Flere spørgsmål...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lillebror — 28. oktober 2007, 11:11

Håber ikke det er trættende at svare på disse spørgsmål men som sagt før.. Jeg gider ikke købe fisk og så ikke vide hvad pokker man skal gøre ved dem og vil selvfølgelig give dem gode levebetingelserw.

Vil købe 2-3stk Ancistrus sp. til at starte med og senere hen nogle Platyer af en eller anden art og derefter bygge videre så jeg får lidt flere og gerne nogle spændende fisk som kan gå sammen.

Tanken er på 112L

Mine planter hedder:
1stk. Nomaphila siamensis angustifolia
2stk. Hygrophila polysperma
1stk. Rotala rotundifolia
1stk. Hottonia inflata

Derudover har jeg 1stk flydetømmer og et sunket skib, regner med at købe en kokoshule eller hvad det hedder.

Spørgsmål:1
Efter meget søgen rundt omkring har jeg nu valgt at købe malle piller af mærket JBL NovoFect og Tetrarubin og finder nu ud af at maller også skal have en trærod i tanken for at få nogle nødvendige fordøjelsesmaterialer.. Jeg har kun en halv stort stykke flyde tømmer, er pillerne godt nok? Eller skal jeg bytte flyde tømmeret ud med en rod?

Spørgsmål:2
Jeg har grusbund men kan også læse flere steder maller kan skade sig selv ved at rode rundt i bunden.
Grusbunden er akvastabils alpha 2-4mm. Skal jeg starte forfra og ændre til sand? Eller er det okay med sten?

Spørgsmål:3
Der er nogle få hvidagtig bobler i overfladen ude i hjørnerne i vandet.. De nærmest popper når man slår dem med nettet. Hvad er det? Er det noget skidt?

Der kommer sikkert flere spørgsmål og følte selv jeg havde en masse styr på det... men så købte jeg akvariet..

Nå ja.. Vandet er virkelig klart og ser flot ud med lys. 🙂

joselimaianus — 28. oktober 2007, 12:10

1: Jeg ville proppe en trærod derned, som er købt ved en forhandler, som både giver gemmensteder til mallerne og lidt "højde" i akvariet. Der er også noget i trærødderne, som er godt for både fisk og planetr. Mener det hedder folin-syre.
Hvis dritømmeret er noget du har fundet, ville jeg tage det og igen. Dt kan være at der er bakterier eller stadig lidt saft i træet, som ikke er så godt for dit akvarie

2: Den er lidt grov ved mallerne, men ancistruserne vil være mere på trærodden (hvis der er nok 😉 ) ind på bundlaget. Du kan gøre det er du ligger et lag fint grus over, så du ikke behøver at tage det hele op. De maller som har brug for at hele bunden er fint grus er pansermaller.

3: Ved jeg ikke rigtigt. Bryder din pumpe vandoverfladen?

.... Ville proppe lidt flere planter i også 😉

Lillebror — 28. oktober 2007, 12:19

#2
Så må jeg jo anskaffe mig sådan en.. Tror der så bliver fyldt i akvariet med disse ting men okay.
Vil også gerne have flere planter men ved ikke lige hvilke der er gode at have med de fisk jeg godt kunne tænke mig.
Kan jeg have de små scalarer i et 112L akvarie? eller er det for dumt?
Nej pumpen sider ca. 2cm under overfladen og der er god bevægelse/cirkulation i overfladen..

Bruger #844477 — 28. oktober 2007, 19:46

#3
Dit bundlag er helt ok til Ancistrus sp..

Det med de hvide bobler har jeg skrevet til dig om i din gamle tråd..

Foderet du har tænkt dig at bruge er helt ok...

Du mangler bare en trærod til bunden af din balje, samt lidt fisk...

mvh.
Bo

Luna — 28. oktober 2007, 19:52

#3 Dit akvarie er desværre for lille til Scalare.

Bruger #844477 — 28. oktober 2007, 19:57

#5
Ja det er den desværre Thomas.. De kræver meget mere plads..

Har sendt dig en PB...

mvh.
Bo

Lillebror — 28. oktober 2007, 20:34

Tak for svarene 🙂 Jeg tænkte nok det var for småt men lovede kæresten at finde ud af det eftersom hun havde set dem og synes de var vildt flotte.. Holder nu lidt med hende men vil heller ikke bare proppe dem i uden at det er forsvarligt.

Mvh Thomas

Luna — 28. oktober 2007, 21:45

#7 Så er der måske en chance for at få et større akvarie indenfor senere jo. 😉

Lillebror — 29. oktober 2007, 14:46

#8 Tjah muligvis men så skal lejligheden jo nok også skiftes ud.. Men vil lige have dette til at køre og lære lidt mere inden jeg køber noget større 🙂 Gad nok man bare kunne proppe alle de flotte fisk i det samme akvarie men det går jo ikke... men der er så mange af dem... 😛

MMartin — 29. oktober 2007, 15:08

Jeg har et par trærødder du gerne må få 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.