikke problemer med foderet her 🙂

R Svendsen — 14. februar 2007, 18:40

#39 Det lyder ikke for godt for jeg skal hente Gnathochromis på Lørdag der skal gå sammen med mine Frontosa men jeg har tænkt mig at fodre med mysis og krill når de bliver større.

Mvh René

lund — 14. februar 2007, 19:02

jeg ved ikke om jeg har været uheldig , men jeg mistede også 6 stk gnathochromis ca samtidig med poul mistede hans vf .Jeg er selv ganske sikker på at det er foderet den er gal med , jeg ville kun give dem ganske småt foder hvis jeg skulle prøve dem igen . :)Der er 6 stk tilbage af en flok på 20 søopdrættede gnathoer . og de får kun småt foder som :tetra krisp , arteria , krill,mm. 🙂
mvh michael

Esben — 14. februar 2007, 19:03

#41 Jeg har haft de to arter til at gå sammen uden de fjerneste problemer 🙂

Jeg har også haft ventralis sammen med Frontosa og det gik også ganske fint.

lund — 14. februar 2007, 19:10

har ikke selv prøvet at holde ventralis og frontosa , med det vil jeg tro var bedre, da ventralisen er noget vildere og mere robust end furcifer

R Svendsen — 14. februar 2007, 19:11

Ja men man skal vel prøve det før man kan udtale sig.

De Frontosa de skal gå sammen med er fra 5-10cm så de skal have det sammen fodre og mysis er ikke så kraftigt fodre.

lund — 14. februar 2007, 19:14

jep, jeg tror ikke der er noget problem i at have frontosa sammen med gnathoer , hvis man undgår det grove foder 🙂

stivi_olsen — 14. februar 2007, 19:18

prøv det her, så kan du se hvor meget du kan, og udefter det vælge en fisk som passer til din sværhedsgrad:D
http://www.akvariesiden.dk/akvategn/index_ny.php
start med bronze:)

R Svendsen — 14. februar 2007, 19:18

Nej jeg tager chancen og fodre dem stille og roligt op 8)

Jeg glæder mig til at få dem.

Har i ikke nogle billeder af jeres man kan se?

lund — 14. februar 2007, 19:22

:e



lund — 14. februar 2007, 22:27

8)



Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.