Artsbeskrivelser

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mmaj32 — 27. oktober 2007, 20:45

Jeg syntesdet ville være rigtig godt hvis der var et billed på af fisken:)
Det er svært at kende alle fisk og har mqan lyst at prøve noget nyt syntes jeg det kunne være rart at se fisken.

maciej — 27. oktober 2007, 20:47

nogen fisk er bare svære at få billeder af og mange gange vil ejeren af billedet ikk have man bruger det

Andreas-Skjæmt — 27. oktober 2007, 20:58

HOV!

Jeg var lige inde og kigge og på listen over arter kan se se et lille ikon hvis der er tilknyttet billeder.
Ellers er det jo ikke værre end at du kan snuppe det korrekte navn og hoppe videre på Internettet.

Ud over det vil jeg sige at rent opsætningsmæssigt så artsbeskrivelserne bedre ud på den gamle AS.
Jeg ved at www.gbif.org indhenter deres info fra www.catalogueoflife.org (som indbefatter www.fishbase.de).

Kunne man mon kontakte Andrea Hahn fra GBIF og bede om hjælp til at finde den rette person indenfor www.catalogueofspecies.org til indhentelse af tilladelse til at gøre det samme her på siden?
Kombineret med muligheden for at tilknytte kommentarer til artsbeskrivelserne kunne det blive et kraftigt værktøj.

Lige umiddelbart finder jeg den nuværende løsning for dårlig til at jeg vil henvise hertil.

Det er ikke for at lyde negativ at jeg nævner dette men bare for at gøre jer opmærksom på et punkt hvor jeg mener der med fordel kan laves om på sagerne.
Der er selvfølgelig vigtigere ting lige her og nu men en udmelding om emnet ville være dejligt.

mmaj32 — 27. oktober 2007, 21:10

Du har ret man kan lede efter det på nettet men søger du nye spændene fisk til akvariet kan det komme til at tage lang tid.
Det ville være nemmer at side og læse om dem og så også se dem samtidig:)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.